Zlatovna Zlato Zprávy Finance

Průzkum: Češi mají největší obavy o zdraví, preventivní kontroly zanedbávají

 ČR pojišťovny zdraví společnost průzkum
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Praha 25. ledna (ČTK) - Češi se nejvíce bojí o své zdraví. Pocit jistoty jim dávají pravidelné preventivní kontroly, které ale zanedbávají. Obavy rostou s věkem, nejvíc u lidí starších 55 let. Starosti si Češi dělají i o finance, kde se zhoršení finanční situace obávají především ženy. Vyplývá to z výzkumu index jistoty, který BNP Paribas Cardif Pojišťovna dnes představila novinářům. Uskutečnila jej agentura Ipsos, nyní má podle výzkumu index jistoty hodnotu 43 bodů ze 100. Index jistoty vyjadřuje míru zabezpečení populace podle obav a pravděpodobností rizik. Zjišťuje také, jak jsou tato rizika kryta. "Jde o způsob mapování obav lidí a to, jak mají rizika zajištěna. Konkrétně se zaměřuje na domov, rodinu, práci, finance a aktiva, zdraví a životní styl. Z prvních výsledků sledujeme největší pocit jistoty u vysokoškolsky vzdělaných lidí ve věku 35 až 44 let, kteří mají zároveň vyšší příjem. Obecně mají hodnoty napříč indexem vyšší muži,“ uvedl specialista agentury Ipsos Michal Straka. Nejvyšší hodnoty v indexu dosahuje pilíř domova a rodiny, a to 47. Naopak nejhůře dopadl pilíř zdraví se 40 body. Téměř čtvrtina Čechů nenavštěvuje pravidelné prohlídky u stomatologa, ještě více lidí zanedbává prevenci u praktického lékaře, kam jich pravidelně chodí 61 procent. Vyšší index v kapitole zdraví mají mladí lidé do 34 let, přesto se tato skupina cítí častěji emociálně nestabilní než starší populace. Ve věku od 18 do 24 let jde o 39 procent případů. Téměř třetina mladých také nesouhlasí s tím, že by byli psychicky zdraví. Více než polovina Čechů ve věku od 25 do 44 let uvádí, že nezvládá v klidu stresové situace. "Statistiky ukazují, že roste počet mladých lidí, kteří žádají o invalidní důchod právě kvůli duševním nemocem. Více než polovinu hlášených pojistných událostí s diagnózou duševních poruch a poruch chování zastupují v BNP Paribas Cardif Pojišťovně neurotické, stresové a somatoformní poruchy, což jsou tělesné obtíže bez organických příčin,“ uvedl obchodní ředitel pojišťovny Martin Steiner. I přes rostoucí povědomí a větší edukaci o kyberbezpečnosti Češi bezpečnost v on-line prostředí stále podceňují, což vede k nárůstu kybernetických zločinů. Podle indexu 63 procent Čechů necítí obavy při využívání veřejné wifi. S odcizením financí z účtu po útoku podvodníka má zkušenost 27 procent Čechů a 41 procent si proti tomu na základě takového zážitku zřídilo pojištění.
Klíčová slova - ČR - pojišťovny - zdraví - společnost - průzkum -
BNP Paribas Cardif Pojišťovna plánuje index jistoty dělat dlouhodobě a opakovaně. Aktuální výzkum se uskutečnil prostřednictvím on-line panelu agentury Ipsos Populace.cz a sběr dat byl v říjnu 2023. Účastnilo se ho 1000 respondentů starších 18 let. fd ptd
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Finance (fin) - Zdravotnictví (zdr) - Sociální problematika (sop). ID zprávy: T2024012406609|508673. Vydána 25.01.2024 10:30:01. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Průzkum: Češi mají největší obavy o zdraví, preventivní kontroly zanedbávají


Průzkum PwC: Šéfové českých firem jsou optimističtější než před rokem
Tříkrálová sbírka v olomoucké arcidiecézi letos vynesla rekordních 40,9 mil. Kč
Saúdská Arábie po více než 70 letech otevřela první obchod s alkoholem
Senát neschválil takzvanou Istanbulskou úmluvu proti násilí na ženách
Hackeři loni ukradli méně kryptoměn, počet útoků však vzrostl

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.