Analýza Portu: Pokles sazeb ČNB začínají zohledňovat banky ve spořicích účtech
Praha 11. února (ČTK) - Pokles úrokových sazeb centrální banky začínají zohledňovat i banky ve svých spořicích produktech. Některé z nich základní sazby snížily či upravily podmínky pro jejich poskytnutí. Nejvyšší sazby bank na spořicích účtech stále lehce převyšují šest procent. Vyplývá to z analýzy společnosti Portu, kterou má ČTK k dispozici. Česká národní banka ve čtvrtek rozhodla o snížení základní sazby o půl bodu na 6,25 procenta, koncem prosince ji snížila o čtvrt bodu.
Nejvyšší úrok na spořicím účtu lze nadále získat u Trinity Bank, která nabízí úrok až 6,3 procenta do 250.000 korun, nad tento limit 5,69 procenta. Při založení nového účtu na nových pobočkách ve vybraných městech a s trvalým bydlištěm v nich lze získat úrokovou sazbu 6,08 procenta.
Nejvyšší úrok na spořicím účtu bez jakéhokoliv limitu lze stále získat u VÚB Banky, která nabízí úrok 6,05 procenta. Jde ale o pobočku slovenské banky, a pokud klient nedodá potvrzení o daňovém domicilu z finančního úřadu, strhne mu banka daň 19 procent.
Druhé místo bez omezení výše vkladu a dalších podmínek zaujímá Max banka, dříve Expobank CZ, s úrokem 6,01 procenta. Následuje Air Bank, která přeskočila UniCredit. Air Bank vklady do 250.000 Kč úročí sazbou pět procent. Část přesahující tuto hranici úročí šesti procenty. Je ale potřeba pětkrát zaplatit kartou v předchozím měsíci.
UniCredit na svém spořicím účtu snížila úrok na 5,75 procenta, jde o akci jen pro nové klienty. Úročí se vklady do dvou milionů. Podmínkou jsou aspoň tři platby kartou za měsíc. Banka garantuje, že úrok nesníží do konce února. Dřívějším klientům dává standardně 2,5 procenta do limitu půl milionu.
Creditas nabízí sazbu 5,5 procenta pro vklady do 500.000 Kč, nad tento limit 3,1 procenta. mBank stále nabízí 5,5 procenta, podmínkou je ale běžný účet a volba jedné ze čtyř variant pravidelného spoření. Úrok 5,3 procenta má Moneta Money Bank, a to pro vklady do jednoho milionu korun. Část vkladu nad milion se úročí 0,5 procenta.
Fio banka drží sazbu 5,5 procenta, kterou se úročí vklady do 200.000 Kč. U Komerční banky se klienti mohou dostat až na sazbu pět procent. Základní úročení jsou dvě procenta a do 200.000 Kč. Bonusovou sazbu tři procenta navíc lze získat bez podmínek pouze do 29. února 2024.
Klienti Raiffeisenbank mohou nově dosáhnout na sazbu pět procent, z toho základní úroková sazba je 0,1 procenta a bonusová 4,9 procenta. Tu lze získat, když klient třikrát měsíčně zaplatí kartou. JT Banka od 8. února nově nabízí pět procent, ale podmínkou je minimální vklad jeden milion Kč.
U České spořitelny lze získat sazbu pět procent, ale jen do 200.000 Kč. Navíc je třeba mít Plus účet, internetové bankovnictví George a investovat minimálně 300 Kč měsíčně pravidelným pokynem. ČSOB nabízí úročení pěti procenty pro vklady do 250.000 Kč. Stačí pětkrát měsíčně zaplatit kartou a nejméně jednou za tři měsíce se podívat do aplikace ČSOB Smart. Úročení platí do 5. dubna.
fd rot
Drobní investoři se už téměř rok stahují z evropských realitních fondů
Londýn 9. února (ČTK) - Drobní investoři se už téměř rok stahují z realitních fondů v Evropě, měsíčně z nich vyberou kolem jedné miliardy eur (asi 25 miliard Kč). S odkazem na záznamy společnosti Morningstar o tom dnes informovala agentura Bloomberg. Slabší poptávka spolu s prudkým růstem nákladů na půjčky vyvolává obavy kolem ocenění komerčních nemovitostí.
Prodej investic v realitních fondech znamená, že celková čistá hodnota aktiv, která jsou v Evropě v držení otevřených a burzovně obchodovaných nemovitostních fondů, klesla od prosince 2022 do konce loňského roku o více než deset procent na 180,7 miliardy eur (4,5 bilionu Kč). Odklon od těchto fondů přitom trvá nepřetržitě už téměř rok. Vzhledem k tomu, že skončila éra levných peněz, tyto fondy ztratily na atraktivitě.
Zatímco investoři jsou teď nervózní zejména z amerického trhu komerčních nemovitostí, obavy se tento týden přesunuly do Evropy. Dolů tak zamířily ceny dluhopisů vydaných bankovním ústavem Deutsche Pfandbriefbank a dalšími podniky, které se na realitním trhu významně angažují. Realitní fondy představují hrozbu pro finanční stabilitu, protože na trhu komerčních nemovitostí v eurozóně se podílejí ze 40 procent, varovali už loni představitelé Evropské centrální banky (ECB).
Nesoulad mezi likviditou nabízenou investorům v nemovitostních fondech a nelikvidní povahou jejich aktiv se dobře ukázal po hlasování o brexitu. Mnoho fondů v Británii muselo tehdy pozastavit obchodování a rychle prodat část majetku, protože klienti začali ve větší míře z těchto fondů vystupovat. Podobný scénář se opakoval za pandemie covidu-19, mnoho fondů od té doby skončilo.
"Mnoho otevřených fondů je pod tlakem, aby prodávaly, a uspokojily tak rostoucí požadavky na odkup podílů," napsal minulý týden analytik Oliver Salmon ze společnosti Savills.
Přesto se očekává, že se výhled trhu komerčních nemovitostí koncem letošního roku zlepší, pokud ECB začne snižovat úrokové sazby podle očekávání a pokud se potvrdí předpoklad, že ekonomika se vyhne takzvanému tvrdému přistání, tedy že se hospodářský útlum obejde bez vedlejších negativních dopadů na podniky a spotřebitele.
ECB od loňského podzimu drží základní úrokovou sazbu na 4,50 procenta, zatímco americká centrální banka (Fed) má základní úrok v pásmu 5,25 až 5,50 procenta. Sazby jsou tak nejvýše za více než 20 let.
Investoři v každém z posledních tří měsíců loňského roku prodali investice do nemovitostních fondů za více než jednu miliardu eur, ukazují data společnosti Morningstar. Němečtí investoři, kteří musejí dát vědět s ročním předstihem, že chtějí z fondu vystoupit, podle záznamů společnosti Barkow Consulting vybrali z nemovitostních fondů v posledních pěti měsících roku více než 750 milionů eur.
spr
DALŠÍ ZPRÁVY