Musíme zajistit, aby tragédie holokaustu nebyla zapomenuta, řekl Lipavský
Praha 25. ledna (ČTK) - Tragédie holokaustu je jednou z nejtemnějších stránek v moderní historii, je naší povinností zajistit, aby nikdy nebyla zapomenuta. Na dnešním vzpomínkovém setkání ke Dni památky obětí holokaustu to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Při příležitosti 79 let od osvobození koncentračního tábora v Osvětimi je podle něj důležité vyslechnout svědectví přeživších.
"Zbývá jen hrstka těch, kteří byli svědky hrůz nacistů. Měli bychom využít této příležitosti a vyslechnout jejich svědectví a předat je dalším generacím," řekl Lipavský. Lidé by se podle něj měli poučit z hrůz, které oběti holokaustu vytrpěli. "Nesmíme nikdy znovu ignorovat projevy antisemitismu, xenofobie a rasismu," zdůraznil ministr. Předsudky a nenávist nesmí mít podle něj ve společnostech místo, ať už se odehrávají ve fyzickém světě nebo na internetu.
Lipavský v projevu také připomněl blížící se výročí dvou let od ruské invaze na Ukrajinu a tři měsíce od útoku teroristické organizace Hamás na izraelské civilisty. Obě události podle něj připomínají tíži traumatu, které holokaust zanechal na jednotlivcích, celých rodinách i národech. "Musíme stát společně proti těm, kteří páchají válečné zločiny, etnické násilí a zločiny proti lidskosti," řekl.
Na akci vystoupila také izraelská velvyslankyně Anna Azariová a americký velvyslanec Bijan Sabet. Je morální povinností pamatovat si, co se stalo, a vzdělávat další generaci, uvedl velvyslanec. Antisemitismus je podle něj na vzestupu, projevuje se v mnoha formách. K přítomným promluvila také přeživší holokaustu Dita Krausová. V roce 1942 byla jako třináctiletá s rodiči deportována do Terezína, šest měsíců strávila v Osvětimi. V roce 1949 emigrovala do Izraele.
Den památky obětí holokaustu připomíná 27. leden 1945, kdy byl osvobozen německý koncentrační tábor Osvětim na jihu Polska. Mezi lety 1940 až 1945 v Osvětimi zahynulo 1,1 milionu lidí, většinou Židů. K vězňům osvětimského tábora patřilo také 50.000 československých občanů, z nichž přežilo asi 6000. Nacisté za druhé světové války zavraždili na šest milionů lidí židovského původu. Z celého Československa, jehož předválečná židovská komunita čítala 350.000 lidí, zemřelo 250.000 Židů.
sou snm
Británie dlouhodobě zapůjčí Ghaně korunovační klenoty odvezené v éře kolonií
Londýn 25. ledna (ČTK) - Britské instituce dlouhodobě zapůjčí zpět do Ghany sadu zlatých klenotů a dalších předmětů, používaných před stovkami let při korunovacích panovníků západoafrické země. Informoval o tom dnes web stanice BBC. Podle zástupce Ghany může krok dát nový smysl kulturní spolupráci po mnoha letech sporů. Británie stejně jako další bývalé koloniální mocnosti eviduje řadu žádostí o navrácení násilně zabavených uměleckých a historických cenností, v britském případě však často úplnému vrácení brání zákony.
Muzeum královny Viktorie a prince Alberta (VA) a Britské muzeum pošlou do Ghany celkem 32 předmětů. Je mezi nimi ceremoniální čepice se zlatými prvky, zlatá dýmka míru či zlatý prsten králů. Podle ředitele VA Tristrama Hunta, jehož instituce se na dlouhodobé zápůjčce podílí 17 předměty, jsou to ekvivalenty korunovačních klenotů evropských monarchií. Britští kolonisté je odvezli před 150 lety během bojů ze dvora tehdejšího asantského krále.
Pokud mají muzea ve sbírkách "předměty z válek a rabování při vojenských taženích, máme povinnost promýšlet, jak bychom je dnes mohli se zeměmi původu sdílet férověji", řekl Hunt.
Oběma institucím zakazují britské zákony vracet předměty z jejich sbírek natrvalo do zemí původu. Podle Hunta nejde o restituci, nýbrž zápůjčku. Dohodu londýnské instituce uzavřely se současným asantským panovníkem, jímž je Otumfo Osei Tutu II. Ghana předměty získá na tři roky s možností dalšího tříletého prodloužení.
Británie i další země evidují řadu žádostí o navrácení předmětů z koloniálních dob. Londýnské muzeum se předloni rozhodlo vrátit Nigérii 72 artefaktů ukradených na konci 19. století z někdejšího Beninského království. Rovněž Německo se s Nigérií dohodlo na vrácení uměleckých děl uloupených britskými kolonisty v téže době.
kpc mka