+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Politika

Thajsko má novou vládu, vede ji realitní magnát, který je i ministrem financí

 Thajsko vláda
Thajsko. Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Bangkok 2. září (ČTK) - V Thajsku byla ustavena nová vláda, které předsedá jedenašedesátiletý realitní magnát Sríttcha Tchavisin. Ten se stal i novým ministrem financí. Informovala dnes agentura Reuters. Na koalici se dohodla Strana Thajců, která skončila v květnových volbách druhá, i se stranami podporovanými armádou. Nejvíce Thajců přitom v květnu volilo prodemokratickou stranou Budoucnost vpřed. Zemi dosud vedl bývalý armádní generál Prajutch Čan-Oča, který se dostal k moci při vojenském převratu v roce 2014. Vítězné straně z květnových voleb se vládu sestavit nepodařilo a minulý měsíc thajský parlament zvolil premiérem politického nováčka Sríttchu Tchavisina, jehož nominovala Strana Thajců spojená s miliardářskou rodinou Šinavatrů. Tato strana v novém kabinetu podle Reuters dostala vedení ministerstev obrany, dopravy, obchodu, zdravotnictví a zahraničí. Sríttcha Tchavisin sice dříve slíbil, že se se stranami podporovanými armádou nespojí, později ale tuto koalici hájil s tím, že je nutné rychle začít pracovat na zlepšení ekonomiky. Ta se nyní potýká s problémy kvůli slabšímu exportu a nižším investicím. Centrální banka minulý měsíc uvedla, že celoroční prognóza ekonomického růstu o 3,6 procenta by mohla být snížena. Nový thajský premiér slíbil, že na prvním jednání vlády se ministři budou zabývat životními náklady obyvatel a sníží ceny elektřiny a plynu. Rovněž uvedl, že pro podpoření cestovního ruchu uvolní vízová omezení pro občany Číny. Sríttcha Tchavisin byl parlamentem zvolen premiérem v srpnu v den, kdy se do Thajska po 15 letech vrátil expremiér Tchaksin Šinavatra a jeho sestra, expremiérka Jinglak Šinavatrová. Ti odešli do exilu, aby se vyhnuli trestům vězení za zneužití moci a korupci. Oba byli svrženi při vojenských převratech a obvinění označili za politicky motivovaná. V pátek král Mahá Vatčirálongkón expremiérovi Šinavatrovi snížil osmiletý trest na jeden rok, což zdůvodnil jeho loajalitou k monarchii a také chatrným zdravím.
Klíčová slova - Thajsko - vláda -
Největším koaličním partnerem Strany Thajců je Strana thajské hrdosti, která podle Reuters povede školství, vnitro či ministerstvo práce. Konzervativní a proarmádní strany dostaly ve vládě složené ze tří desítek ministrů na starost mimo jiné energetiku a životní prostředí. nob ml
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Parlamenty a vlády (for) - Politika (pol). ID zprávy: T2023090202042|506979. Vydána 02.09.2023 9:04:21. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Následující zprávy
Průzkum: Konsolidačního balíčku se obává 81 procent Čechů
Většina firem je k ekonomice v ČR skeptická, podle Fialy jsou nutné investice
Centrální úřady asi budou muset v příštím roce hospodařit úsporněji
Návrh státního rozpočtu počítá s poklesem výdajů a schodkem 252 miliard korun
Plnění rozpočtu nemá záviset na odčerpávání dividendy, míní opozice

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.