Analytici: Loňský propad stavební produkce je odrazem stavu české ekonomiky
Praha 6. února (ČTK) - Propad stavební produkce v roce 2023 meziročně o 2,6 procenta, o kterém dnes informoval Český statistický úřad (ČSÚ), je odrazem stavu celé české ekonomiky. Měnová politika a makroekonomické vlivy celkově komplikovaly financování nových projektů. Stavebnictví má za sebou jeden z nejhorších roků dekády, výhledově kvůli tomu dále zdraží bydlení. Letos by se ale stavební trh mohl zlepšit díky očekávanému snížení hypotečních sazeb a poklesu cen energií. Problémem stále mohou být vyšší ceny stavebních materiálů a narušení výrobních a dopravních řetězců zapříčiněných geopolitikou situací. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK.
"Jako celek ekonomika v loňském roce poklesla o 0,4 procenta, stavební produkce pak o 2,6 procenta. I když investice v ekonomice jako celku se nevyvíjely špatně, dokonce se jejich objem v polovině loňského roku dostal nad předpandemickou úroveň, neplatí to pro investice ve stavebnictví," řekl ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. Povzbudivé jsou podle něj ale takzvané 'vpředhledící' indikátory z celého sektoru. Meziročně během prosince vydaly stavební úřady o 7,5 procenta méně stavebních povolení, orientační hodnota těchto povolení ovšem vzrostla o 62,4 procenta.
České stavebnictví loni pokleslo po dvou letech růstu a zaznamenalo nejslabší výkon tuzemské stavební výroby od covidového roku 2020. Analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda uvedl, že kromě loňska a roku 2020 se stavebnictví v uplynulé dekádě propadlo už jen v roce 2016. Poprvé se také od tohoto roku loni propadlo současně jak pozemní, tak inženýrské stavitelství.
"Pozemní stavitelství se potýkalo zejména s dopady vysokých úrokových sazeb, které ochromily investiční aktivitu ve stavebnictví či developmentu, ale také poptávku po nemovitostech, například prostřednictvím zdražení a vysokých sazeb hypoték. Důraz vlády na konsolidaci veřejných rozpočtů a neochota krajů a obcí investovat více ze svých dlouhodobě budovaných přebytků pak zásadně přispěly k tomu, že se propadlo také inženýrské stavitelství," dodal Kovanda.
Loňský pokles stavební produkce se významně propsal hlavně do bytové výstavby. "Do útlumu se dostala bytová výstavba v zahajovací fázi, což bylo způsobeno reálným poklesem cen nemovitostí v průběhu inflační epizody. Náklady na výstavb u však v loňském roce vzrostly. Ceny stavebních prací se v průměru navýšily o šest procent a ceny materiálů podražily o 3,8 procenta. Kombinace reálného poklesu cen nemovitostí a růstu nákladů na výstavbu snižovala zájem o realizaci nových projektů," uvedl analytik BH Securities a ekonomický poradce premiéra Štěpán Křeček.
Podle dat ČSÚ stavební výroba v Česku o rok dříve naopak o 2,6 procenta rostla. V samotném loňském prosinci zpomalil meziroční pokles stavebnictví na 4,6 procenta z listopadových 6,5 procenta. Meziměsíčně byla výroba vyšší o 1,3 procenta.
jbr rot
Analytici: Průmysl začne letos růst pozvolna, asi do dvou procent
Praha 6. února (ČTK) - Český průmysl, který loni od většího poklesu zachránila výroba automobilů, začne letos růst pozvolna. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Díky oživení ve druhé půlce roku očekávají letos jeho růst do dvou procent. Průmyslová výroba v Česku se loni snížila o 0,4 procenta, výsledek je nejhorší od roku 2020 ovlivněného omezeními zavedenými kvůli pandemii covidu-19.
"Průmyslový sektor zakončil loňský rok v podobném duchu, v jakém se nesla celá jeho druhá polovina, tedy neslavně," řekl ČTK analytik Cyrrusu Vít Hradil. Zatímco v prvním pololetí průmyslníci těžili z uvolnění dodavatelských řetězců, odbavovali předchozí nahromaděné objednávky a dosáhli meziročního nárůstu výroby o 1,1 procenta, ve druhé polovině roku se podle něj naplno projevil pokles poptávky. Ten vyústil v propad výroby, což stáhlo celoroční výsledek do červených čísel.
Dobrou zprávou je podle analytika Generali Investments Radomíra Jáče skutečnost, že nové průmyslové zakázky vykázaly v prosinci druhý meziroční růst v řadě, přičemž růst zrychlil z listopadových 0,2 procenta na 0,9 procenta. Za příznivými výsledky českého průmyslu v závěru roku vidí automobilky. Téměř skokové meziměsíční zvýšení produkce v prosinci tak zajistilo, že i celý průmysl tentokrát skončil v černých číslech, tedy alespoň v meziměsíčním srovnání, řekl.
Automobilky zachraňovaly výsledky průmyslu díky dříve neodbaveným zakázkám téměř po celý loňský rok, doplnil analytik Banky Creditas Petr Dufek. Bez jejich přispění by podle něj celé odvětví skončilo hluboko v minusu. Výroba osobních automobilů se dostala na třetí nejvyšší úroveň v historii a k překonání rekordu stačilo poměrně málo, necelých 40.000 vozů, podotkl Dufek.
Letošní vyhlídky na tuzemský průmysl jsou podle konsensu Focus Economics zatím příznivé a průmysl by měl růst o téměř dvě procenta. Nicméně vše se bude odvíjet od rychlosti oživení zahraniční poptávky, která zůstává na začátku roku utlumená, uvedl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Zároveň je podle něj pravděpodobné, že tuzemský automobilový průmysl nezopakuje tak pozitivní vývoj jako loni, kdy ho táhly mimo jiné jednorázové vlivy, jako bylo dokončování nedodělků z roku 2022 či vliv nízké srovnávací základny z důvodu výpadků produkce.
Mírný pokles či stagnace průmyslu bude s největší pravděpodobností pokračovat i v prvních měsících nového roku, odhadl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Poslední průzkumy nálady mezi podniky podle něj signalizují nanejvýš stabilizaci poklesu odvětví, ale žádné očividné zlepšení. Jako brzda českého průmyslu bude zřejmě působit hlavně slabá německá ekonomika, jejíž vyhlídky pro letošní rok se v poslední době dále zhoršují, upozornil. Citelnější oživení v průmyslu čeká ve druhé půlce roku.
fd ptd
DALŠÍ ZPRÁVY