Milánské letiště je ode dneška pojmenované po Berlusconim, uvedlo ministerstvo
Milán (Itálie) 11. července (ČTK) - Milánské letiště Malpensa má ode dneška v názvu jméno italského expremiéra Silvia Berlusconiho. Uvedlo to italské ministerstvo dopravy. O záměru pojmenovat letiště po zemřelém pravicovém politikovi už dříve informoval ministr dopravy a šéf strany Liga Matteo Salvini.
Podle ministerstva dnes úřad pro civilní letectví Enac vydal směrnici, která název druhého milánského letiště změnila na Mezinárodní letiště Milano Malpensa - Silvio Berlusconi. Změna podle agentury ANSA platí okamžitě od vydání pokynu úřadu.
S rozhodnutím je spokojený Salvini, který prodloužení názvu letiště prosazoval. Považuje to za hold velkému rodákovi z Milána. Levicová opozice však nápad kritizovala. Poukazovala například na to, že Berlusconi byl pravomocně odsouzen za finanční delikty a velmi rozděloval italskou společnost. Odborová centrála CGIL navrhla, aby se letiště jmenovalo po známé tanečnici Carle Fracciové. Opozice navíc poukazuje na zákon, podle něhož lze pojmenovat veřejná místa v Itálii po lidech, kteří jsou po smrti nejméně 10 let. Podle výkladu ministerstva se ale tato norma vztahuje pouze na ulice či náměstí, a nikoliv na letiště.
Velmi kritický k postupu ministerstva dopravy byl i milánský starosta Giuseppe Sala ze středolevicové Demokratické strany. Ten se pozastavil nad tím, že o změně názvu ministerstvo, ani Enac neinformovaly společnost Sea, která spravuje milánská letiště. Většinu kapitálu společnosti drží milánská radnice. 'Sea ale v Malpense investuje, vytváří pracovní místa, provozuje služby pro klienty,' uvedl na začátku týdne Sala.
Berlusconi zemřel loni. Patřil mezi významné podnikatele - nejdříve v realitách a pak v televizním byznysu - a od roku 1994 také mezi významné politiky. Několikrát vedl vládu, jeho politický vliv však velmi oslabil po roce 2011, kdy musel opustit vládu. Kritici mu vyčítali, že vstoupil do politiky jen proto, aby uprchl před mnohými procesy a aby prosadil zákony šité mu na míru. Berlusconi tvrdil, že ho levicoví soudci pronásledovali. Podle zastánců modernizoval italskou politiku, podle odpůrců neprosadil žádnou zásadní reformu a pustil k moci krajní pravici, která byla po válce v politické izolaci.
Je však otázkou, jak se nový název mezi lidmi uchytí. Nejstarší milánské letiště Linate je pojmenované po kdysi známém podnikateli a pionýrovi letectví Enricovi Forlaninovi, který však postupně upadl do zapomnění. Letiště drtivá většina lidí označuje podle obce Linate, na jehož území se nachází.
jkh zdp
Hrad Grabštejn představí návštěvníkům nové archeologické nálezy
Chotyně (Liberecko) 11. července (ČTK) - Nové archeologické nálezy uvidí od soboty návštěvníci hradu Grabštejn na Liberecku. Archeologická expozice tam vznikla v roce 2021, teď ale prošla modernizací a doplnily ji nálezy z poslední doby. K nezajímavějším novinkám patří pečetidlo knížete Boleslava z 12. století. Nejzajímavější na něm je, že má středový otvor, což je vlastně znehodnocení toho pečetidla, řekla dnes ČTK archeoložka z libereckého národního památkového ústavu Renata Tišerová.
Hrad Grabštejn stojí na skalnatém kopci nad obcí Chotyně v blízkosti hranic s Polskem a Německem. Poprvé byl zmíněn v listině z roku 1286, archeologický průzkum, který v posledních letech provázel obnovu hradu ale ukázal, že místo bylo osídlené mnohem dříve. Před výstavbou hradu tam bývalo raně středověké hradiště, nálezy kamenných nástrojů ale podle Tišerové dokazují, že lidé tam žili už v pravěku. Současnou renesanční podobu získal hrad po přestavbě v 16. století, kdy ho vlastnil Jiří Mehle ze Střelic.
Archeologickou expozici obohatily třeba mince, ale také předměty, které lidé v pozdním středověku používali každý den. 'Podařilo se nám na horním nádvoří odhalit několik velice zajímavých kusů šperků a ozdob oděvů, takže tady máme třeba přezky nebo opaskovou sponu se zbytky zlacení, můžeme tady vidět unikátní řetízky, které se dochovaly i pro nás v překvapivě dobrém stavu, rolničky nebo gombíky, které sloužily k okrášlení oděvů. Zajímavostí jsou i takové obyčejnější pletené prstýnky a zároveň se nám podařilo najít surovinu, ze které se vyráběly,' řekla archeoložka.
Expozice není podle Tišerové řazena chronologicky, ale tematicky, aby to pro návštěvníky bylo poutavější a zajímavější. 'Ve vitríně, která je věnovaná každodennosti, jsou i věci běžné denní potřeby jako ocílka, která se nosila za opaskem, přesleny, které sloužily ke spřádání nití, ale i potřeby pro šití. Našli jsme poměrně velké množství špendlíků, šicích jehel, náprstků, a tohle všechno nám přijde jako velmi zajímavé, protože díky tomu se můžeme seznámit nejen s tou reprezentativní části života na šlechtickém sídle, ale i běžnou každodenní činností,' dodala.
Archeologická expozice v nejstarší části hradu je součástí prohlídkového okruhu Grabštejnské poklady, který seznamuje návštěvníky s tím nejcennějším, co Grabštejn ve svých zdech skrývá. Pro návštěvníky ho otevřeli letos v červnu, od soboty 13. července bude doplněn o nově rozšířenou expozici archeologie.
ivc kš