Zlatovna Zlato Zprávy Kultura

Obraz Toyen se v aukci prodal za 28,5 milionu, Havlova malba koně za tři miliony

Praha 8. května 2022 (ČTK) - Obraz malířky Toyen z roku 1951 s názvem Vidím, že má bílá stránka zezelenala se na dnešní aukci výtvarného umění v Praze prodal za 28,5 milionů korun včetně aukční přirážky. Vyvolávací cena byla více než čtyřikrát nižší, pořadatelé ze společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery ji stanovili na šest milionů korun. Jde tak o nejdražší umělecké dílo Toyen z poválečného období prodané na území ČR, sdělila ČTK za organizátory dražby Kateřina Sokolová. Vůbec nejdráže prodaným obrazem této avantgardní autorky na českých aukcích je od loňského dubna obraz Cirkus z 20. let minulého století, za který nový majitel zaplatil konečnou cenu 79,56 milionu korun. Je na druhém místě v žebříčku nejdráže prodaných obrazů na aukcích v ČR za obrazem Divertimento II Františka Kupky, který se prodal za 90,24 milionu korun. Olej nazvaný Vidím, že má bílá stránka zezelenala, který pochází z pařížského období Toyen, zůstával dlouho v soukromé sbírce. Dnes se poprvé prodával v aukci. Jeho význam dokládá i fakt, že název obrazu byl použit na parte této surrealistické malířky. Nového majitele má i zřejmě jediná malba bývalého českého prezidenta Václava Havla, vytvořená technikou akrylu na dřevěné desce. Za obraz z roku 1982 nazvaný Bílý kůň ve vesmíru zaplatil včetně přirážky přes tři miliony korun. K obrazu bylo přiloženo potvrzení pravosti psané Václavem Havlem, které je ze dne 3. března 2011, tedy téměř 30 let od vzniku díla a několik měsíců před úmrtím bývalého prezidenta a disidenta. Olej Alfonse Muchy s názvem Sváteční portrét z druhé poloviny 20. let 20. století se vydražil za 7,26 milionu korun. Vyvolávací cena díla byla pět milionů. Na stejné ceně startoval i velkoformátový olej Emila Filly Baletka s květinami z let 1947 a 1948, který se prodal za konečnou cenu 8,7 milionu korun. Malíř na něm zachytil přítelkyni, sólistku Národního divadla.
Klíčová slova - ČR - výtvarné - aukce -
"Za světový aukční rekord 2,360.000 se také prodaly díla Tahiťanky od Maxima Kopfa a olej Tvar od Oty Janečka z roku 1962, který dosáhl částky 1,880.000 Kč," uvedla Sokolová. Dražba se konala v novém sídle pořádající galerie v pavilonu Expo 58 v Letenských sadech, prodalo se přes 90 procent aukčních položek. abz dr - sdílejte článek
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kultura (kul). ID zprávy: T2022050502710|502784. Vydána 08.05.2022 18:18:29. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Fiala ocenil medailí zejména zpravodajce a policisty ochranné služby
Zeman na Pražském hradě udělil 19 generálských hodností
Tisk: Rusové za bojů na Ukrajině poničili skytské pohřební mohyly
V Džiddě hospitalizovali saúdskoarabského krále Salmána
The Guardian: Pravěké ženy nebyly jen matky, ale i lovkyně a umělkyně

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
NEAKTIVNÍ COOKIES Vypnuté cookies nám nedovolují ladit tyto stránky dle vašich preferencí. Jejich aktivací nám umožníte lépe pečovat o vaše pohodlí. Více o cookies.
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.