Zlatovna Zlato Zprávy Kultura

Aukce na Žofíně nabídne dvě málo známá díla Toyen

Praha 2. května 2023 (ČTK) - Dva vzácné obrazy malířky Toyen, které se díky svým majitelům dostaly na dva kontinenty, se budou 28. května dražit v jedné aukci.v Praze Obě díla se datují do Toyenina stále více ceněného a vyhledávaného poválečného tvůrčího období. Olej Puis, plus tard (Potom, později) z roku 1950 se bude vyvolávat za 15 milionů korun, plátno Un vide, un silence (Prázdno, ticho), které je mladší o deset let, půjde do aukce s cenou 12 milionů korun. ČTK o tom dnes za pořadatele informovala Terezie Kaslová Aukci na Žofíně bude pořádat Galerie Kodl, která ve svých prostorách na Národní třídě zahájila předaukční výstavu děl od 19. a 20. století s přesahem do současné tvorby.. Zájemci budou moci při aukci dražit i on-line na aukčním portálu Artslimit.com. První z nabízených děl Toyen pochází z doby, kdy se už malířka natrvalo usídlila v Paříži a zapojila se do činnosti surrealistické skupiny po boku André Bretona. Její první významnější pařížskou prací byl rozsáhlý cyklus kreseb nazvaný Ani křídla, ani kameny: křídla a kameny, odrážející malířčin zájem o alchymii. Ten pak Toyen sloužil jako zdroj inspirace pro nyní dražený Puis, plus tard, v němž zpracovává téma zrcadlení paralelně i k pradávnému symbolu jin a jang. Plátno Un vide, un silence je naopak testamentem dematerializace forem, k níž umělkyně dospěla, aby mohla bezprostředně zobrazit své vize a vnímání světa. Cesta obou děl do pražské Galerie Kodl vedla z autorčina pařížského ateliéru přes dva kontinenty. Zatímco Un vide, un silence bylo půl století uchováváno ve švýcarské sbírce, obraz Puis, plus tard pochází ze zaoceánské sbírky v Latinské Americe. Kolekce starého umění na aukci prezentuje více než 50 obrazů předních českých autorů z 19. století a počátku 20. století. Jsou mezi nimi díla Norberta Grunda, Antonína Mánesa, Augusta Bedřicha Piepenhagena, Antonína Chittussiho a Zdenky Braunerové. K autorům narozeným kolem poloviny 19. století patří Václav Brožík se souborem hned čtyř maleb rozličných žánrů a František Ženíšek. Generace 90. let má své zástupce v dílech žáků Julia Mařáka, jako třeba Antonína Slavíčka, Františka Kavána či Otakara Lebedy. Do této generace patří i Jan Preisler a Antonín Hudeček.
Klíčová slova - ČR - výtvarné - aukce -
Přelom století reprezentují Joža Uprka, Jakub Schikaneder a třemi pracemi František Kupka, od něhož se bude dražit návrh obálky ke knize Tvoření v umění výtvarném, návrh legionářského praporu a dosud neznámá, nově objevená raná malba Čtenářka s vyvolávací cenou sedm milionů korun. S několikamilionovými vyvolávacími cenami jdou do aukce i díla Josefa Čapka, Emila Filly, Mikuláše Medka, Karla Černého či Alfonse Muchy. hrm rot - sdílejte článek
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kultura (kul). ID zprávy: T2023050203772|505833. Vydána 02.05.2023 13:12:32. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Nová cena Medy Mládkové podpoří umělce střední generace
Bývalý viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký od května vede Národní rozvojovou banku
Poslední dubnový víkend přešli úvěroví klienti Sberbank CZ do České spořitelny
Šéf polské centrální banky doufá, že letos bude moci začít snižovat úroky
Stovky celebrit a umělců vzdaly na Met Gala hold návrháři Karlu Lagerfeldovi

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
NEAKTIVNÍ COOKIES Vypnuté cookies nám nedovolují ladit tyto stránky dle vašich preferencí. Jejich aktivací nám umožníte lépe pečovat o vaše pohodlí. Více o cookies.
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.