Zlatovna Zlato Zprávy Magazín

Koně tahající drožky ve Vídni dostanou podkovy z plastu, aby se neničily vozovky

 Rakousko zajímavosti správa turistika koně
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Vídeň 21. ledna (ČTK) - Provozovatelé slavných vídeňských drožek budou moci koním místo dosud používaných kovových podkov nechat dávat podkovy vyrobené z plastu. Město si od toho slibuje, že koňská kopyta nebudou tolik opotřebovávat povrch ulic, píše agentura APA. Vídeňská radní pro dopravu Ulli Simaová uvedla, že kvůli tomu, že fiakry tahají koně s kovovými podkovami, vznikají městu "významné náklady". Ročně podle ní jde o částku okolo 800.000 eur (19,8 milionu korun). Problém se týká hlavně centra, kde jezdí drožek nejvíce. Plastové podkovy s kovovými součástmi by měly být šetrnější nejen pro asfalt, ale i pro koně, tvrdí veterinářka Theresia Lickaová. Podle ní jsou s nimi zkušenosti už ve sportovním jezdectví. Při jejich použití na silnici se ukázalo, že koně kráčí trochu jinak než s klasickými kovovými podkovami. Jejich krok se prodloužil. "To může dokládat, že jim přišly o něco pohodlnější," podotkla veterinářka. Plastové podkovy bude ale nutné častěji měnit. Zatímco v případě tradičních stačí koně kovat jednou za devět týdnů, nově to bude potřeba dělat co šest týdnů. Na změně podkov se bude podílet město, protože jejich nových typ je výrazně dražší. Varianta z plastu vyjde v případě jednoho koně na asi 4000 eur ročně, což je oproti kovovým modelu přibližně dvojnásobek. Vídeň proto na tyto účely na dalších pět let připravila 1,9 milionu eur a fiakristé se od dubna budou moci ucházet o příspěvky na nové podkovy.
Klíčová slova - Rakousko - zajímavosti - správa - turistika - koně -
hab
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Magazínový servis (mag) - Politika (pol) - Cestovní ruch (tur) - Služby (slz). ID zprávy: T2024011903988|508630. Vydána 21.01.2024 2:25:44. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Koně tahající drožky ve Vídni dostanou podkovy z plastu, aby se neničily vozovky


Útok v Damašku zabil nejméně pět Íránců, Teherán z něj viní Izrael
Konžský prezident po sporném znovuzvolení složil přísahu
Podle syrských zdrojů deset mrtvých v Damašku při izraelském útoku
CNN: Válka na Ukrajině potrvá nejméně další dva roky, Biden chce urychlit pomoc
Vláda projedná zákon o lobbování, plánuje zavedení registru lobbistů

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.