+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Burzy

Ruský těžební gigant Alrosa otevře nový důl na diamanty na ruském Dálném východě

 Rusko komodity firmy Alrosa diamanty těžba
Alrosa. Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com Staselnik
Moskva 4. září (ČTK) - Ruský těžební gigant Alrosa, největší světový producent diamantů, zahájil práce na otevření nového obřího dolu na ruském Dálném východě. S odvoláním na místní úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. Produkce z něj by měla nahradit diamanty z dolu Mir uzavřeného kvůli průsaku, který si v roce 2017 vyžádal životy osmi lidí. Projekt si vyžádá investice odhadem 121,5 miliardy rublů (přes 28 miliard Kč). Těžba by měla být zahájena v roce 2032, citují webové stránky Jakutské oblasti šéfa Alrosy Pavla Marinyčeva. Důl Mir se před uzavřením podílel na roční produkci diamantů společnosti Alrosa přibližně devíti procenty. Nový projekt se bude jmenovat Mir-Glubokij a bude zajišťovat zhruba stejnou produkci jako ten zavřený, uvedl Marinyčev. Dodal, že celkový objem diamantových zásob činí 173,5 milionu karátů. Produkce by měla dosáhnout dvou milionů tun rudy a tří milionů karátů diamantů ročně po dobu více než 30 let. Na společnost Alrosa uvalily loni po invazi Ruska na Ukrajinu sankce Spojené státy. Odřízly ji od svého bankovního systému a zakázaly podniku přímý prodej na americkém trhu.
Klíčová slova - Rusko - komodity - firmy - Alrosa - diamanty - těžba -
Minulý měsíc společnost Alrosa vykázala za první pololetí nárůst tržeb o 0,2 procenta. Čistý zisk však firmě meziročně klesl o 35 procent na 55,6 miliardy rublů. lsk mka
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Burzy (bur) - Burzy komoditní (buk) - Firmy (efm). ID zprávy: T2023090405433|507003. Vydána 04.09.2023 18:09:54. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.