WSJ: Trumpovi spojenci chystají návrhy, které by omezily nezávislost Fedu
Washington/New York 26. dubna (ČTK) - Spojenci bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa tiše připravují návrhy, které by mohly narušit nezávislost centrální banky (Fed), pokud by byl Trump letos opět zvolen prezidentem. S odkazem na své zdroje to napsal ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Mezi Trumpovými poradci se přitom podle deníku prohlubují spory o to, jak razantně napadnout pravomoci Fedu.
Malá skupina spojenců bývalého prezidenta podle WSJ vytvořila asi desetistránkový dokument, který nastiňuje vizi politiky centrální banky. Skupina tvrdí, že Fed by měl s Trumpem konzultovat rozhodnutí o úrokových sazbách a že by Trump měl mít pravomoc odvolat Jeroma Powella z funkce šéfa Fedu před koncem jeho funkčního období, což je v roce 2026.
Trump si v roce 2017 Powella vybral, aby vedl centrální banku, ale záhy se obrátil proti němu. Letos v únoru prohlásil, že pokud bude zvolen prezidentem, Powella znovu nejmenuje. Myslí si také, že Fed pod Powellovým vedením sníží úrokové sazby, aby zlepšil vyhlídky na znovuzvolení Joea Bidena. Nižší sazby totiž prospívají firmám, protože jim snižují náklady na úvěry, a v konečném důsledku tak pomáhají ekonomice jako celku.
WSJ upozorňuje, že nedokáže zjistit, zda si je bývalý prezident těchto zákulisních snah vědom, či zda je dokonce podporuje. Někteří lidé blízcí těmto diskusím si ale myslí, že Trump s těmito plány souhlasí.
Trump už s poradci o případných kandidátech na šéfa Fedu neformálně hovořil. Některých se i zeptal, zda by měli o tuto práci zájem, píše WSJ. Trumpova kampaň agentuře Reuters na žádost o podrobnosti bezprostředně neodpověděla.
Centrální banky jsou v demokratických zemích nezávislé instituce, které určují měnovou politiku, a mají tak zásadní vliv na hospodářství. Základní úrok v USA je od loňska v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, což je nejvíce od roku 2001. Ekonomové donedávna očekávali, že Fed začne brzy úroky snižovat, opětovný vyšší růst inflace ale tento předpoklad podle většiny z nich posouvá až na konec roku.
spr
V Uměleckoprůmyslovém museu v Praze začíná výstava Český porcelán tří století
Praha 25. dubna (ČTK) - V Uměleckoprůmyslovém museu v Praze dnes začíná výstava Český porcelán tří století. Zájemcům do neděle 8. září přiblíží vývoj porcelánu vyrobeného na území Čech od jeho počátků k dnešku. Výstava v Praze je druhým výstupem společného projektu českých muzeí s německým Porzellanikon – Státním muzeem porcelánu v Selbu a Hohenbergu an der Eger, kde se loni uskutečnila první část věnovaná výhradně českému porcelánu 19. století. Od 13. prosince do 27. dubna příštího roku bude pokračovat v Západočeském muzeu v Plzni, kde šířeji představí tvorbu českého figurálního porcelánu.
Expozice v Praze představí ucelenou historii českého a československého porcelánu poprvé z hlediska výtvarného vývoje, tedy prostřednictvím vzhledu porcelánových výrobků typického pro určitá období. Na poměrně malém prostoru provede návštěvníka proměnou tvarů a dekorů stolního i ozdobného porcelánu v různých etapách. Upozorní na zajímavá řešení a významné mezníky.
Návštěvníci například na výstavě uvidí nejstarší porcelánový výrobek z Čech, koflík s nápisem Vivat Böhmen z roku 1794, proslulé soupravy pro císaře Ferdinanda I. a hraběte Thuna nebo soupravy a plastiky, které reprezentovaly československý porcelán na EXPO 58 v Bruselu či na XII. Trienále v Miláně v roce 1960.
Základním úkolem výstavy je podle autorů upozornit na zručnost modelérů a nadání malířů v minulosti, stejně jako sledovat propojení práce návrhářů a designérů s následnou tovární realizací a velkoprodukcí v nedávné i bezprostřední současnosti.
Výstava představuje reprezentativní výběr z produkce proslulých i méně významných porcelánek v Čechách. Nejstarší fázi zastupuje porcelán z Horního Slavkova, Klášterce nad Ohří, Březové či Lokte, z produkce 20. století vystupuje do popředí tvorba porcelánky v Ostrově, v moderním období pak návrhy designérů spolupracujících s Karlovarským porcelánem či autorské práce umělců i studentů činných v keramických ateliérech uměleckoprůmyslových škol.
Vedle početně rozsáhlé sbírky Uměleckoprůmyslového musea v Praze jsou významnými pracemi zastoupeny sbírky Západočeského muzea v Plzni, Muzea Karlovy Vary, Regionálního muzea v Teplicích, Oblastního muzea v Chomutově či města Lokte. Součástí výstavy je aktivní zóna s tématem stolování a pracovními listy a doprovodný program.
jir rdo