+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Krimi

Venezuela uspořádá referendum o území sousední Guyany, o něž vede staletý spor

 Venezuela Guyana diplomacie soud ropa
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Caracas/Georgetown 8. listopadu (ČTK) - Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro trvá na uspořádání referenda, které vyhlásila jeho vláda na 3. prosince a v němž se mají Venezuelané vyjádřit k tomu, zda chtějí, aby část území sousední Guyany připadla venezuelské správě. Jde o region Esequibo, který má bohatá ložiska ropy a nerostů a který si Venezuela nárokuje více než 100 let. Minulý týden guyanská vláda podala proti pořádání referenda ve Venezuele o této otázce stížnost k Mezinárodnímu soudnímu dvoru (ICJ). Informovala o tom dnes agentura AFP. "Říkám Guyaně a těm, kteří mají dobré uši .. Referendum se bude konat 3. prosince. Ať přijde déšť, vítr nebo bouře, naši lidé rozhodnou o své budoucnosti suverénním a demokratickým způsobem," prohlásil Maduro v Caracasu. Reagoval tak mimo jiné na vyjádření guyanského premiéra Marka Phillipse, který v pondělí prohlásil, že čas pro jednání s Venezuelou o této otázce vypršel a že spor rozhodne ICJ. Venezuelská vláda v pondělí zahájila kampaň před tímto referendem. Tamní opozice se podle stanice Hlas Ameriky ještě nevyjádřila, zda se hlasování zúčastní. Nicméně už zpochybnila legitimitu plebiscitu a uvedla také, že Madurova vláda se rozdmýcháním tohoto sporu s Guyanou snaží rozptýlit pozornost voličů před prezidentskými volbami plánovanými na příští rok. "Nadešel čas odložit všechny vnitřní spory a spojit se za jednu věc ve jménu naší vlasti," prohlásil v pondělí předseda venezuelského parlamentu Jorge Rodríguez z vládní socialistické strany. Esequibo (též Essequibo či Guayana Esequiba) je území o rozloze asi 160.000 kilometrů čtverečních, na němž žije na 125.000 lidí. Guyana má rozlohu 214.970 kilometrů čtverečních a celkem na 800.000 obyvatel. Toto území patří Guyaně od roku 1899, kdy ale byla ještě Guyana anglickou kolonií. Když v roce 1966 získala nezávislost, Venezuela si část Esequiba začala nárokovat u mezinárodních soudů. Napětí vzrostlo poté, co byla u pobřeží tohoto regionu nalezena ropa a zemní plyn. Referendum na 3. prosince vyhlásila venezuelská vláda poté, co Guyana v srpnu zahájila výběrová řízení stran těžby ropy. Venezuelané mají odpovídat na pět otázek, mimo jiné, zda chtějí odmítnout výsledek arbitráže z roku 1899. Ten stanovil současnou hranici mezi Guyanou a Venezuelou. V plebiscitu mají Venezuelané také říci, zda souhlasí s "vytvořením státu Guayana Esequiba", v němž by lidé dostali venezuelské občanství a "komplexně by se o ně starala" venezuelská vláda.
Klíčová slova - Venezuela - Guyana - diplomacie - soud - ropa -
Guayna minulý týden požádala u ICJ v Haagu, aby pozastavil venezuelské referendum. Soud má o této věci jednat 14. listopadu, uvedla dnes AFP. nob mka
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Politika (pol) - Kriminalita a právo (zak) - Energie (ene) - Suroviny, nerosty (sur). ID zprávy: T2023110802796|507807. Vydána 08.11.2023 11:09:07. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Následující zprávy
Demokraté díky otázce potratů prodloužili sérii úspěchů, píší po volbách v USA
Sběratel z Pelhřimovska nashromáždil za 60 let takřka 8000 izolátorů
Hypoindex: Průměrná sazba hypoték počátkem listopadu klesla na 6,01 procenta
Analytici: Snížení nezaměstnanosti bylo vzhledem k poklesu HDP překvapivé
Tržby ve službách dál klesají, ve 3. čtvrtletí meziročně klesly o 5,2 pct

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.