Zlatovna Zlato Zprávy Finance

Guvernérka turecké centrální banky rezignovala, nahradí ji její náměstek

 Turecko hospodářství finance personální
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Ankara 2. února (ČTK) - Guvernérka turecké centrální banky Hafize Gaye Erkanová rezignovala. Podle agentury Reuters to napsala dnes večer na síť X. Ve funkci byla jako první žena teprve od loňského června. Za jejího působení banka zvedla základní úrokovou sazbu na 45 procent z 8,5 procenta, aby srazila inflaci, která je v Turecku zdaleka nejvyšší v Evropě. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan následně do čela banky jmenoval Fatiha Karahana, který doposud působil jako náměstek guvernérky Erkanové. Loňským jmenováním Erkanové do funkce guvernérky centrální banky Erdogan ustoupil od svého dlouhodobého odporu ke zvyšování úrokových sazeb, který vedl k prudkému růstu inflace a k odchodu investorů z Turecka. Čtyřiačtyřicetiletá odcházející guvernérka uvedla, že částečně odstupuje i kvůli pomlouvačné kampani proti své osobě. Chce tak prý chránit svou rodinu včetně dítěte. Turecká média dříve podle agentury Bloomberg přinesla zprávu o propuštěné zaměstnankyni centrální banky, která tvrdila, že její propuštění inicioval otec guvernérky. Podle ní se snažil také o odchod dalších zaměstnanců banky. Turecké ministerstvo financí sdělilo, že odstoupení bylo Erkanové "osobním" rozhodnutím. Turecká lira po zprávě o rezignaci guvernérky oslabila. Od června, kdy prezident jmenoval Erkanovou do čela centrální banky a do čela ministerstva financí Mehmeta Şimşeka, aby změnou hospodářské politiky přilákali do Turecka zahraniční investory, turecká měna oslabila o zhruba 23 procent. Şimşek uvedl, že hospodářská politika pod jeho vedením bude pokračovat bez přerušení.
Klíčová slova - Turecko - hospodářství - finance - personální -
pmh vjn jd
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak) - Finance (fin). ID zprávy: T2024020209115|508774. Vydána 02.02.2024 22:39:18. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Guvernérka turecké centrální banky rezignovala, nahradí ji její náměstek


Trump nehodlá obnovit mandát současného šéfa americké centrální banky
Česká exportní banka loni zdvojnásobila zisk před zdaněním na jednu miliardu Kč
Prominentní čínský bankéř, který je rok nezvěstný, odstoupil z funkcí ve firmě
V lednu klesly ceny plynu, elektřiny a drahých kovů, zdražila ropa či cukr
Čistý zisk Monety Money Bank loni činil 5,2 mld. Kč, meziročně nepatrně stoupl

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.