Borrell slíbil Kyjevu více než milion nábojů do konce roku, uvádí média
Kyjev 7. února (ČTK) - Ukrajina dostane do konce roku více než milion dělostřeleckých nábojů, přislíbil dnes podle ukrajinských médií v Kyjevě šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell. Ukrajina, která se už téměř dva roky brání ruské agresi, zůstává podle něj hlavní prioritou unie, která by měla bránící se zemi poskytnout vše potřebné k vítězství. Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba při této příležitosti naléhal především na rychlé zvýšení dodávek dělostřelecké munice, kterou ukrajinské jednotky potřebují k odražení ruských útoků. EU loni slíbila Ukrajině dodat milion nábojů do března, ale slib dokáže naplnit nejvýše z poloviny, připomněl server BBC News.
Borrell podle agentury Unian poukázal na růst zbrojní výroby v EU o 40 procent, což mu dovoluje uvést konkrétní množství munice, kterou dostane Ukrajina. "Do konce roku počítáme s 1,155.000 (náboji)," řekl.
Borrrll před cestou do Kyjeva upozorňoval, že unie neplní vlastní plány dodávek dělostřelecké munice Ukrajině nikoliv kvůli nedostatečným výrobním kapacitám, ale protože náboje jsou exportovány do jiných zemí.
Ukrajina očekává od EU tři naléhavé kroky ke zvýšení objemu dodávek dělostřeleckých nábojů, uvedl Kuleba podle agentury Interfax-Ukrajina. Vyzval vlády členských zemí EU, aby podepsaly dlouhodobé kontrakty se zbrojovkami, které by jim pomohly zvýšit výrobní kapacity. Dalším krokem má být odstranění všech právních a administrativních překážek bránících spolupráci evropských a ukrajinských zbrojovek. Za nezbytné ukrajinský ministr označil také jednání s evropskými zbrojovkami a s třetími zeměmi, aby upravily stávající kontrakty a prioritně se zaměřily na dodávky munice Ukrajině. Současně je záhodno zvýšit dovoz munice z třetích zemí. Pokud se to podaří, pak zvýšení dodávek dělostřeleckých nábojů pocítí vojáci bojující na frontě, dodal ministr.
Kvůli ruskému vzdušnému útoku na ukrajinské hlavní město byl Borrell nucen druhý den své čtvrté návštěvy Kyjeva od začátku války zahájit v protileteckém krytu. Na tiskové konferenci vybídl k uctění obětí náletu a podotkl, že si uvědomuje, že od vypuknutí války se Ukrajinci museli uchýlit do krytu při více než 40.000 ruských útocích.
msk jd
Hasil nepřestal mít obavy z komunistů ani po listopadu 1989
Zábrdí (Prachaticko) 6. února (ČTK) - Ani po převratu v listopadu 1989 nepřestal mít Josef Hasil, známý jako Král Šumavy, obavy z komunistů. Děsili ho i ze sna, často se mu zdálo, že jej pronásledují. ČTK to řekl jeho syn Josef Vávra. Ve čtvrtek 8. února uplyne od narození Josefa Hasila 100 let.
Hasil pocházel ze Zábrdí na Prachaticku, patří mezi nejznámější představitele protikomunistického odboje. Někdejší pohraničník pomohl na přelomu 40. a 50. let desítkám lidí dostat se přes hranice na Západ. Hasil emigroval v 50. letech a následně ve Spojených státech amerických strávil zbytek života.
"On by se sem (po revoluci) nejraději vrátil. Jenže pořád se komunistů strašně moc bál a měl strach sem přijít. Říkal mi, že má strach, že by ho tady zastřelili. Až do smrti se budil v noci ze spaní, protože se mu zdálo, že ho honí komunisti. Měl to v sobě tolik zažitý, jak zkusil. A u těch starých lidí se ty vzpomínky projeví ještě více," řekl Vávra.
Hasilovo rozhodnutí převádět lidi se zrodilo krátce poté, co se v únoru 1948 ujali moci komunisté. Mladík, který za války po útěku z totálního nasazení pomáhal jako spojka partyzánům, měl v té době v uniformě SNB hlídat hranice, raději ale pomáhal lidem ohroženým nastupující mocí k útěku. Hasila v roce 1948 zatkli a odsoudili ho k 10 letům vězení. Hasilovi se však po čase podařilo z výkonu trestu utéct a uprchnul na Západ.
Vávra se narodil v roce 1949, když byl jeho otec ve vězení. Poprvé se viděli až po roce 1989, do té doby to tehdejší režim nepovolil. Vávra tak vyrůstal bez otce. "Ale jako kluk jsem to nebral nijak špatně. Děti si tohle moc neuvědomují. Navíc jsem říkal, že mám tátu v Americe, kdo se tím tenkrát mohl chlubit? Když mi táta posílal žvýkačky, měl jsem najednou spoustu kamarádů, protože to tady nebylo," řekl s úsměvem Vávra.
Hasil po svém útěku z komunistického Československa nejprve v Německu vstoupil do služeb americké výzvědné služby, stal se agentem-chodcem a znovu převáděl lidi, ale také dodával odboji vysílačky či další materiál. "Byl jedním z nejlepších agentů, protože přinášel velmi cenné informace. Dokonce jako první informoval o tom, že byl zatčen Rudolf Slánský, což v republice nikdo nevěděl. Na základě Hasilovy informace to odvysílala západní rádia a komunisté museli s pravdou ven," řekl ČTK spisovatel David Jan Žák, který napsal o Hasilově životě román. Hasil v roce 2001 od prezidenta Václava Havla obdržel medili Za hrdinství.
rek hj