Aukce na Žofíně nabídne dvě málo známá díla Toyen
Praha 2. května 2023 (ČTK) - Dva vzácné obrazy malířky Toyen, které se díky svým majitelům dostaly na dva kontinenty, se budou 28. května dražit v jedné aukci.v Praze Obě díla se datují do Toyenina stále více ceněného a vyhledávaného poválečného tvůrčího období. Olej Puis, plus tard (Potom, později) z roku 1950 se bude vyvolávat za 15 milionů korun, plátno Un vide, un silence (Prázdno, ticho), které je mladší o deset let, půjde do aukce s cenou 12 milionů korun. ČTK o tom dnes za pořadatele informovala Terezie Kaslová
Aukci na Žofíně bude pořádat Galerie Kodl, která ve svých prostorách na Národní třídě zahájila předaukční výstavu děl od 19. a 20. století s přesahem do současné tvorby.. Zájemci budou moci při aukci dražit i on-line na aukčním portálu Artslimit.com.
První z nabízených děl Toyen pochází z doby, kdy se už malířka natrvalo usídlila v Paříži a zapojila se do činnosti surrealistické skupiny po boku André Bretona. Její první významnější pařížskou prací byl rozsáhlý cyklus kreseb nazvaný Ani křídla, ani kameny: křídla a kameny, odrážející malířčin zájem o alchymii. Ten pak Toyen sloužil jako zdroj inspirace pro nyní dražený Puis, plus tard, v němž zpracovává téma zrcadlení paralelně i k pradávnému symbolu jin a jang. Plátno Un vide, un silence je naopak testamentem dematerializace forem, k níž umělkyně dospěla, aby mohla bezprostředně zobrazit své vize a vnímání světa.
Cesta obou děl do pražské Galerie Kodl vedla z autorčina pařížského ateliéru přes dva kontinenty. Zatímco Un vide, un silence bylo půl století uchováváno ve švýcarské sbírce, obraz Puis, plus tard pochází ze zaoceánské sbírky v Latinské Americe.
Kolekce starého umění na aukci prezentuje více než 50 obrazů předních českých autorů z 19. století a počátku 20. století. Jsou mezi nimi díla Norberta Grunda, Antonína Mánesa, Augusta Bedřicha Piepenhagena, Antonína Chittussiho a Zdenky Braunerové. K autorům narozeným kolem poloviny 19. století patří Václav Brožík se souborem hned čtyř maleb rozličných žánrů a František Ženíšek. Generace 90. let má své zástupce v dílech žáků Julia Mařáka, jako třeba Antonína Slavíčka, Františka Kavána či Otakara Lebedy. Do této generace patří i Jan Preisler a Antonín Hudeček.
Přelom století reprezentují Joža Uprka, Jakub Schikaneder a třemi pracemi František Kupka, od něhož se bude dražit návrh obálky ke knize Tvoření v umění výtvarném, návrh legionářského praporu a dosud neznámá, nově objevená raná malba Čtenářka s vyvolávací cenou sedm milionů korun. S několikamilionovými vyvolávacími cenami jdou do aukce i díla Josefa Čapka, Emila Filly, Mikuláše Medka, Karla Černého či Alfonse Muchy.
hrm rot - sdílejte článek
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kultura (kul). ID zprávy: T2023050203772|505833. Vydána 02.05.2023 13:12:32. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.