Zlatovna Zlato Zprávy Kultura

Vedení Galerie Rudolfinum se dnes ujme nová ředitelka Julia Tatiana Baileyová

 ČR výtvarné personální Galerie_Rudolfinum
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com Kredit:Pgiam
Praha 1. ledna (ČTK) - Vedení Galerie Rudolfinum se dnes ujme britská historička umění a kurátorka Julia Tatiana Baileyová. Nahradí ředitele Petra Nedomu, který se rozhodl ke konci loňského roku z této pozice po 30 letech odstoupit. Baileyová se svým projektem zvítězila ve dvoukolovém výběrovém řízení. Do prvního kola se přihlásilo 14 kandidátů, z nichž do druhého kola postoupilo pět. Ve výběrovém řízení uchazeče hodnotila a vybírala mezinárodní komise. Historička umění a kurátorka žijící v Praze Baileyová studovala v Londýně a Washingtonu. Jako kurátorka moderního a současného umění v Národní galerii v Praze připravila například výstavy Alberto Giacometti, Viktor Pivovarov: Moskevská gotika a Ozvěny Benátského bienále: Stanislav Kolíbal. Předtím pracovala v oblasti akvizic středoevropského a východoevropského umění v Tate Modern. Působila také jako marketingová manažerka současných výstav ve Victoria and Albert Museum a Royal Academy of Arts. Má doktorský a magisterský titul v oboru dějin umění, bakalářský titul v oboru hudba a je absolventkou oboru management. "Je pro mě velkou ctí, že mi bylo svěřeno vedení Galerie Rudolfinum, kterou po mnoho let vzorně vedl Petr Nedoma. Díky němu se tato galerie stala jedním z nejvýznamnějších prostorů pro současné umění ve střední Evropě a já jsem odhodlána na jeho odkaz navázat. Jsem přesvědčena o roli této galerie jako živé platformy pro sdílení českého a zahraničního umění s místní komunitou a s návštěvníky Prahy, která zároveň vytváří příležitosti pro posílení místní umělecké scény prostřednictvím přeshraniční spolupráce umělců a kurátorů," řekla před časem Baileyová. Český historik umění a kurátor Nedoma vedl Galerii Rudolfinum od roku 1994. Od té doby se zde pod jeho vedením uskutečnilo 120 výstav, kterých se zúčastnilo 1061 zahraničních a českých umělců v kurátorském výběru 72 kurátorů, z toho 34 kurátorek. Výstavy do 18. prosince 2023 navštívilo 1,678.154 diváků, přičemž stou výstavu Krištof Kintera: Nervous Trees v roce 2017 shlédlo na tuzemské poměry rekordních 161.824 návštěvníků.
Klíčová slova - ČR - výtvarné - personální - Galerie Rudolfinum -
Jako výstavní nesbírková instituce se Galerie Rudolfinum zaměřuje především na prezentaci současného zahraničního, ale i českého umění. Dlouhodobým cílem galerie je budování otevřeného komunikačního prostoru, jehož součástí je nejen pořádání výstav, ale také aktivní vydavatelská činnost, vytváření edukačních programů pro školy i veřejnost, organizování přednášek, seminářů, divadelních představení, hudebních přehlídek a podobně. Galerie Rudolfinum byla založena 1. ledna 1994 jako státní instituce v rámci České filharmonie, se kterou sídlí v historické budově pražského Rudolfina. jir rdo
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kultura (kul). ID zprávy: T2023123103066|508401. Vydána 01.01.2024 1:25:00. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Vedení Galerie Rudolfinum se dnes ujme nová ředitelka Julia Tatiana Baileyová


Začíná belgické předsednictví v Radě EU, přebírá i otázku peněz pro Ukrajinu
Začíná Tříkrálová sbírka, na pomoc potřebným mohou lidé přispět do 14. ledna
Státní podpora stavebního spoření se snižuje na polovinu
Rodiče dětí, které se ode dneška narodí, dostanou vyšší rodičovskou 350.000 Kč
Česko čekají letos troje volby i největší daňové změny za poslední roky

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.