Zlatovna Zlato Zprávy Burzy

Cena zlata vystoupila na půlroční maximum nedaleko 2020 dolarů za unci

 Svět burzy kovy zlato ceny
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Londýn 27. listopadu 2023 (ČTK) - Cena zlata se dnes vyšplhala na půlroční maximum a dostala se do blízkosti 2020 dolarů (zhruba 45.000 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu). Za jejím růstem stojí slabší kurz amerického dolaru a očekávání, že americká centrální banka (Fed) již nebude zvyšovat úrokové saazby, napsala agentura Reuters. Cena žlutého kovu dnes vystoupila až na zhruba 2018 dolarů za unci, tedy na nejvyšší úroveň od května. Později nicméně o část zisků přišla. Kolem 8:30 SEČ vykazovala nárůst o zhruba půl procenta a pohybovala se v blízkosti 2010 dolarů za unci, vyplývá z údajů agentury Bloomberg. Údaje o poklesu inflace ve Spojených státech podpořily očekávání, že Fed by mohl zahájit snižování úrokových sazeb dříve, než se předpokládalo. Vysoké úrokové sazby jsou pro cenu zlata nepříznivé, protože prohlubují jeho nevýhodu proti investicím přinášejícím úroky, jako jsou například dluhopisy. Analytik Wang Tchao ze společnosti Thomson Reuters předpokládá, že cena zlata by se mohla vyšplhat na 2026 až 2032 dolarů za unci. Investoři nyní čekají na nové údaje o ekonomice Spojených států, zejména středeční zpřesněná data o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) ve třetím čtvrtletí a čtvrteční zprávu o říjnovém vývoji cenového indexu výdajů na osobní spotřebu. "Ekonomické údaje z USA tento týden rozhodnou o tom, zda zlato zůstane nad hranicí 2000 dolarů," uvedl analytik Kyle Rodda z firmy Capital.com.
Klíčová slova - Svět - burzy - kovy - zlato - ceny -
pmh mka
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Burzy (bur) - Burzy komoditní (buk) - Suroviny, nerosty (sur). ID zprávy: T2023112701842|508011. Vydána 27.11.2023 8:54:35. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Federální rezervní systém
(neformálně Fed, z anglického The Federal Reserve System ) je centrální bankovní systém Spojených států amerických. Fed je neziskovou společností, která není nikým formálně vlastněna (spíše se jedná o nezávislou státní instituci). Stát má k Fed přímý přístup skrze volbu vedení společnosti jednou za 14 let, tím je zachována politická nezávislost.

Cena zlata vystoupila na půlroční maximum nedaleko 2020 dolarů za unci


V Číně vyšetřují velkou stínovou banku, půjčovala miliardy realitním firmám
Obraz malířky Toyen Monte Carlo se vydražil za 64,8 milionu korun
Havlova bunda z roku 1989 se vydražila za 2,76 milionu korun
AP: Tajně pořízené nahrávky ruských vojáků ukazují vzácný pohled na válku
Zařazení modrotisku na seznam UNESCO přilákalo japonské turisty

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.