Polská armáda kupuje americké balony za skoro miliardu dolarů
Varšava 22. května (ČTK) - Polsko koupí čtyři americké balony včasné výstrahy s podvěšenými radary. Příslušnou dohodu v hodnotě 960 milionů dolarů (asi 21,9 miliardy Kč) dnes ve Varšavě podepsal polský vicepremiér a ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Dříve byla hodnota kontraktu odhadována na 1,2 miliardy dolarů, připomněla televize TVN 24. Polsko bude po USA teprve druhou zemí na světě využívající tento systém včasné výstrahy.
'Tato dohoda definuje naši bezpečnost, je to další krok ve spolupráci mezi Polskem a Spojenými státy,' řekl ministr podle serveru Onet. Financování akvizice podle ministra zajistí půjčka poskytnutá americkou vládou.
Systém známý pod zkratkou TARS (Tethered Aerostat Radar Systems) umožňuje identifikaci cizích objektů do vzdálenosti více než 300 kilometrů a podává v reálném čase přehled o leteckém, námořním a pozemním provozu. Balony, které mají být rozmístěny u východní hranice země, doplní podle polského ministra stávající radarové systémy a zvýší polskou připravenost a obranyschopnost v tomto směru na vyšší úroveň. Polsko kupuje systém s veškerou logistikou a všemi prvky zajišťujícími jeho fungování, přičemž klíčový pro získání schopností operovat s tímto systémem bude rok 2027, dodal Onet.
'Neposkytujeme tyto velice vyspělé systémy každému,' uvedl americký velvyslanec Mark Brzezinski. 'Svědčí to o naprosto základní důvěře mezi USA a Polskem,' řekl a zdůraznil význam prohlubování americko-polského partnerství pro bezpečnost ve střední a východní Evropě.
Polsko v posledních letech investuje velké sumy do posílení své obranyschopnosti. Tempo přezbrojování polských vojsk se výrazně zvýšilo poté, co Rusko rozpoutalo válku proti Ukrajině. Varšava patří k předním spojencům Kyjeva. Argumentuje mimo jiné tím, že je lepší porazit ruská vojska na Ukrajině než jim čelit na polských hranicích, které představují i hranice Evropské unie a Severoatlantické aliance. Polsko, které sousedí s nejzápadnějším ruským územím, Kaliningradskou oblastí, a s Běloruskem coby ruským spojencem, se obává, že by se mohlo stát příštím cílem ruské agrese. Na obranu vynakládá okolo čtyř procent hrubého domácího produktu, což je, jak nedávno upozornila agentura AFP, nejvíce z členských zemí NATO.
msk jrm
V Braňanech na Mostecku řeší záměr těžařů otevřít kamenolom na vrchu nad obcí
Braňany (Mostecko) 21. května (ČTK) - V Braňanech na Mostecku řeší záměr Severočeských dolů otevřít kamenolom na zalesněném Červeném vrchu. Někteří obyvatelé s tím nesouhlasí, sepsali proto petici, v níž žádají vyhlášení referenda k záměru. Dokument se 647 podpisy předali dnes zástupci petičního výboru zastupitelům. Bod, který se týkal žádosti Severočeských dolů o změnu územního plánu, zastupitelé vyřadili z programu.
Kritikům vadí, že těžba zatíží život v obci, která sousedí s lomem hnědého uhlí a jejíž obyvatelé jsou vystaveni negativním dopadům dobývání nerostu. Obava podle zmocněnce přípravného výboru Zdeňka Přibyla panuje z hluku, prachu, nárůstu automobilové dopravy, znehodnocení nemovitostí, snížení atraktivity obce, změny rázu krajiny či ohrožení zdrojů vody.
O vyhlášení samotného referenda budou zastupitelé hlasovat na následujícím zasedání. Odpůrci těžby shromáždili 357 podpisů, k vyhlášení lidového hlasování jich v Braňanech, kde žije 1279 obyvatel, bylo potřeba zhruba 300. Obec nyní zkontroluje platnost podpisů a návrh předá radním, kteří ho pak předloží zastupitelům. O vyhlášení referenda by zastupitelé mohli rozhodovat v červnu, na samotné konání referenda je pak 90 dnů od rozhodnutí.
Severočeské doly (SD) obci nabídly vytvoření relaxační a oddychové rekreační zóny. 'Uzavírání uhelných dolů v Česku je realitou a probíhá rychleji, než se původně očekávalo. Tento stav s sebou přináší i vyšší poptávku po kamenivu, které se musí dodat do dolů v daleko kratším čase. Před závěrečnou, kompletní rekultivací celého prostoru povrchového dolu je totiž zapotřebí zpevnit závěrné svahy a k tomu je potřeba značné množství kamene. Vhodný materiál je právě v sousedství lomu Bílina,' řekl ČTK mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký.
Lokalita je v přímém kontaktu s povrchovým lomem Bílina a materiál by se podle mluvčího převážel na velice krátkou vzdálenost. 'Žádná varianta těžby nepředpokládá, že by jakákoli nákladní doprava související s těžbou probíhala přes Braňany,' uvedl Kopecký.
Záměr bude nutné posoudit z hlediska vlivu na životní prostředí.
fir gcm