FT: Největší zbrojovky mezi lety 2021 a 2025 zdvojnásobí přebytky hotovosti
Londýn 26. srpna (ČTK) - Patnáct největších světových zbrojních kontraktorů by do konce roku 2026 mělo v součtu dosáhnout přebytku hotovosti 52 miliard USD (1,17 bilionu Kč). To je dvojnásobek proti součtu přebytků, kterého firmy dosáhly v roce 2021. Vyplývá to z analýzy společnosti Vertical Research Partners pro britský deník Financial Times (FT). Výrobci zbrojní a letecké techniky těží z rostoucích výdajů na obranu po zahájení ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022, ale i v souvislosti s rostoucím napětím na Blízkém východě a v Asii.
Britská BAE Systems, německý Rheinmetall a švédský Saab díky novým zakázkám na munici a raketové střely ve sledovaném období zvýší cash flow souhrnně o 40 procent.
Podle analytiků se budou firmy snažit vyšší přebytky využít k akvizicím nebo fúzím, které ale mohou brzdit antimonopolní regulátoři. "Stále existuje prostor pro středně velké společnosti k akvizicím, aniž by tím moc rozzlobily regulační orgány či ministerstva obrany," uvedl analytik Byron Callan ze společnosti Capital Alpha Partners.
"Vzhledem k tomu, jak dlouhý cyklus toto odvětví má, chvíli potrvá, než se vytvoří kapacity a začnou proudit peníze, ale obrovský růst trhu vyvolá aktivitu," dodal analytik společnosti Agency Partners Nick Cunningham.
Společnost Rheinmetall na začátku tohoto měsíce oznámila akvizici amerického výrobce dílů pro vojenská vozidla Loc Performance za 950 milionů dolarů. Německý dodavatel uvedl, že transakce zvýší jeho šance na získání zakázek americké armády na bojová a taktická vozidla v hodnotě přesahující 60 miliard dolarů.
Americký Kongres nedávno schválil další pomoc Ukrajině, Tchaj-wanu a Izraeli, načež vláda vyčlenila téměř 13 miliard dolarů (291,5 miliardy Kč) na zbrojní zakázky, na něž dosáhly firmy Lockheed Martin, RTX, Northrop Grumman, Boeing, General Dynamics a jejich dodavatelé.
V Británii vyčlenilo ministerstvo obrany na vojenskou pomoc Ukrajině v posledních třech letech 7,6 miliardy liber (170,3 miliardy Kč). Do této částky se počítá i doplnění a modernizace vlastních zásob, neboť na Ukrajinu se často posílá vyřazená výzbroj.
boz spr
Británie dala do oběhu první tři miliony definitivních mincí s Karlem III.
Londýn 20. srpna (ČTK) - Britská královská mincovna dala do oběhu první tři miliony jednolibrových mincí s portrétem krále Karla III. Mincovna už dříve vydala různé pamětní série, tyto mince jsou ale z takzvané definitivní série, která bude v oběhu roky nebo i desítky let. Na zadní straně jsou včely, které mají zdůraznit nutnost ochrany přírody, napsal dnes zpravodajský server BBC.
Na pošty a banky v celé Británii bylo tento týden doručeno 2,975.000 mincí v hodnotě jedné libry, uvedla dnes mincovna v Llantrisant na jihu Walesu. Ta má na starosti ražbu britské měny už od dob Alfréda Velikého, který vládl Anglii na konci 9. století v době obrany před vikingy.
Mince od jedné penny po dvě libry zdobí osm různých motivů britské fauny a flóry. V hlasování o nejhezčí návrh vyhrály právě včely, které budou na jednolibrové minci. Na druhém místě skončily zrzavé veverky, které budou zdobit mince v hodnotě dvou pencí, uvedla mincovna.
Vyobrazení se dočkal i tetřev hlušec, plšík lískový, papuchalk, losos nebo britské národní rostliny. Dvoulibrovou minci společně zdobí anglická růže, velšský narcis, skotský bodlák pro Skotsko a trojlístek pro Severní Irsko. Na vyobrazení rostlin a zvířat dohlíženy britské odborné botanické a zoologické společnosti.
Velikost a tvar mincí zůstávají stejné jako ty dosavadní se zesnulou královnou Alžbětou II., které nadále zůstávají v oběhu. Zachování rozměrů je klíčové kvůli stále rozšířenému používání mincí v prodejních automatech, samoobsluhách a parkovacích automatech. Co se však změnilo je velikost čísel určujících hodnotu mince, aby byly lépe čitelné a umožnily dětem lepší orientaci v číslech a základních financích.
Naposledy šly do oběhu definitivní mince v roce 2008, je na nich Alžběta II. Starší mince budou podle BBC ještě dlouho převažovat nad těmi s Karlem III., protože těch alžbětinských je v oběhu asi 29 miliard.
lsa spr