+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Víra

Papež by chtěl navštívit Vietnam, neví ale, zda se mu to podaří

 Mongolsko Vatikán Vietnam papež
Papež František. Kredit: ČTK / AP / Ciro Fusco
Ulánbátar/Vatikán 4. září (ČTK) - Papež František by rád navštívil Vietnam, není si však jistý, zda se mu to podaří. Řekl to dnes při rozhovoru s novináři, kteří ho doprovázeli z Mongolska zpět do Vatikánu. Nejvyšší představitel katolické církve přiznal, že kvůli problémům s chůzí se mu cestuje s obtížemi. Návštěva Mongolska ho však uspokojila a doufá v další zlepšení vztahů s Čínou, vyplývá z přepisu rozhovoru, který zveřejnila vatikánská média. Podle papeže vztahy s Vietnamem, kde se hlásí ke katolictví sedm procent obyvatel, což je zhruba sedm milionů lidí, se v posledních letech vyvíjejí pozitivně. Na konci července Vietnam, kde vládne komunistická strana, souhlasil, aby v zemi působil papežského vyslance. 'S Vietnamem je dialog otevřený, se svými klady a zápory, je otevřený a pomalu postupuje,' řekl novinářům papež. František by tuto asijskou zemi rád navštívil, připustil ale, že se mu to nemusí podařit. 'Pokud nepojedu já, tak Jan XXIV. zajisté ano,' řekl s narážkou na možné jméno svého nástupce. Pontifik Jan XXIII. je znám jako papež míru kvůli svému působení při krizi na Kubě v říjnu 1962, kdy hrozil konflikt mezi dvěma jadernými mocnostmi - USA a Sovětským svazem. Jana XXIII. v dubnu 2014 prohlásil František za svatého. Současná hlava katolické církve, které je 86 let, přiznala, že pro ni už není kvůli problémům s chůzí 'tak lehké cestovat, jak na začátku'. Naplánovaná je návštěva Marseille na konci září a papež mluvil také o cestě do Kosova či do rodné Argentiny poté, co se v latinskoamerické zemi uskuteční letos v říjnu prezidentské a parlamentní volby. 'S výsledkem jsem spokojený,' řekl papež o návštěvě Mongolska. Cílem podle něj bylo podpořit místní katolíky, kterých je méně než 1500, a poznat tamní kulturu a lid. V Mongolsku byl František od pátku. Dalším výrazným tématem cesty byly vztahy se sousední Činou, se kterou nemá Vatikán oficiální diplomatické styky a se kterou v roce 2018 Vatikán uzavřel dohodu o jmenování biskupů. 'Osobně mám velký obdiv pro čínský lid,' řekl papež. Chce pokračovat s Pekingem v dialogu, aby si lidé v Číně nemysleli, že katolická církev 'závisí na jiné cizí mocnosti'. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí dnes uvedl, že Peking má 'pozitivní přístup' ke zlepšování vztahů s Vatikánem, se kterým má otevřené komunikační kanály, uvedla agentura AP. Podle médií však čínští katolíci a biskupové, vyjma těch z Hongkongu, nemohli vycestovat na nedělní mši a setkání s papežem.
Klíčová slova - Mongolsko - Vatikán - Vietnam - papež -
Papež se také vrátil ke svým slovům, která pronesl k mladým ruským katolíkům v srpnu. Tehdy je vyzval, aby si uvědomili, že jsou dědici 'velké ruské říše'. To vyvolalo velkou nevoli na Ukrajině, která čelí ruské invazi, i v jiných postsovětských státech, kde byl výrok interpretován jako podpora imperialistické velkoruské myšlence. 'Nemyslel jsem na imperialismu, když jsem to řekl, mluvil jsem o kultuře,' řekl papež. Přiznal, že některé okolnosti výroků mohly být nešťastné. Ruské kulturní dědictví je podle něj 'velmi dobré, velmi krásné'; František se přitom zmínil například o spisovateli Fjodoru Dostojevském. jkh ank
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Náboženství (nab) - Politika (pol). ID zprávy: T2023090405710|507004. Vydána 04.09.2023 18:39:49. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Profimédia
Profimedia nabízí uživatelům snímky z celého světa ze všech oblastí: ilustrační fotografie, zpravodajství, celebrity, móda, jídlo, zahrada, portréty, historické, reportáže, umění, hudba, filmové záběry. Profimedia nabízí své fotografie ve třinácti zemích střední a jihovýchodní Evropy.
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.