Zlatovna Zlato Zprávy Magazín

The Economist: Čína zažívá boom zimních sportů, miliony lidí začaly lyžovat

 Čína rekreace zajímavosti olympijské lyžování
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Peking 21. ledna (ČTK/The Economist) - Lyžařka s očima dokořán a mávající rukama pomalu sjíždí svah v Mission Hills. Venku panuje příjemné počasí, ale v této lyžařské hale v jižním městě Šen-čen je lyžování celoroční záležitostí. Mission Hills, které bylo otevřeno v loňském roce, je jedním z téměř 700 krytých a venkovních lyžařských center v Číně a návštěvnost těchto míst podle státních médií roste, napsal týdeník The Economist. Když Peking získal právo pořádat zimní olympijské hry v roce 2022, čínský vůdce Si Ťin-pching vyzval lidi, aby projevili svou vášeň pro zimní sporty. Byla vybudována nová střediska. Podle vlády se od roku 2015 některého ze zimních sportů zúčastnilo přibližně 300 milionů Číňanů (z 1,4 miliardy obyvatel). Tato čísla jsou možná nadhodnocená, ale zdá se, že tato masová kampaň je pro Číňany ze střední třídy přitažlivější než jiné, které mají spíše ideologický charakter. "Když je silný sport, je silný i národ," prohlásil Si. V roce 2018 získala Čína na zimních olympijských hrách pouze jednu zlatou medaili, ale v roce 2022 jich bylo devět. Aby tohoto úspěchu dosáhla, naturalizovala některé zahraniční sportovce, zejména Eileen Guovou. Freestylová lyžařka se narodila v Americe, ale rozhodla se závodit za Čínu a stala se tváří pekingských her. Na olympiádě získala dvě zlaté medaile a v prosinci si připsala další vítězství ve Světovém poháru ve freestyle lyžování, který se rovněž konal v Číně. Vládní podpora zimních sportů však není jen o medailích. Poslední čínský pětiletý plán obsahoval cíle v oblasti účasti na sportu a cvičení. Hlavním cílem je zvýšení fyzické kondice. Podle zprávy Národní zdravotnické komise z roku 2020 trpí přibližně polovina čínské populace nadváhou. Stát by také chtěl, aby čínští rekreanti utráceli své peníze za aktivity doma - například za lyžování. Většina lyžařů v Číně jsou začátečníci, a tak si málokdo stěžuje, že destinace v zemi mají většinou malé sjezdovky s mírným sklonem. Největší čínská střediska jsou velká jako malá evropská. Mission Hills věnuje více prostoru fotografování a videohrám než lyžování. Ale ti, kdo zvládnou jeho jednoduchou, jedinou sjezdovku, se mají na co těšit: v roce 2025 bude v Šen-čenu otevřeno největší kryté lyžařské centrum na světě. Číňané, kteří hledají strmější svahy, by zatím mohli zvážit severozápadní oblast Sin-ťiang s vysokými horami a dlouhými zimami. V Sin-ťiangu se nachází 64 lyžařských středisek, což je téměř deset procent z celkového počtu lyžařských středisek v Číně. Státní tisková agentura Nová Čína uvádí, že návštěvnost prefektury Altaj, která je rájem pro lyžaře, se za pět let do roku 2022 zvýšila šestkrát. Lyžování sice podporuje místní ekonomiku, ale zároveň odvádí pozornost od porušování lidských práv, kterého se vláda v Sin-ťiangu v posledním desetiletí dopouští.
Klíčová slova - Čína - rekreace - zajímavosti - olympijské - lyžování -
Komunistická strana dokonce tvrdí, že Sin-ťiang je rodištěm lyžování. Důkaz? Skalní malby v Altaji - podle státních médií staré 12.000 let - zřejmě zobrazují lovce na lyžích. Ale historie, stejně jako lyžování, může být v Číně kluzká záležitost. ban jrm
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Monitor (mnt) - Životní styl (spl) - Magazínový servis (mag) - Sport (spo). ID zprávy: T2024011902063|508632. Vydána 21.01.2024 4:20:00. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

The Economist: Čína zažívá boom zimních sportů, miliony lidí začaly lyžovat


Reuters: Podpora královské rodiny se v Grónsku bije s touhou po nezávislosti
Koně tahající drožky ve Vídni dostanou podkovy z plastu, aby se neničily vozovky
Útok v Damašku zabil nejméně pět Íránců, Teherán z něj viní Izrael
Konžský prezident po sporném znovuzvolení složil přísahu
Podle syrských zdrojů deset mrtvých v Damašku při izraelském útoku

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.