+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Kultura

Novoměstská galerie otevře výstavu slovenské výtvarnice Renaty Sládkové

 ČR výtvarné Nové_Město_na_Moravě
Instalace výstavy Bájný svět slovenské výtvarnice a sochařky Renaty Sládkové v Horácké galerii, 19. září 2023, Nové Město na Moravě, Žďársko. Kredit: ČTK / Pavlíček Luboš
Nové Město na Moravě (Žďársko) 19. září (ČTK) - Horácká galerie v Novém Městě na Moravě na Žďársku připravila výstavu Bájný svět slovenské výtvarnice Renaty Sládkové. Otevře ji ve středu a bude přístupná do 12. listopadu. Nabídne díla inspirovaná antickými bájemi a pověstmi. I když je autorčiným nejoblíbenějším materiálem pálená hlína, kombinuje ji i s dalšími materiály, včetně skla. Spolupracovníky našla i na Vysočině, ve sklárnách v Karlově na Žďársku, řekla ČTK kurátorka výstavy Petra Gregorová. "Mytologii se věnuji dost dlouho, je to moje oblíbené téma. Mám ráda, když mají sochy příběhy, a dostat to do výrazu tváře i do polohy těla, aby to bylo jasné, mě velmi baví," řekla ČTK Sládková. Vedle plastik doplňují výstavu i litografie, které podle Gregorové vznikly v roce 2007, ale pro novoměstskou prezentaci byly zvětšené na plátno. Výstava je instalovaná ve třech sálech v přízemí galerie. Sládková ji vytvořila přímo pro prostor Horácké galerie. "Před pár lety jsem tady byla poprvé, velmi se mi tato galerie líbí, je úžasná. Když jsem dostala možnost (vystavovat), chtěla jsem sice sklepení, ale dnes jsem radši, protože jsou to opravdu moc pěkné prostory," řekla Sládková. Návštěvníci mohou v sálech vidět Minotaura z páleného šamotu nebo sedící Danae vyvedenou v epoxidu. Kontrast materiálů i barev lze obdivovat mimo jiné na plastice Artemidina trofej, která vedle šamotu a oceli kombinuje i barevné sklo. "V době korony (pandemie covidu-19) jsem se dostala do Karlova do sklárny. Velmi mě to chytilo. Myslím si, že sklo je takové obohacující, hlínu to dostane zase trochu na vyšší úroveň, zjemní ji. A líbí se mi i ta spolupráce, vždycky jsme byli spolu - Čechy, Morava, Slovensko - vždycky tam byla historie keramiky i skla, tady se to tak, řekla bych, zhmotnilo," řekla Sládková. Ve sklárnách vznikají části jejich plastik podle jejich návrhů, ale využila i hotový výrobek sklárny, když pracovala na soše Artemis držící zvířecí lebku. "Říkala jsem si, že by bylo bezvadné, kdyby ta lebka byla ze skla. A to jsem ještě ani sklárny neměla v plánu. Ale pak jsem se do nich nějak dostala, přišla jsem tam a tam ležela tato lebka na stole. Říkala jsem si, že je to znamení, že tady opravdu čekala na mě, bylo to velmi milé," řekla Sládková.
Klíčová slova - ČR - výtvarné - Nové Město na Moravě -
Renata Sládková se narodila v roce 1958 v Bratislavě. V letech 1978 až 1983 vystudovala Slovenskou vysokou školu technickou (nyní Slovenská technická univerzita). Výtvarně se vzdělávala i v Praze u akademického sochaře Josefa Nálepy. Pracovala v architektonickém studiu a v architektuře také podniká. Od roku 2001 se věnuje i volné tvorbě, ve které využívá i znalosti ze stavitelství. "Všechno co se naučíte, můžete využít. A mně statika a vidění v prostoru pomáhá, protože ty sochy jsou dost velké, těžké," řekla Sládková. vkr dr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kultura (kul). ID zprávy: T2023091902204|507183. Vydána 19.09.2023 16:33:30. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Profimédia
Profimedia nabízí uživatelům snímky z celého světa ze všech oblastí: ilustrační fotografie, zpravodajství, celebrity, móda, jídlo, zahrada, portréty, historické, reportáže, umění, hudba, filmové záběry. Profimedia nabízí své fotografie ve třinácti zemích střední a jihovýchodní Evropy.
Následující zprávy
MZe: Produkce drůbežího masa v ČR loni klesla o 4 pct, poprvé od roku 2013
NYT: Kosťantynivku, kde bylo 17 obětí, patrně omylem zasáhla ukrajinská raketa
Slovenská policie oznámila, že odhalila rozkrádání ve vojenském zpravodajství
Státní ústav pro kontrolu léčiv povede Kateřina Podrazilová, nahradí Storovou
První premiérou jubilejní sezony libereckého divadla bude Adam a Eva

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.