+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Krimi

Přes 500 horníků vyšlo po třech dnech z dolu v JAR, asi šlo o spor odborářů

 JAR kriminalita odbory doly
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Johannesburg 26. října (ČTK) - Přes pět stovek horníků nedaleko Johannesburgu se ve středu dostalo na povrch ze zlatého dolu, v němž podle svých slov nedobrovolně strávili tři dny. Informoval o tom server BBC News. Podle policie šlo o spor dvou odborových svazů, z nichž členové jednoho drželi horníky v dole jako rukojmí. Policie byla na místě celé tři dny, ale nezasáhla. Podle agentury AP možná kvůli obavám, že by akce skončila jako v roce 2012, kdy podobný protest skončil smrtí více než tří desítek lidí. "Zachoval jsem klid, ale bál jsem se o život...první den jsme měli jídlo, ale druhý den už ho bylo málo. Došel nám i čaj, cukr a káva a pak jsme pili jen vodu," řekl jeden z mužů, kteří pracuje v dole Gold One více než deset let. Odborový svaz NUM uvedl, že horníky drželi v dole proti jejich vůli "chuligáni" z konkurenčního odborového svazu Amcu. Ten nicméně popřel, že by horníky v dole držel. Amcu bojuje za to, aby provozovatel dolu uznal jeho působení i v tomto místě. NUM má podle BBC s dolem Gold One dohodu, podle níž tam smí působit jen tento jeden odborový svaz. NUM je největším důlním odborovým svazem v JAR. Založil ho v roce 1982 tehdejší odborový předák Cyril Ramphosa, který je nyní prezidentem Jihoafrické republiky. Spor těchto dvou odborových svazů stál podle serveru BBC News zřejmě i za protestem z roku 2012, označovaným jako marikanský masakr. V platinovém dole Marikana nedaleko Johannesburgu tehdy policie během stávky zastřelila 34 horníků, což byl jeden z nejhorších policejních zásahů v novodobých dějinách země. Policie na horníky vyzbrojené mačetami a železnými tyčemi začala střílet poté, co se asi 3000 stávkujících odmítlo rozejít po ultimátu zaměstnavatele, aby obnovili práci.
Klíčová slova - JAR - kriminalita - odbory - doly -
nob kpc
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kriminalita a právo (zak) - Práce a odbory (odb). ID zprávy: T2023102603256|507671. Vydána 26.10.2023 11:49:19. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.