+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Finance

Průzkum: Investuje 17 pct Češek a 25 pct Čechů, výše investic mužů je vyšší

 ČR finance společnost průzkum
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Praha 1. listopadu (ČTK) - Každá šestá žena v Česku investuje, mezi muži je to každý čtvrtý. Motivaci k investování mají podobnou, je to zejména snaha zajistit se na stáří a ochránit peníze před inflací. České investorky ale častěji vybírají konzervativnější investice a liší se i jejich výše investic. Zatímco ženy nejčastěji investují do 20.000 korun ročně, muži v průměru o 30.000 korun více. Vyplynulo to z říjnového průzkumu, který pro investiční společnost Amundi uskutečnila mezi 1000 lidí starších 18 let agentura STEM/MARK. Zástupci firmy o tom informovali v tiskové zprávě.
Průzkum odhalil, že úspory žen jsou o 85.000 Kč menší než u mužů, přičemž 45 procent žen dokáže měsíčně uspořit maximálně do 5000 korun a 30 procent dokonce nedisponuje žádnými úsporami. Ženy proto preferují likvidní aktiva, aby měly rezervu a jistotu rychlého přístupu k hotovosti pro případ potřeby...
"Průzkum nám potvrdil, že zájem o investování mezi ženami kontinuálně roste a již dávno se nejedná o ryze mužskou disciplínu. Podle výsledků se za posledních pět let podíl investorek do 44 let dokonce zvýšil o deset procent," uvedla Markéta Jelínková z Amundi. Obecně se zajímá o investování 47 procent Češek, což je v porovnání s mužskou populací o sedm procent méně. Podle Jelínkové si ženy začínají uvědomovat důležitost úspor a potřebu se o ně starat tak, aby se neznehodnocovaly nebo aby jejich hodnota postupně rostla. Podle průzkumu ženy dávají přednost méně rizikovým investicím, tedy především podílovým fondům. Naopak méně investují do akcií, komodit, dluhopisů či kryptoměn. Téměř tři pětiny českých investorek pak svěřují své investice bankovním odborníkům, dvě pětiny investičním společnostem. Muži ve větší míře využívají aplikace. S ohledem na typ investice ženy podle Jelínkové nejčastěji vybírají ty konzervativnější s nižším rizikem, což souvisí s jejich nižšími příjmy a úsporami. "Průzkum odhalil, že úspory žen jsou o 85.000 Kč menší než u mužů, přičemž 45 procent žen dokáže měsíčně uspořit maximálně do 5000 korun a 30 procent dokonce nedisponuje žádnými úsporami. Ženy proto preferují likvidní aktiva, aby měly rezervu a jistotu rychlého přístupu k hotovosti pro případ potřeby," uvedla Jelínková. Právě nedostatek peněz je podle ní jedním z hlavních důvodů, proč více než polovina žen neinvestuje. Dalším důvodem, proč investorky zaostávají za investory, je úroveň jejich sebevědomí. V průzkumu jen devět procent žen označilo své investiční znalosti za dostačují, 47 procent za průměrné a 44 procent za podprůměrné. Naopak mezi muži pokládá své investiční znalosti za dostatečné 30 procent dotázaných.
Klíčová slova - ČR - finance - společnost - průzkum -
"Sebedůvěra je v investování velmi důležitá a ta ženám často chybí, a to je velká škoda. Ženy to ale dokáží dohnat tím, že investují pravidelně, dlouhodobě, jsou rozvážné a kladou důraz na bezpečná a stabilní portfolia. Ve výsledku mohou být stejně úspěšné jako muži, kteří se naopak velmi často snaží porážet trh, a to může být kontraproduktivní," dodala Jelínková. ktp rdo
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Finance (fin) - Sociální problematika (sop). ID zprávy: T2023103106116|507681. Vydána 01.11.2023 10:11:17. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Následující zprávy
Výstava na zámku v Dobříši přibližuje objevy světové egyptologie
Rakouská Erste, která vlastní Českou spořitelnu, zvýšila zisk o 40 procent
V pražském Obecním domě začíná výstava filatelistických rarit za půl miliardy Kč
Cena zlata poprvé od května přesáhla hranici 2000 dolarů za unci
AFP: Technologická elita v Tel Avivu využívá AI k pátrání po unesených Hamásem

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.