V muzeu v Turnově vystaví repliky královských korun, šperky i obrazy od Urbana
Turnov (Semilsko) 12. března (ČTK) - V muzeu v Turnově budou vystavené repliky královských korunovačních korun, šperky i obrazy, které vytvořil uznávaný český zlatník a šperkař z tohoto města Jiří Urban. Výstava se koná k jeho sedmdesátinám. Podle kurátora výstavy Miroslava Cogana se žádný ze současných českých šperkařů nemůže pochlubit tak rozsáhlým tvůrčím záběrem jako Urban. Výběr z jeho díla na výstavě, která bude mít vernisáž ve čtvrtek odpoledne, doplní obrazy jeho dcery Markéty Urbanové a plastiky a design jeho zetě Jana Jaroše.
'Takovou stěžejní částí výstavy k sedmdesátinám zlatníka, šperkaře Jiřího Urbana je instalace v Klenotnici turnovského muzea, kde se vedle sebe sešly kopie čtyř korun, které všechny měl na hlavě Karel IV.,' řekl Cogan. Jde o svatováclavskou korunu císaře Svaté říše římské, lombardskou a korunu římského krále. Takto pohromadě mohli tyto kopie vidět jen návštěvníci putovní výstavy Magičtí Lucemburkové.
Kromě replik korun bude mít Urban na výstavě v Turnově i metrovou kopii gotické Sedlecké monstrance či pohřební korunu Přemysla Otakara II. Jedna místnost - Klenotnice je věnována Urbanovým šperkům. 'Jsou to předměty, které normální návštěvník muzea nemůže vidět, protože jsou za obvyklých okolností uložené v sejfech soukromých sběratelů,' uvedl kurátor výstavy.
Další šperky a objekty, které turnovský zlatník vytvořil od poloviny 80. let 20. století do současnosti, jsou ve výstavním sále muzea ve třetím patře. Tam má Urban i své obrazy. 'To je takové moje splněné přání. Kdysi dávno jsem chtěl být malířem, takže jsem si zkusil také zamalovat,' řekl dnes Urban ČTK. Obrazy jsou podle něj z posledního desetiletí, jsou na nich krajiny i figurální motivy. 'Je to takový běžný život, postřehy třeba z cest,' dodal.
Urban, který v minulosti vytvořil i repliku pacifikálu (ozdobného kříže nebo zdobené destičky s motivem kříže) pro papeže Jana Pavla II. či granátovou soupravu pro anglickou královnu Alžbětu II., se nejvíce proslavil svými replikami královských korun. Z jeho vlastní iniciativy ale další nevznikají. 'Tam jsem do toho tlačený a už z toho chci trochu vybruslit,' uvedl. Nyní přesto pracuje na další. Zatím ale nemůže prozradit, o jakou jde. 'Ale hlavně se teď soustředíme na práci pro Příbram, kde Stříbrný oltář utrpěl ztrátu nějakých artefaktů, tak to chceme nahradit,' dodal Urban.
knt hj
V bývalé kosárně v Karlovicích na Bruntálsku vzniká nová expozice kovárny
Karlovice (Bruntálsko) 12. března (ČTK) - Muzeum v Bruntále připravuje v bývalé kosárně v Karlovicích novou expozici kovárny. Přiblíží historii stavby, ve které se kdysi vyráběly kosy a drobné kovové nástroje. Součástí expozice bude interaktivní model hamru, který tam v minulosti byl a sloužil k výrobě a opracovávání železa. ČTK to dnes sdělila mluvčí Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Nikola Birklenová.
Expozice se otevře 23. března. Její vytvoření stálo 200.000 korun, od kraje získalo bruntálské muzeum 150.000 korun. Kosárna je součástí Technotrasy, která v kraji propojuje technické památky a zajímavosti.
'Jednotlivé zastávky na Technotrase výletníkům nabízí řadu zážitků. Právě v kosárně se konají workshopy pletení košíků, nová expozice toto místo skvěle obohatí,' uvedl moravskoslezský hejtman Jan Krkoška (ANO).
Karlovická kosárna pochází ze 17. století a je národní kulturní památkou. 'Pro budoucí generace chceme zachovávat nejen samotné památky, ale také tradice, které jsou s nimi spjaté. Nová expozice představuje železářskou historii obce a kovářské řemeslo, v kovárně se vyráběly právě kosy a jiné drobné, převážně zemědělské nástroje. Před kosárnou návštěvníkům poprvé ukážeme i interaktivní model hamru. Těchto zařízení na zpracování železa se v obci v minulosti nacházelo více,' uvedl hejtmanův náměstek pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo (KDU-ČSL).
Jak hamr fungoval, si lidé budou moci i vyzkoušet. 'Návštěvníci uvidí nejen kovářskou výheň, ale třeba i kovářský měch, který společně s dalším vybavením kovárny prošel rukama našich konzervátorek, které jednotlivé sbírkové předměty připravovaly,' uvedla ředitelka Muzea v Bruntále Ema Havelková.
Součástí slavnostního odhalení nové expozice kovářství v kosárně Karlovice bude 23. března od 15:00 vernisáž uměleckých odlitků vyrobených studenty uměleckého slévárenství z Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava a velkoformátových fotografií.
Do konce května pak bude kosárna otevřena od středy do neděle od 09:30 do 17:30. Od června až do konce prázdnin bude přístupná denně. Podrobnější informace najdou zájemci na internetových stránkách Muzea v Bruntále.
vpl gcm