+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Magazín

Bratři Ebenové vydají po devíti letech nové album s názvem Co my víme

 ČR pop hudba Ebenové
Bratři Ebenové (zleva) David, Marek a Kryštof vystoupili 21. října 2021 v Přerově na 38. ročníku Československého jazzového festivalu. Kredit: ČTK / Peřina Luděk
Praha 18. srpna (ČTK) - Folková kapela Bratři Ebenové, která je známá dlouhými pauzami mezi svými nahrávkami, vydá 1. září po devíti letech nové album s názvem Co my víme. Album s 13 písněmi, které již zaznívají na prázdninové šňůře, se objeví jako CD, vinyl a později také na USB a on-line platformách. Mixování zvuku se ujal Brit Phil Brown, který pracoval i pro takové interprety, jako byli Bob Marley, David Bowie nebo skupina Pink Floyd. ČTK o tom informoval manažer a vydavatel Šimon Kotek. První reakce publika na nové písně jsou podle Kotka na koncertech příznivé. 'Je to veliké vyznamenání a těší nás to, protože nové album je nervním bodem v životě kapely. Jedním dílem nebezpečí je už samotné nahrávání, kdy máme různé pohledy na písně i na dramaturgii. Druhou věcí může být zjištění, že na novinky není nikdo zvědavý. Je proto skvělé, když písně nasadíme a s publikem rezonují hned na první dobrou,' uvedl kytarista. zpěvák a hráč na klávesové nástroje Marek Eben, který je jako moderátor spojený s pořadem Na plovárně, karlovarským filmovým festivalem nebo televizní soutěží StarDance. Některé písně vznikaly v minulých letech. Hned titulní píseň se podle Marka Ebena zrodila jako typický 'covidový produkt' s přesahem do dalších let. 'Píseň je univerzální, protože v životě se vždycky odehraje něco nečekaného. Třeba na Ukrajině,' uvedl. Poprvé za dobu existence kapely je součástí alba instrumentální skladba. Složil ji nejmladší z bratrů, David Eben, hudebník a muzikolog se zálibou v gregoriánském chorálu. Kapelu tvoří mimo sourozenců Kryštofa, Marka a Davida Ebenových také hudebníci Pavel Skála (akustické a elektrické kytary), Jiří Zelenka (bicí, perkuse) a Jaromír Honzák (baskytara, kontrabas). Skupina opět dodržela mnohaletou pauzu mezi vydáváním svých desek. Například jejich druhá nahrávka s názvem Tichá domácnost vznikla až jedenáct let po debutu Malé písně do tmy z roku 1984. Následovaly nahrávky Já na tom dělám (2002), koncertní DVD Ebeni v zahradě (2004), Chlebíčky (2008) a před devíti lety Čas holin. Za její prodej 10.000 nosičů Bratři Ebenové převzali platinovou desku a stali se vítězi žánrových cen Anděl za rok 2014 v kategorii Folk country.
Klíčová slova - ČR - pop - hudba - Ebenové -
Vůdčí osobností kapely je herec, hudebník a moderátor Marek Eben. S muzikou vyrůstal v rodině hudebního skladatele Petra Ebena, jehož žena byla sestrou skladatele Ilji Hurníka. Marek Eben začínal s kapelami Wyjou a Rošambó. S Bratry Ebenovými dvakrát vyhráli Portu, jednou je vypískali. Jejich písně jsou osobitou odrůdou městského folku s jazykově vybroušenými texty. 'Hrajeme různé hudební styly, které přizpůsobujeme kapele. Půvabné je, že se opravdu snažíme zahrát i žánry jako reggae nebo hardrock. Je fajn, když jsou písně kontrastní – některé vážnější, jiné zase do srandy. Náš program je díky tomu barevný,' uvedl Marek Eben. jir rot
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Magazínový servis (mag) - Kultura (kul). ID zprávy: T2023081802635|506854. Vydána 18.08.2023 13:15:19. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Profimédia
Profimedia nabízí uživatelům snímky z celého světa ze všech oblastí: ilustrační fotografie, zpravodajství, celebrity, móda, jídlo, zahrada, portréty, historické, reportáže, umění, hudba, filmové záběry. Profimedia nabízí své fotografie ve třinácti zemích střední a jihovýchodní Evropy.
Následující zprávy
V Hodoníně u Kunštátu dnes uctili památku obětí holokaustu Romů a Sintů
Policisté obvinili muže z výroby drog i z toho, že způsobil smrt své přítelkyně
Plzeňská filharmonie podpoří koncertem obnovu zámku Zelená Hora u Nepomuku
ČEZ získá dotaci 6,1 miliardy z Modernizačního fondu, dosud nejvyšší
Ukrajina patrně nedosáhne Melitopolu, píše WP s odkazem na hodnocení rozvědek

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.