Zlatovna Zlato Zprávy Politika

Bloomberg: Čína zvažuje podporu pro akciový trh, který je na pětiletém minimu

 Čína burzy vláda akcie
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com Kredit:winhorse
Peking 23. ledna (ČTK) - Čína zvažuje podporu v objemu dvou bilionů jüanů (6,3 bilionu Kč) pro akciový trh, který je na pětiletém minimu. S odkazem na své zdroje o tom píše agentura Bloomberg. Investoři jsou ale vůči tomuto kroku skeptičtí, uvedená částka podle nich stačit nebude, uvedla agentura Reuters. Čínské akcie po zprávě zpevnily, později ale zisky odevzdaly. Předchozí pokusy o obnovení důvěry investorů ztroskotaly, premiér Li Čiang proto vyzval k rázným krokům. Přijít mají především z offshorových účtů čínských státních podniků jako součást stabilizačního fondu na nákup akcií na pevnině prostřednictvím hongkongské burzy. Úředníci zvažují i další možnosti a některé z nich mohou oznámit už tento týden, pokud je schválí nejvyšší vedení, uvedly zdroje Bloombergu. Plány se podle nich ale ještě mohou změnit.
Balíček pro čínský akciový trh je vítaným opatřením a svědčí o rostoucí vstřícnosti úřadů. Obáváme však, že při podílu pod dvěma procenty hrubého domácího produktu (HDP) je to stále nedostatečné...
Čínské akciové trhy za sebou mají poměrně špatný začátek roku. Nevýrazný hospodářský růst a opětovný propad prodeje domů minulý týden utvrdily zahraniční investory v jejich odhodlání se čínskému akciovému trhu vyhýbat. Zda budou nová opatření k ukončení problémů stačit, není podle analytiků zdaleka jisté. Krize v oblasti nemovitostí, zhoršená nálada spotřebitelů, klesající zahraniční investice a snížená důvěra místních podniků po letech nestabilní politiky vyvíjejí silný tlak na ekonomiku i na finanční trhy. Minulé snahy o podporu akciového trhu, zejména v roce 2015, se ukázaly jako nedostatečné a někdy i kontraproduktivní, píše Bloomberg. Úřady se také zdráhaly zavést rozsáhlé hospodářské stimuly, po kterých volali mnozí investoři. "Balíček pro čínský akciový trh je vítaným opatřením a svědčí o rostoucí vstřícnosti úřadů. Obáváme však, že při podílu pod dvěma procenty hrubého domácího produktu (HDP) je to stále nedostatečné," řekla agentuře Reuters analytička Aninda Mitraová ze společnosti BNY Mellon Investment Management.
Klíčová slova - Čína - burzy - vláda - akcie -
Podle globálních finančních manažerů bude k nápravě sektoru nemovitostí, který svého času tvořil čtvrtinu ekonomiky, zapotřebí dlouhá doba nebo výrazné stimuly. Manažeři čínské akcie prodávali, protože oživení po pandemii covidu-19 vázne. Zahraniční fondy letos zatím prodaly čínské akcie zhruba za 1,6 miliardy dolarů, uvedla minulý týden banka Morgan Stanley. Čínští investoři se domácímu akciovému trhu nyní také spíše vyhýbají. vjn spr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Burzy (bur) - Parlamenty a vlády (for) - Politika (pol) - Burzy akciové = kapit. (bua). ID zprávy: T2024012301963|508649. Vydána 23.01.2024 8:56:08. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Bloomberg: Čína zvažuje podporu pro akciový trh, který je na pětiletém minimu


Izraelská společnost vypěstovala úhoří maso v laboratoři
Reuters: Ukrajinci usilují o uznání pro své padlé vojáky
Společnost Kering koupila budovu v New Yorku za téměř miliardu dolarů
Seznam Zprávy: Premiér Fiala nepřiznal podíl v družstevní záložně
Archeologové našli u Odense nůž se zřejmě nejstarším runovým nápisem v Dánsku

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.