V Dubí na Teplicku vystavuje levitující fotografie Petr Hricko
Dubí (Teplicko) 18. dubna (ČTK) - Člověka ve vzduchu, písmena z klávesnice nad dlaněmi, pád cyklisty nebo králíka nad zemí zachycují levitující fotografie, jejichž výstava dnes začala v Domě porcelánu s modrou krví v Dubí na Teplicku. Pro jejich autora, teplického rodáka Petra Hricka, se stalo fotografování vášní a zároveň terapií při léčbě rakoviny. Výstava je přístupná do 25. května.
Třicet vystavených fotek tvoří výběr autorova díla od roku 2013 do současnosti. 'Když mě oslovili z Dubí, kývnul jsem, protože jsem velký patriot, mám rád Krušné hory. Více než deset let jsem neměl doma výstavu a přišlo mi ideální v dnešní těžší době zvolit také odlehčené téma,' řekl Hricko ČTK. Instalovat díla do skleněných vitrín byla podle něj výzva. 'Vymysleli jsme to způsobem, že i fotky levitují. Nemám rád pravidelnost, proto je to různě šejdrem,' řekl.
Nejvíce snímků vzniklo v Krušných horách a na Islandu, který považuje Hricko za svou druhou domovinu. Cílem je, aby se návštěvníci výstavy pobavili. K pousmání je řada záběrů, které vypadají jako úplná náhoda. 'Přitom lidé, které jsem zachytil, občas trpěli. Já jsem i takový režisér, vše musí být zahrané tak, aby tomu divák uvěřil,' uvedl autor, který se před prací v terénu pečlivě připravuje. K tomu, aby něco levitovalo, používá i vlastní zařízení. 'Dřív se také dělaly levitace, ale vypadalo to spíše jako surrealistické záběry. Já jsem tomu chtěl vtisknout větší opravdovost, proto jsem začal dělat fotky, které jsou vtipné, dal jsem tomu takový svůj rukopis,' řekl Hricko.
Přesah má fotografie, na které je zachycena žena, nad jejímiž dlaněmi se vznášejí písmena z počítačové klávesnice, dohromady dávají v angličtině slova o tom, že je třeba zatočit s rakovinou. Právě s touto nemocí autor bojoval a do nemocnice mu tehdy přátelé přinesli fotoaparát. 'Odvedlo to tehdy mojí pozornost od nemoci a postupně se z toho stala taková vášeň, že jsem opustil povolání geodeta a teď se fotografováním živím a stále je to pro mě i způsob terapie,' uzavřel autor.
fir kš
Guvernér centrální banky: Vstup Bulharska do eurozóny se může zpozdit
Sofia 18. dubna (ČTK) - Pokud Bulharsko v červnu nesplní inflační cíle Evropské centrální banky (ECB), může se vstup země do eurozóny naplánovaný na 1. ledna 2025 o několik měsíců zpozdit. Řekl to bulharské tiskové agentuře BTA guvernér centrální banky Dimitar Radev. "Pokud Bulharsko nesplní kritérium inflace v červnu, a stane se tak později v roce 2024, je v této fázi pravděpodobnějším scénářem připojení spíše později v roce 2025 než 1. ledna," uvedl Radev.
Meziroční inflace v Bulharsku v březnu zpomalila na 3,5 procenta. To však nemusí být dostatečně nízká hodnota potřebná pro vstup do eurozóny. Pokud se země chce stát členem eurozóny, je jedním z kritérií, že míra inflace nesmí být výše než 1,5 procentního bodu nad mírou inflace tří členských zemí s nejlepšími výsledky.
Roli při získání kontroly nad vývojem cen bude mít podle Radeva fiskální politika. "Rozpočet by měl být proticyklický, jinými slovy protiinflační, což v současné době není," řekl. "Světové i naše zkušenosti ukazují, že toho lze nejlépe dosáhnout účinným řízením nákladů a kontrolními opatřeními," dodal.
Bulharsko bylo společně s Chorvatskem v roce 2020 přijato do mechanismu směnných kurzů ERM-2, kterému se přezdívá čekárna na euro. Chorvatsko zavedlo jednotnou evropskou měnu v roce 2023, a stalo se tak dvacátou členskou zemí eurozóny. Bulharsko patří k nejchudším členům EU a doufá, že přijetí eura mu pomůže přilákat více investic.
Současná česká vláda, stejně jako předchozí kabinety, nemá přijetí eura ve svém programu. Ve vládní koalici není na přijetí eura shoda. Ke vstupu do eurozóny se Česko zavázalo při přistoupení k EU v roce 2004. Ze zemí střední Evropy zatím společnou měnu kromě Česka nezavedly ani Polsko a Maďarsko.
Euro se v bezhotovostním platebním styku začalo používat 1. ledna 1999. O tři roky později se do oběhu dostaly bankovky a mince.
irl ank