Kaplička u Horních Ředic na Pardubicku se přestěhovala na nové, klidnější místo
Horní Ředice (Pardubicko) 8. května (ČTK) - Kaplička u Horních Ředic na Pardubicku se dnes téměř po 200 letech přestěhovala na nové, klidnější místo. Místní radnice ji nechala přemístit asi o 1,5 kilometru, dál od silnice I/36, kde by k ní kvůli stavbě dálničního přivaděče nebyl přístup. Ačkoliv specializovaná firma Ulas, která měla transport na starosti, má s podobným stěhováním zkušenosti, nevyhnuly se akci potíže.
Již dříve firma rozebrala základ kaple z roku 1836, pak pod ni nasunula ocelovou konstrukci. Tu dnes i se stavbou zvedl jeřáb a naložil ji na podvalník, který ji převezl na nové místo, kde byly připravené nové základy. Kvůli vysokému těžišti ale bylo nutné kapli ještě dodatečně zajistit dalšími železnými prvky. Na silnici I/36 platila kvůli přesunu několik hodin částečná uzavírka s kyvadlově řízeným provozem. Během nakládání se v místě vytvořila kolona vozidel, protože podvalník zabral druhý jízdní pruh.
'Při každém stěhování se uvázání řeší až na místě, když přijede jeřáb. Přidali jsme dvě výztuhy a pak už to bylo bez problémů. Kaplička ve finále vážila přesně 25 tun,' řekl ČTK René Růžička z firmy Ulas. Úspěšné usazení kapličky na novém místě ocenily potleskem desítky přihlížejících.
Nově stojí v klidnější a přístupnější lokalitě asi o 1,5 kilometru blíže k vesnici, kde je pomník sedmileté války a pomníčky lidí, kteří tam zahynuli při nehodách. Rostou tam čtyři lípy, další stromy tam obec vysadí. Kvůli stavbě dálničního přivaděče se musely pokácet dřeviny, náhradní výsadba by mohla být u kapličky,
Přesun vyjde téměř na milion korun, platí jej obec, která vyhlásila i veřejnou sbírku, a z větší části Pardubický kraj. Horní Ředice nejdříve žádaly o peníze Ředitelství silnic a dálnic, to ale odmítlo, protože kaplička nestojí v cestě dálničního přivaděče Časy - Holice, ale u komunikace. Obec se obávala, že kvůli automobilové dopravě bude ke kapli obtížný přístup, ta zchátrá a postupně zanikne.
dos rot
Obrana v příštích osmi letech vynaloží šest miliard korun na rozvoj výzkumu
Praha 7. května (ČTK) - Ministerstvo obrany v následujících osmi letech vynaloží šest miliard korun na rozvoj aplikovaného výzkumu a vývoje v obranném průmyslu. Program PRODEF, který dnes schválila vláda, připravilo ministerstvo ve spolupráci s Technologickou agenturou ČR, české subjekty se v něm mají zapojit do mezinárodních projektů či veřejných soutěží, sdělil ČTK mluvčí obrany David Polák.
PRODEF bude fungovat příštích osm let, předpokládané výdaje na něj budou 6,12 miliardy korun, přičemž ze státního rozpočtu jsou v plánu ve výši 3,6 miliardy korun. 'Výdaje na program jsou zahrnuty do výdajů na obranu, tedy zahrnuty do dvou procent HDP, jakožto závazku ČR vůči spojencům v NATO,' uvedl Polák.
Program podle něj představuje další krok v obranném výzkumu a vývoji, který má silné ambice přispět k uplatnění výsledků v praxi a vojenských schopnostech a zároveň napomoci českému průmyslu k zapojení do významných evropských projektů.
Program má dvě části, první cílí na zapojení českého průmyslu a akademické sféry do mezinárodních projektů Evropského obranného fondu. Druhá část programu se soustředí na veřejné soutěže, jejich obsah bude vycházet z aktuálních požadavků české armády.
Podle ministerstva představují projekty příležitost, jak propojit české subjekty s nejvýznamnějšími společnostmi obranného průmyslu v Evropě. 'Tímto prvním programem má dojít k dalšímu posílení české účasti v těchto mezinárodních projektech řešících rozvoj schopností evropského obranného průmyslu v horizontu dalších deset až 15 let,' uvedl mluvčí.
'Účelem bylo připravit široce zaměřený program, který bude reagovat jak na dynamický rozvoj moderních technologií, včetně umělé inteligence a autonomních systémů, tak na další oblasti jako systém velení a řízení či ochrana proti zbraním hromadného ničení,' dodal Polák. Tematická šíře podle něj umožní armádě v případě změny potřeb flexibilně vyhlašovat výzvy bez nutnosti program jakkoliv upravovat či přicházet s programy novými.
sou ptd