+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Finance

Komerční bance klesl za tři čtvrtletí zisk o 4,9 procenta na 12,4 miliardy Kč

 ČR banky Komerční_banka 3.čtvrtletí
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com Kredit:BalkansCat
Praha 3. listopadu (ČTK) - Komerční bance klesl za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 4,9 procenta na 12,4 miliardy Kč. Výnosy se jí snížily o 6,9 procenta na 27 miliard korun. Banka, jejímž hlavním majitelem je francouzská Société Générale, dnes neauditované konsolidované výsledky zveřejnila na svém webu. Bance klesl čistý úrokový výnos o více než deset procent na 19,3 miliardy korun. Důvodem byly hlavně nižší průměrné marže u vkladů a úvěrů. Výnosy z poplatků a provizí naopak rostly o 3,4 procenta na 4,6 miliardy Kč, a to zejména díky většímu počtu transakcí a rostoucím investicím zákazníků do podílových fondů.
Naši ambicí je, aby se do Nové éry bankovnictví do konce letošního roku zaregistrovalo sto tisíc klientů, a v průběhu roku 2024 chceme nabídnout přechod do nové digitální banky jednomu milionu klientů...
Úvěry klientům meziročně vzrostly o 2,7 procenta na 808,3 miliardy Kč. Z toho půjčky na bydlení byly meziročně vyšší o 3,8 procenta. "Nové poskytování úvěrů na bydlení zaznamenalo od března určité oživení, po velkém poklesu během roku 2022. Někteří klienti však stále čekají na potenciální katalyzátory budoucí poptávky," uvedla banka. Spotřebitelské úvěry se meziročně zvýšily o 6,9 procenta. Celkový objem vkladů přesáhl bilion korun, meziročně vzrostl o 1,2 procenta na 1,02 bilionu Kč. "Vývoj byl tažen především vklady korporátních klientů. Klienti často přesouvali své úspory do podílových fondů,a rovněž přesouvali své vklady z běžných účtů na výnosnější termínované a spořicí účty," sdělila banka. Na konci třetího čtvrtletí evidovala celá Skupina Komerční banky 2,22 milionu klientů, meziročně o 28.000 méně. Samotné Komerční bance ale přibylo 14.000 klientů, na konci září jich měla 1,67 milionu. "Výsledky Komerční banky nesplnily odhady trhu v ukazatelích provozních výnosů ani čistého zisku," řekl ČTK analytik XTB Tomáš Cverna. KB podle něj vykázala pokles rentability, na druhou stranu se jí zlepšila kvalita úvěrového portfolia a kapitálová přiměřenost. Akcie banky na pražské burze před 09:30 oslabovaly o téměř procento na 697 Kč. Komerční banka letos v dubnu představila nový bankovní systém pro klienty, který zahrnuje novou mobilní aplikaci, internetové bankovnictví či digitalizaci. Ve třetím čtvrtletí se zaměřili na jeho rozvoj. "Naši ambicí je, aby se do Nové éry bankovnictví do konce letošního roku zaregistrovalo sto tisíc klientů, a v průběhu roku 2024 chceme nabídnout přechod do nové digitální banky jednomu milionu klientů," uvedl dnes generální ředitel banky Jan Juchelka. Banka upozornila, že trendem je poskytovat stále více služeb přes digitální kanály. Proto také klesá počet kamenných poboček. Na konci září jich banka v Česku měla 212, plánuje snížit jejich počet na 200. Například na konci roku 2019, tedy před začátkem epidemie covidu, bylo poboček 342. Provozní náklady vzrostly o 7,7 procenta na 13 miliard korun. Personální náklady byly vyšší o 8,6 procenta kvůli nárůstu průměrných mezd a mírnému zvýšení průměrného počtu zaměstnanců o 0,6 procenta na 7541 lidí.
Klíčová slova - ČR - banky - Komerční banka -
KB patří mezi největší bankovní domy v Česku, týká se jí tedy daň z mimořádných zisků. Takzvanou windfall tax schválila vláda jako 60procentní daňovou přirážku na nadměrný zisk. Odpovídá rozdílu mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeného o 20 procent. Výnos z daně má vládě sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se stanovením maximálních cen energií. Čistý zisk za tři čtvrtletí meziročně klesl i některým dalším bankám. U České spořitelny to bylo o 2,9 procenta na 14,6 miliardy korun, v případě Monety Money Bank o 3,7 procenta na čtyři miliardy korun. Naopak česká a slovenská UniCredit Bank vykázala čistý zisk 8,5 miliardy korun, což byl nárůst o více než čtvrtinu. mtj fd rot mha
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Finance (fin) - Firmy (efm). ID zprávy: T2023110302410|507726. Vydána 03.11.2023 9:34:25. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Následující zprávy
Míra inflace v Turecku poprvé po čtyřech měsících klesla, činí 61,4 procenta
BBC: Běženci u hranic umírají v přestřelkách gangů a automobilových honičkách
Porota uznala vinu zakladatele burzy FTX v případu miliardové zpronevěry
Americký Senát potvrdil nominaci první ženy do sboru náčelníků štábů
Francie vyšle k Pásmu Gazy výsadkovou loď, má z ní být plovoucí nemocnice

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.