Zlatovna Zlato Zprávy Kultura

Předaukční výstava nabízí obrazy, nábytek i užité umění

Praha 2. prosince 2021 (ČTK) - V galerii Arthouse Hejtmánek dnes začala předaukční výstava, která před dražbou nabídne obrazy, starožitnosti, sochy, porcelán, sklo, šperky, hodiny a užitý design. V nabídce jsou díla Josefa Šímy, Václava Špály nebo kubistická knihovna od Josefa Gočára. Díla s celkovou vyvolávací cenou 15 milionů korun se budou dražit 14. prosince, sdělila dnes ČTK za pořadatele Jana Bryndová.
Nejdražší obrazy teď jejich majitelé drží a nechtějí je prodávat. To jejich ceny tlačí nahoru. Velmi dobrá nabídka je teď ale třeba v oblasti nábytku, a to zejména ve střední cenové kategorii od 10.000 do 50.000 korun. Jde o jakousi generační výměnu: část lidí se zbavuje věcí po předcích, k nimž už oni sami nemají vztah, zatímco jiní si týmiž věcmi zkrášlují svá obydlí...
Aukci podle pořadatelů dominuje obraz Poledník (1958) od Josefa Šímy, tlumeně barevné dílo zachycující torzo v krajině. Vyvolávat se bude za 4,8 milionu korun. "Obraz prošel několika výstavami a v polovině 90. let byl vydražen v Paříži za zhruba 10.000 eur," řekl Tomáš Hejtmánek, majitel aukčního domu. "Nyní jej nabízíme za téměř dvacetinásobek původní ceny, což odpovídá jeho současnému zhodnocení," doplnil. K raritám aukce podle Hejtmánka patří obraz Flores (1966) kubánského malíře Reného Portocarrera. "Současná majitelka ho našla poničený u popelnice. Teď je perfektně zrestaurován a budeme jej vyvolávat za 150.000 korun," zmínil Hejtmánek s připomínkou, že i zdánlivě nenápadné dílo se vyplatí konzultovat s odborníky. Portocarrero (1912 až 1986) byl kubánský malíř, sochař, keramik, scénický výtvarník a ilustrátor, začal malovat již ve 14 letech. Svou první výstavu měl roku 1934 v Havaně, poté podnikl mnoho cest po Haiti, Evropě a Spojených státech, kde uskutečnil svou první výstavu v zámoří v New Yorku v roce 1945. Aukce nabídne i drobnější díla s vyvolávacími cenami v řádech tisíců či desetitisíců korun, které se mohou stát vánočními dárky. Hejtmánek míní, že pro nákup méně dražších věcí je v současnosti ideální doba. "Nejdražší obrazy teď jejich majitelé drží a nechtějí je prodávat. To jejich ceny tlačí nahoru. Velmi dobrá nabídka je teď ale třeba v oblasti nábytku, a to zejména ve střední cenové kategorii od 10.000 do 50.000 korun. Jde o jakousi generační výměnu: část lidí se zbavuje věcí po předcích, k nimž už oni sami nemají vztah, zatímco jiní si týmiž věcmi zkrášlují svá obydlí," uvedl. Některé kusy lze podle něj dnes pořídit i za desetinu toho, co by stály před pandemií.
Klíčová slova - ČR - výtvarné - aukce -
Právě nábytek bude na aukci zastoupen velmi široce – od baroka až po design 20. století. Nejnižší vyvolávací ceny začínají na 10.000 korun, nejvyšší cenové hladině vévodí kubistická knihovna Josefa Gočára dražená od 350.000 korun. Knihovna byla zhotovena na zakázku pro interiér Glücklichovy vily stojící ve funkcionalistické kolonii Baba v pražských Dejvicích. hrm mal - sdílejte článek
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva 'Předaukční výstava nabízí obrazy, nábytek i užité umění' je zařazena do kategorií Kultura (kul). ID zprávy: T2021120109534|501698. Vydána 02.12.2021 15:41:03. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Odborníci na 3D tiskárně vyrobili model bývalé synagogy v Olomouci
Fond Rockaway Blockchain Fund investoval přes 110 milionů Kč do firmy 1Inch
Výstava přiblíží hlavní myšlenky buddhismu a jeho projevy v umění
Radiožurnál: Firma kandidáta na ministra Blažka nezveřejňuje účetnictví
Bloomberg: Peking nechce na zahraničních burzách firmy s nejasnými vlastníky

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.