+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Ekonomika

Bundesbank: Německá ekonomika bude ve třetím čtvrtletí zřejmě opět stagnovat

 Německo hospodářství inflace výhled
Bundesbank. Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com Lukassek
Frankfurt 21. srpna (ČTK) - Německé hospodářství bude ve třetím čtvrtletí pravděpodobně pokračovat ve stagnaci, předpověděla dnes německá centrální banka. Ve své pravidelné měsíční zprávě o vývoji ekonomiky rovněž varovala, že cenové tlaky zůstávají vysoké a narůstá riziko, že inflace se bude po delší dobu držet nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). 'Německá ekonomika se nadále nachází ve slabé fázi,' uvedla Deutsche Bundesbank, jak se německá centrální banka oficiálně nazývá. 'Ve třetím čtvrtletí zřejmě zůstane výkon německého hospodářství bez větších změn,' dodala. Poukázala v této souvislosti rovněž na negativní hospodářské dopady vysokých úrokových sazeb, pomocí kterých se ECB snaží dostat pod kontrolu inflaci. Hrubý domácí produkt (HDP) Německa ve druhém čtvrtletí zůstal beze změny po poklesu o 0,1 procenta v prvním kvartálu. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Inflace v Německu se loni podle metodiky Evropské unie vyšplhala až na 11,6 procenta, od té doby však výrazně zpomalila. V červenci meziroční růst spotřebitelských cen zvolnil na 6,5 procenta z červnových 6,8 procenta. Bundesbank dnes uvedla, že v příštích měsících se bude inflace v Německu pravděpodobně dál snižovat, zejména díky zlevňování energií. Varovala však, že pokles inflace bude brzdit silný růst mezd. 'To je jeden z hlavních důvodů, proč by se inflace mohla ještě delší dobu držet nad dvěma procenty,' dodala centrální banka. Poukázala i na riziko možného opakování cenových šoků u energií.
Klíčová slova - Německo - hospodářství - inflace - výhled -
ECB loni v červenci v reakci na vzestup inflace v eurozóně zahájila zvyšování úrokových sazeb. Předtím základní sazbu několik let držela na rekordním minimu nula procent. Minulý měsíc ECB zvýšila svou základní sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. Statistický úřad Eurostat minulý týden potvrdil, že inflace v eurozóně minulý měsíc klesla na 5,3 procenta z červnových 5,5 procenta. Loni v červenci přitom inflace dosahovala 8,9 procenta. pmh spr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak). ID zprávy: T2023082103018|506896. Vydána 21.08.2023 13:02:02. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Evropská centrální banka (ECB)
Evropská centrální banka je orgán Evropské unie a centrální banka zemí eurozóny. Byla založena společně s Evropským systémem centrálních bank 1. června 1998 a jejím úkolem je udržovat stabilitu cen v zemích, které používají euro, a také řídit měnovou politiku Evropské unie.
Následující zprávy
Maďaři kvůli inflaci masově vybírají peníze z bank a nakupují vládní dluhopisy
Čína kvůli váznoucímu ekonomickému oživení znovu snížila úrokové sazby
AFP: V Albánii našli pozůstatky nejstaršího jezerního města v Evropě
Účetní z Prahy ukradl z trezoru v práci 1,2 milionu korun, nahradil je padělky
Middle East Eye: Je Izrael na cestě stát se náboženským státem?

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.