Projekt Identita zmapuje historii i současnost českého grafického designu
Praha 25. května (ČTK) - Historii i současnost českého grafického designu zmapuje projekt Identita. Vznikne televizní cyklus, výstava, monografie i film. Projekt představí státní symboly, poštovní známky, bankovky, loga institucí, ale i knihy, dopravní značky, orientační systém v metru, obaly výrobků či filmové plakáty jako věci, které jsou součástí formování české národní identity. ČTK o tom za jeho autory a organizátory informovala Martina Reková.
Televizní cyklus, kterým bude provádět jeden z nejznámějších designérů porevoluční doby Aleš Najbrt, se objeví v České televizi v roce 2024. V koprodukci s veřejnoprávní televizí ho natáčí režisér Jakub Skalický. Výstava, monografie a celovečerní dokumentární film vznikají současně. Iniciátory Identity jsou typograf a pedagog Filip Blažek a teoretička designu Linda Kudrnovská.
Výstava odstartuje příští rok na jaře v regionech a vyvrcholí na podzim v Muzeu Kampa v Praze. Celovečerní dokument jako završení celého projektu má být v českých kinech v roce 2025.
Projekt Identita připomene jména jako Ladislav Sutnar, Karel Teige, Alfons Mucha, Jan Solpera, Rostislav Vaněk, Clara Istlerová, Petr Babák, Robert V. Novák, Tomáš Brousil, Marek Pistora, František Štorm nebo Zuzana Lednická.
Iniciátoři projektu vycházeli z toho, že v Česku dosud nebyl detailně zmapován obor tuzemského grafického designu. Identita vzdá také hold výrazné generaci tvůrců, kteří český grafický design formovali. Jako například nedávno zesnulý typograf a pedagog Zdeněk Ziegler, s nímž tvůrci natočili v jeho 90 letech jeden z posledních rozhovorů.
Cílem tvůrců je kromě představení více než stoleté historie oboru i poukázat na jeho vliv na společnost. Grafický design každého člověka celoživotně provází, málokdo ale ví, jaké příběhy za ním stojí. Samotní grafičtí designéři tento obor vnímají především jako službu veřejnosti, která slovy Zieglera "může někdy souviset s uměním".
Smyslem výstavy bude podle pořadatelů objasnit, jak jednotlivá díla vznikala a jak pozitivně či negativně ovlivnila nebo ovlivňují člověka. Chtějí ukázat, že pod pojmem grafický design si nelze představit jen krásně zpracované knihy, ale jsou to i varovné nápisy nebo plakáty nacistické či komunistické propagandy. Výstava bude existovat i ve verzi pro spolupráci s Českými centry a zastupitelskými úřady v zahraničí.
Autory loga a vizuálního stylu projektu Identita je Studio Marvil, písmo pro něj vytvořil Tomáš Brousil. Více informací je na www.projektidentita.cz.
hrm rdo
Česko dnes se SAE uzavřelo dohodu o zamezení dvojímu zdanění na podporu firem
Praha 24. května (ČTK) - Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr zahraničních věcí Spojených arabských emirátů Ahmed Ali Al Sayegh dnes v pražském Černínském paláci podepsali smlouvu, která zamezuje dvojímu zdanění. Ta jednoznačně určuje, ve které zemi různé příjmy podléhají zdanění a posiluje právní postavení podnikatelů v Česku a Spojených arabských emirátech. Uzavřením dohody byl zároveň zahájen podnikatelský seminář mezi představiteli obou států, který na ministerstvu zahraničních věcí potrvá do dneška.
Spojené arabské emiráty jsou podle Stanjury klíčovým obchodním partnerem Česka na Středním východě. Doufá, že uzavřením smlouvy o zamezení dvojímu zdanění se vzájemná spolupráce ještě prohloubí, dodal. Předseda vlády Petr Fiala (ODS) dnes při zahájení podnikatelského fóra uvedl, že jsou Spojené arabské emiráty pro tuzemské podnikatele velkou inspirací a skýtají také mnoho příležitostí. Vyzdvihl například potenciál v oblasti energetiky, vesmírném výzkumu nebo cestovním ruchu. Fiala Spojené arabské emiráty navštívil letos v únoru, s prezidentem Muhammadem bin Zajdem Nahajánem tam jednal například o plánovaném otevření českého velvyslanectví či rozvoji moderních technologií.
Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) v úterý odletěl na třídenní pracovní cestu do Spojených arabských emirátů a Iráku, doprovází ho 15 českých podnikatelů z oblasti obrany, petrochemie, lázeňství, IT, hudebního průmyslu nebo stavebnictví. Dnes také v Rijádu zahájil česko-saúdskoarabské obchodní fórum.
Česká republika má v současnosti uzavřené a platné smlouvy o zamezení dvojímu zdanění s 95 zeměmi světa. Seznam platných smluv zveřejňuje ministerstvo na internetu.
Smlouvy o zamezení dvojímu zdanění zpravidla stanovují, že příjmy fyzických a právnických osob mohou být zdaněny zásadně ve státě, kde je tato osoba daňovým rezidentem. Ve druhém státě mohou být zdaněny jen za podmínek stanovených ve smlouvě. Dalším cílem smluv je zabránit daňovým únikům a podvodům. Smlouvy totiž umožňují výměnu informací mezi příslušnými úřady smluvních států. Pomáhají také řešit problémy, které mohou v daňové oblasti mezi oběma státy vzniknout.
mib ptd