Arcibiskup Nuzík navštíví Vatikán, papež zde požehná symbol jeho služby věřícím
Olomouc 25. června (ČTK) - Olomoucký arcibiskup Josef Nuzík, který se v polovině dubna ujal v katedrále svatého Václava v Olomouci před zraky několika tisíc věřících svého úřadu, se tento týden vydá do Vatikánu, kde od papeže Františka přijme pallium - symbol své služby v čele arcidiecéze. Bohoslužbu s nově jmenovanými arcibiskupy-metropolity, spojenou také s žehnáním a předáním pallií, slaví papež vždy o slavnosti sv. Petra a Pavla, sdělil dnes ČTK mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.
Mše, které se arcibiskup Nuzík se svým doprovodem zúčastní, začíná ve svatopetrské bazilice v sobotu v 9:30. "Jsem rád, že se po prvních měsících své služby mohu vydat k hrobům apoštolů a prosit tu o potřebné milosti a sílu k pastýřské službě ve svěřené arcidiecézi. A těším se i na setkání s papežem Františkem: pokaždé, když se mně má situace zdá složitá a vzpomenu si na papeže Františka, uleví se mně, protože on toho má aspoň stokrát víc," uvedl arcibiskup Nuzík.
Při této mši obdrží nově jmenovaní arcibiskupové z rukou papeže pallium uložené v krabičce, vlastní vložení pallia na nového představitele olomoucké arcidiecéze a moravské církevní provincie se pak uskuteční o pět dní později. Podle rozhodnutí papeže Františka se má totiž tento obřad konat v příslušné diecézi, před zraky biskupů ostatních diecézí dané provincie, místních kněží a věřících. Arcibiskupu Nuzíkovi proto pallium předá papežův zástupce, apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo, v pátek 5. července během Národní cyrilometodějské pouti na Velehradě.
Pallium je insignií užívanou v římskokatolické církvi, olomoucký arcibiskup ji může užívat na Moravě. "Je symbolem zvláštního pouta s papežem a vyjadřuje také zvláštní jurisdikci, kterou arcibiskup-metropolita získává. Vyrábí se z ovčí vlny, má podobu bílého, asi pěticentimetrového vlněného pruhu, je sešito do kruhu a ozdobeno čtyřmi černými hedvábnými křížky. Po jednom křížku pak nesou i krátké pruhy s černým zakončením, které visí dolů uprostřed přední i zadní strany," uvedla teoložka a církevní historička Jitka Jonová z Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Pallium se vyrábí z vlny beránků požehnaných papežem na svátek sv. Anežky Římské (21. ledna), chovaných v římském klášteře Tre Fontane a ostříhaných na Velký pátek (letos 29. března). Nová pallia papež v posledních letech žehná vždy při zahájení mše svaté o slavnosti sv. Petra a Pavla (29. června), do té doby jsou uložena u hrobu sv. Petra.
ftv gcm
Umělecké ceny města Plzně za rok 2023 dostanou výtvarníci, grafici a galerie
Plzeň 23. června (ČTK) - Výtvarné umění a výtvarníci ovládnou Umělecké ceny města Plzně za loňský rok. Město ceny uděluje od roku 2013 za významnou uměleckou činnost, dílo nebo kulturní počin, které významně obohatily kulturní dění a rozvoj Plzně. Do síně slávy vstoupí sochařka a medailérka Miroslava Nová, která desítky let patří k pozoruhodným osobnostem výtvarné scény, řekla ČTK radní pro kulturu a památkovou péči Eliška Bartáková (ANO).
"Od počátku 70. let minulého století až do současnosti Miroslava Nová uspořádala početnou řadu samostatných i kolektivních výstav, podílela se na architektonických realizacích i tvorbě plastik pro veřejný prostor. Je zastoupena ve sbírkách mnoha galerií a také v Artotéce města Plzně. Velmi důležitá a významná je také její pedagogická činnost," představila laureátku ocenění za celoživotní dílo Bartáková.
Umělecká cena pro umělce do 30 let bude patřit Dayaně Grigoryanové za grafické a technické zpracování knihy Prolínání, kterou připravila k 25. výročí založení Hospice sv. Lazara v Plzni. Publikace nabízí podle Bartákové citlivý a informovaný pohled na hospicovou péči a její význam. Ditta Jiřičková získá cenu pro umělce nad 30 let. Vedoucí ateliéru Grafický design a digitální média na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni zaujala odbornou porotu dvěma svými projekty, které vytvořila společně se studenty. První z nich Santini Immoralis byl instalován ve významných stavbách barokního architekta Jana Blažeje Santiniho v Sedlci, Kladrubech a v Mariánské Týnici. Druhý s názvem Second Servis aneb Co zbyde pod slupkou nostalgie? se věnoval reinterpretaci dekoru porcelánových hrnků z 60. a 70. let minulého století, uvedla radní.
Cena za významnou kulturní událost roku připadne Západočeské galerii v Plzni za výstavu Zlaté časy. Umění doby fin de siecle. Galerie ze svých sbírek připravila výstavu významných děl z konce 19. a začátku 20. století. Cenu za významnou kulturní událost získala galerie v minulosti třikrát. Město za loňský rok neudělí cenu pro mecenáše či společnost přátelskou umění a kultuře. Slavnostní předání cen se uskuteční v září v Měšťanské besedě.
lap snm