Muzeum v Jablonci vystavuje vzory skla a bižuterie z doby socialismu
Jablonec nad Nisou 6. října (ČTK) - Ikonické i pozapomenuté vzory skla a bižuterie z let 1948 až 1989 jsou na nové výstavě muzea v Jablonci nad Nisou. Pro české sklo a bižuterii šlo o velmi plodné období, řekl dnes ČTK hlavní kurátor muzea Petr Nový. Uspořádání výstavy a barevnost s převládající červenou by zároveň měly připomínat, že toto užitné a dekorativní umění vznikalo v době totalitního režimu.
"My jsme chtěli trochu navodit tísnivou atmosféru socialismu, protože ten režim byl v mnoha ohledech specifický a rozhodně ho nemůžeme považovat za standardní. Ale přestože to byl nesvobodný svět, tak v něm mohly vznikat předměty, které minimálně svobodně působí, a dalo se v něm tvořit. A z toho kontrastu, co vlastně vzniká v nesvobodné době, by návštěvník tady měl být vtažen do té atmosféry," řekl dnes ČTK hlavní kurátor muzea Petr Nový. Scénografie výstavy je vytvořená podle návrhu architekta Jana Stolína a grafika Davida Matury.
Výstava nese sice název Snění o budoucnosti, ale i tím se paradoxně obrací k tomu, co se dělo v minulosti. "Zatímco výtvarníci a teoretici snili o vytvoření nového moderního skla a bižuterie, v jiný sen věřili lidé z praxe, snažící se zboží sice kvalitně, ale co nejlevněji a nejrychleji vyrobit a poté dobře a v co největším množství prodat. Výsledkem neustálého potýkání mezi nimi byly pozoruhodné výrobky, jimiž se dnes pyšní četná muzea, soukromé sbírky i běžné domácnosti," uvedl Nový.
Za ikonické výtvory zastoupené na výstavě lze podle něj považovat nápojové sklo Claudia, které navrhl Miloš Matoušek pro novoborský Crystalex. "Je to jeden z prvních automaticky vyráběných skleněných souborů z počátku 70. let minulého století, kterých se vyrobily stovky milionů kusů a stále je v nabídce," uvedl Nový. Ikonické pro sběratele jsou pak podle něj třeba práce výtvarníka Františka Víznera, který pracoval pro Sklo Union v Dubí u Teplic i zaniklou sklárnu ve Škrdlovicích. "A pozapomenuté jsou třeba návrhy, které vytvářel Václav Hanuš v Jabloneckých sklárnách, kdy řada lidí má ty předměty doma, běžně je používá, ale pozapomenuté je tam to, že neví, že je to Václav Hanuš," uvedl kurátor muzea.
Na výstavě je na 300 exponátů, které jsou ze sbírek muzea a které přibližují hlavní trendy a výtvarné tendence za minulého režimu. Ve výstavním sále budou do května příštího roku. K výstavě muzeum vydalo několikasetstránkovou a fotograficky bohatou knihu v českém a anglickém jazyce.
knt kš
Středočeský kraj přichystal memorandum ke stavbě přivaděče vody podél D3
Praha 6. října (ČTK) - Středočeský kraj chce na projektu přivaděče vody podél budoucí dálnice D3 spolupracovat se společností Voda Želivka a vlastníky skupinových vodovodů, které s novým přivaděčem provozně souvisejí. Hejtmanství se k tomu zaváže v memorandu o společném postupu při přípravě stavby, jehož znění dnes projednali krajští radní. Schválit ho musejí ještě zastupitelé, informoval ČTK mluvčí kraje David Šíma.
Nový vodovod bude kopírovat trasu budoucí D3, náklady jsou podle dřívějších informací odhadovány na jednu miliardu korun. Součástí stavby je 64,5 kilometru vodovodních řadů včetně čtyř vodojemů a čtyř čerpacích stanic.
Počítá se s tím, že Středočeský kraj zajistí zpracování projektové dokumentace do fáze stavebního povolení a projektovou a inženýrskou přípravu vyvolaných investic na skupinových vodovodech taktéž do fáze stavebního povolení. Projektové a inženýrské přípravy staveb v celkové hodnotě 55,4 milionu korun bude hejtmanství financovat ze svého rozpočtu v letech 2023 až 2029.
"Stavba pomůže zajistit dostupnost pitné vody pro část obyvatel Středočeského kraje, což je samozřejmě v současné době, kdy každoročně řešíme problémy se suchem a nedostatkem vody, velmi významné. Podpisem memoranda se zavážeme k tomu, že budeme i nadále podporovat projektovou a inženýrskou přípravu vyvolané investice, která souvisí s přivaděčem v koridoru dálnice D3," uvedla krajská radní pro životní prostředí Jana Skopalíková (Piráti).
Projekt počítá s propojením dvou skupinových vodovodů, a sice Posázavského skupinového vodovodu v Týnci nad Sázavou a skupinového vodovodu Javorník - Benešov. Zdrojem pitné vody pro tyto skupinové vodovody je štolový přivaděč Želivka, který je ve vlastnictví společnosti Voda Želivka.
D3 má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Zatímco v jižních Čechách se staví, ve středních Čechách se ještě nezačalo. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) minulý týden ČTK řekl, že zprovoznění středočeského úseku D3 se předpokládá v roce 2030.
Stavba D3 v aktuálně chystané trase má své odpůrce. Vadí jim, že povede turisticky atraktivním Posázavím a obávají se možných problémů s podložím v okolí Jílového u Prahy, kde se ve středověku těžilo zlato. Ministerstvo dopravy projekt dlouhodobě obhajuje. Trasa přes Posázaví podle něj byla opakovaně vyhodnocena jako ekonomicky smysluplná a pro obyvatele nejvhodnější.
khj dr
DALŠÍ ZPRÁVY