ČNB snížila úrok na 5,25 procenta a zlepšila výhled ekonomiky, koruna posílila
Praha 2. května (ČTK) - Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 5,25 procenta. Rozhodnutí bylo jednomyslné, řekl guvernér ČNB Aleš Michl. Pokles sazeb odpovídal očekávání finančního trhu. K dalšímu snižování sazeb bude bankovní rada podle Michla přistupovat opatrně s ohledem na vývoj ekonomiky a proces může kdykoli přerušit. Koruna v reakci na guvernérova vyjádření posílila a uzavřela obchodování na 24,99 CZK/EUR. ČNB dnes také představila novou makroekonomickou prognózu, ve které zlepšila odhad letošního růstu české ekonomiky na 1,4 procenta a snížila odhad průměrné letošní inflace na 2,3 procenta.
Pokles úrokových sazeb zahájila ČNB loni v prosinci, kdy v prvním kroku snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta. Předtím byly sazby rok a půl v neměnné výši sedmi procent. Od února bankovní rada uvolňování měnové politiky zrychlila a třikrát snížila sazby o půl procentního bodu. Na březnovém zasedání dva členové bankovní rady navrhovali pokles o 0,75 procentního bodu, dnes podle guvernéra taková debata vůbec nenastala.
Do budoucna je podle Michla třeba postupovat se snižováním sazeb opatrně a vždy vyhodnocovat aktuální data o vývoji ekonomiky. Nevyjádřil se k tomu, v jakém konkrétním rozsahu by mohla ČNB v červnu úrokové sazby dál snížit. "Proces snižování sazeb může být kdykoli přerušen či zastaven, nebude-li se inflace vyvíjet v souladu s naší predikcí," zdůraznil guvernér. Měnová politika podle něj zůstane přísná, aby se inflace dlouhodobě stabilizovala na úrovni dvou procent.
Vzhledem k poklesu inflace a návratu meziročního růstu spotřebitelských cen v prvním čtvrtletí k běžným hodnotám dává další snižování úrokových sazeb smysl, uvedl Bohuslav Čížek ze Svazu průmyslu. Vysoké úroky, a tedy i robustnější náklady na financování představují pro podniky další překážku v růstu či plánování investic, míní. Snížení úrokové zátěže je proto podle něj z hlediska podnikatelské aktivity přínosné.
Dnešní rozhodnutí ČNB se tradičně nejrychleji promítne na trhu u těch produktů, u kterých jsou úrokové sazby nejvíce svázány s krátkodobou sazbou centrální banky, řekl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Očekává tak další pokles úrokových sazeb u korporátních úvěrů. Také sazby u vkladů se budou podle něj snižovat v souladu s poklesem hlavní sazby ČNB. Pro hypoteční sazby rozhodnutí žádný citelný vliv mít nemusí, uvedl.
Stejný názor na vývoj úročení hypoték má analytik serveru Capitalinked.com Radim Dohnal. "Pokles sazeb ČNB by se v sazbách hypoték měl typicky projevit během několika dní. Nicméně tentokrát se neprojeví, protože sazby hypoték už měsíce klesají v očekávání všech poklesů od ČNB," řekl ČTK.
ČNB dnes také zlepšila odhad vývoje české ekonomiky proti únorové prognóze. Zatímco v únoru čekala letošní růst hrubého domácího produktu 0,6 procenta, nyní to je 1,4 procenta, stejně jako ministerstvo financí. Odhad průměrné inflace snížila ČNB na 2,3 procenta z únorových 2,6 procenta. Průměrný kurz koruny očekává letos 25,10 CZK/EUR, v únoru předpokládala 24,60 CZK/EUR. V příštím roce očekává ČNB mírné posílení koruny na průměrný kurz 24,80 CZK/EUR.
str rdo
Analytici: Dnešní rozhodnutí ČNB snížit základní sazbu o půl bodu trhy očekávaly
Praha 2. května (ČTK) - Dnešní rozhodnutí České národní banky (ČNB) snížit základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu bylo v souladu s tržním očekáváním a nepředstavuje tak velké překvapení. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Odpovídá tomu podle nich i nulová reakce finančního trhu. Základní úroková sazba 5,25 procenta se tak dostala na nejnižší úroveň od počátku května 2022.
Okamžitá reakce na finančním trhu je minimální, když se koruna pohybuje poblíž 25,10 Kč/EUR, kam posílila v posledních dnech, řekl ČTK analytik Raiffeisenbank Martin Kron. Dvoutýdenní repo sazba se dostala na úroveň nižší hranice rozmezí úrokových sazeb americké centrální banky Fed, upozornil analytik XTB Tomáš Cverna. Při pokračování snižování sazeb ČNB lze podle něj očekávat oslabování koruny vůči dolaru.
"Dnešní snížení úrokových sazeb ČNB je zcela v souladu s očekáváním analytické obce," uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Snížení úroků o půl procentního bodu podle něj možná povede k mírně negativní reakci kurzu koruny. Lze předpokládat, že ČNB bude úroky snižovat i na dalších zasedáních, což povede k poklesu úroků tuzemských bank, jak u vkladů, tak úvěrů, dodal.
Dnešní rozhodnutí se tradičně nejrychleji promítne na trhu u těch produktů, u kterých jsou úrokové sazby nejvíce svázány s krátkodobou sazbou ČNB, doplnil analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Očekává tak další pokles úrokových sazeb u korporátních úvěrů. Také sazby u vkladů se budou podle něj snižovat v souladu s poklesem hlavní sazby ČNB.
Pro hypoteční sazby rozhodnutí podle něj žádný citelný vliv mít nemusí. "Jednak tato informace je v delších sazbách již obsažena, jednak tyto sazby v posledních týdnech citelně ovlivnil globální vývoj a zejména přehodnocení očekávání trhu ohledně rychlosti poklesu sazeb americké centrální banky Fed," podotkl Seidler.
"Kvůli zvýšení ceny zdrojů banky budou opatrné a své sazby u hypoték spíše ponechají na stávající úrovni, a to pro fixace na tři a pět let. Pokud banky sazby u hypoték sníží, tak u krátkých fixací na jeden až dva roky," doplnila hypoteční specialistka FinGO Jana Vaisová.
Debata se podle analytika Cyrrusu Víta Hradila vedla mezi snížením základní sazby o 0,50 a 0,25 procentního bodu. Ve prospěch odvážnějšího přístupu hovořila podle něj hlavně česká spotřebitelská inflace, která v uplynulých dvou měsících dosahovala dvouprocentního cíle centrální banky, což by ČNB opravňovalo i ke strmějšímu snížení sazeb. K opatrnosti naopak vybízí detailnější struktura inflace, která ukazuje, že tohoto cíle bylo dosaženo do značné míry pomocí statistických vlivů loňské srovnávací základny, poznamenal.
Vzhledem k poklesu inflace a návratu meziročního růstu spotřebitelských cen v prvním čtvrtletí k běžným hodnotám dává další snižování úrokových sazeb smysl, uvedl Bohuslav Čížek ze Svazu průmyslu. Vysoké úroky, a tedy i robustnější náklady na financování představují pro podniky další překážku v růstu či plánování investic, míní. Snížení úrokové zátěže je proto podle něj z hlediska podnikatelské aktivity přínosné.
Bankovní rada bude podle analytika Komerční banky Martina Gürtlera úrokové sazby snižovat stejným tempem také na dalších dvou zasedáních. Pro červen a srpen očekává snížení opět o půl procentního bodu. Celková i jádrová inflace by měly do konce roku setrvat v tolerančním pásmu ČNB, odhadl.
fd rdo