Zlatovna Zlato Zprávy Kultura

V Ostravě vystavuje Ivo Sumec, maluje a kreslí blátem, hlínou, dehtem i popelem

 ČR kultura výtvarné Ostrava
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Ostrava 15. ledna (ČTK) - V Galerii výtvarného umění Ostrava vystavuje Ivo Sumec, maluje a kreslí blátem, hlínou, dehtem i popelem. Jeho malby a kresby vzniklé v letech 2018 až 2023 budou vystaveny do 10. března. ČTK to dnes řekla mluvčí galerie Jana Malášek Šrubařová. "Důležitou roli v životě a díle Sumce hraje krajina Prostřední Bečvy, kde žije. Příroda a přírodní materiály jsou pro něj silnými impulsy k tvorbě. K životnímu prostředí přistupuje citlivě, jak ve svém osobním, tak i profesním životě. Ve své tvorbě často recykluje, jako podklad svých maleb někdy využívá staré ubrusy, rolety i přehozy, a tím mnohdy až bizarně spojuje květinové motivy například s malbou blátem či asfaltem," uvedla mluvčí.
Na začátku covidové izolace jsem pracoval s prostředky, které jsem našel v garáži. Jednalo se o hašené vápno nebo keramickou hlínu. Tento způsob práce mi zůstal. V kresbě rád používám přírodní materiály, které zanechávají stopu na podkladu, ať už je to dřevěné uhlí z ohně nebo třeba dehet a popel...
Výstava nazvaná Člověčí věci představuje dvě desítky maleb, šest kreseb a jeden objekt, který výtvarník vytvořil ze starých pneumatik. Vystavená díla tematicky propojují předměty denní potřeby, za kterými se ovšem vždy skrývá i příběh člověka, jemuž patří. Sumec se inspiroval například mechanickými stopami sekačky na trávu. Ve svých kresbách využívá přírodní materiály, jako je třeba hlína nebo popel. Nebojí se ani místo štětce použít třeba starou pneumatiku.
Klíčová slova - ČR - kultura - výtvarné - Ostrava -
"Na začátku covidové izolace jsem pracoval s prostředky, které jsem našel v garáži. Jednalo se o hašené vápno nebo keramickou hlínu. Tento způsob práce mi zůstal. V kresbě rád používám přírodní materiály, které zanechávají stopu na podkladu, ať už je to dřevěné uhlí z ohně nebo třeba dehet a popel," uvedl výtvarník. dvc kš
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kultura (kul). ID zprávy: T2024011504953|508573. Vydána 15.01.2024 14:52:30. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

V Ostravě vystavuje Ivo Sumec, maluje a kreslí blátem, hlínou, dehtem i popelem


ÚOHS navrhuje změny zákonů, které umožní lépe dohlížet na hospodářskou soutěž
Šojgu a Lavrov se svými íránskými protějšky hovořili o vojenské spolupráci
Přežití pražské burzy závisí na zásazích politiků do firmy ČEZ, řekl její šéf
Ceny ÚSTR letos obdrží zpěvačka Kubišová, biskup Malý nebo spisovatel Topol
BBC: Obavy izraelských vojenských pozorovatelek ohledně Hamásu armáda pominula

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.