+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Magazín

Ředitel divadla překvapil Františka Němce přáním k blízkému jubileu

 ČR divadlo film Němec
Na Letní scéně Divadla Ungelt vystoupil František Němec v představení Staří mistři s Milanem Heinem, 4. srpna 2023, Praha. Němec 9. srpna oslaví 80. narozeniny. Kredit: ČTK / Říhová Michaela
Praha 4. srpna (ČTK) - Tragikomedie Staří mistři se dnes na Letní scéně Divadla Ungelt stala kulisou pro připomínku nadcházejících osmdesátin herce Františka Němce. Ve hře nizozemského dramatika Gera Thijse ztvárňují spolu se zakladatelem a ředitelem divadla Milanem Heinem dva znesvářené bratry, kteří jsou oba herci. Jeden je slavný a úspěšný a druhý celý život stojí v jeho stínu. Hein dnes Němce po skončení představení překvapil blahopřáním k jeho životnímu jubileu, které připadá na 9. srpna. Diváci jeho gratulaci doplnili velikým potleskem, jubilant poděkoval především úsměvy a vděčným gestem. František Němec je čtyři desítky členem Národního divadla, kde začínal titulními rolemi Shakespearova Hamleta a Goethova Fausta a později ztvárnil další desítky divadelních postav. Je především představitelem psychologicky náročných rolí. Takovými byly třeba Brick v Kočce na rozpálené plechové střeše, Lopachin ve Višňovém sadu, vikomt de Valmont v Nebezpečných vztazích, Robespierre v Dantonově smrti, Minetti v Portrétu umělce jako starého muže, profesor Higgins v Pygmalionu či dirigent Furtwängler ve hře Na miskách vah, za nějž získal v roce 1998 Cenu Thálie. Stejné ocenění za celoživotní mistrovství získal v roce 2022. Popularitu přinesl Němcovi také film a televize. Za celoživotní dabingovou tvorbu obdržel v roce 2021 Cenu Františka Filipovského. V letech 1982 až 1990 Němec působil také na DAMU. V současné době na první české scéně hraje v inscenacích Audience u královny nebo Kytice. Pravidelně také hostuje v Divadle Ungelt, jeho principál Hein o něm mluví jako o 'knížeti mezi herci'. Na jevišti Ungeltu Němce mohli diváci vidět už v sedmi rolích. Mnohé jsou divácky velmi úspěšné, anglická tragikomedie Pan Halpern a pan Johnson je na repertoáru divadla už devátým rokem. V této tragikomedii je Němcovým hereckým partnerem Petr Kostka, před nedávnem oba odehráli 300. reprízu. Nejnovější hereckou příležitostí pro Němce v Ungeltu je nizozemská tragikomedie Staří mistři. Komedie z divadelního zákulisí se odehrává v herecké šatně. V ní se sejdou při zkoušení inscenace dva znesváření bratři pocházející ze slavného hereckého rodu. Jeden je slavný a úspěšný a druhý žil celý život v jeho stínu. Na stará kolena se rozhodnou restartovat své divadelní kariéry ve společném projektu. Jde ale o pokleslý thriller.
Klíčová slova - ČR - divadlo - film - Němec -
V osmi scénách z herecké šatny Thijs provádí diváky od první čtené zkoušky přes premiéru, zájezdové reprízy až k derniéře. Komediální princip hašteření dvou odlišných a hrdých osobností autor rozšiřuje o vážnou notu tragické rodinné minulosti. 'Text, který se proslavil díky slovenské inscenaci s Milanem Lasicou a Martinem Hubou, je poctou všem divadelníkům a pochopitelně také jejich divákům. I proto je jako dělaný pro dlouholeté profesní souputníky a přátele Františka Němce a Milana Heina,' říká dramaturg Pavel Ondruch. hrm snm
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kultura (kul) - Magazínový servis (mag). ID zprávy: T2023080302153|506685. Vydána 04.08.2023 21:52:45. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Profimédia
Profimedia nabízí uživatelům snímky z celého světa ze všech oblastí: ilustrační fotografie, zpravodajství, celebrity, móda, jídlo, zahrada, portréty, historické, reportáže, umění, hudba, filmové záběry. Profimedia nabízí své fotografie ve třinácti zemích střední a jihovýchodní Evropy.
Následující zprávy
Papež František chystá návštěvu Kosova
Německá AfD tvrdě kritizovala šéfa kontrarozvědky za komentář o straně
Se zesnulou herečkou Janou Šulcovou se dnes rozloučili v lehkém duchu
Nový šéf Ústavního soudu Baxa hodlá sladit orchestr svých kolegů
Bloomberg: Německo navýší fond na ochranu klimatu a výrobu čipů na 200 mld. eur

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.