V Saúdské Arábii spatřili srpek Měsíce, pro muslimy začíná postní měsíc ramadán
Rijád 10. března (ČTK) - Odpovědní představitelé v Saúdské Arábii, na jejímž území se nacházejí nejsvětější místa Islámu, dnes spatřili srpek Měsíce. Pro zhruba 1,8 miliardy muslimů po celém světě to znamená, že pondělí bude prvním dnem postního měsíce ramadánu. Podle agentury AP o tom informovala saúdskoarabská státní televize.
Během tohoto měsíce je muslimům od východu do západu slunce zapovězeno jíst, pít a kouřit. Půst ovšem nemusejí dodržovat děti, těhotné a kojící ženy a nemocné a staré osoby. Po poslední večerní modlitbě se u rodinných stolů pořádají tradiční hostiny. Po skončení ramadánu následuje třídenní svátek íd al-fitr.
Krátce po zprávě z Rijádu oznámily zahájení ramadánu i další země Perského zálivu. Ovšem některé východněji položené země srpek Měsíce nespatří dnes, ale až v pondělí a postní měsíc v nich začne až v úterý. Podle agentury AP je to případ Austrálie, Bruneje, Indonésie, Malajsie a Singapuru. Omán, který leží na nejvýchodnějším okraji Arabského poloostrova, a Jordánsko už oznámily, že tam ramadán začne v úterý.
Letošní oslavy ramadánu začínají v době, kdy proti sobě v Pásmu Gazy bojuje radikální hnutí Hamás a Izrael. To vyvolává obavy, že se konflikt může rozšířit i do dalších částí světa. Během měsíce trvajícího vyjednávání o možném příměří byl začátek postního měsíce zmiňován jako milník pro nalezení shody. Americký prezident Joe Biden opakovaně vyjádřil naději, že se podaří uzavřít příměří před začátkem ramadánu, ale v pátek uvedl, že už to nepovažuje za pravděpodobné.
'Při začátku ramadánu a ve světle útoků, jimiž trpí naši bratři v Palestině, zdůrazňujeme, že je třeba, aby mezinárodní společenství převzalo odpovědnost, zastavilo tyto brutální zločiny a zajistilo bezpečné humanitární koridory,' uvedl ke konfliktu v Pásmu Gazy saúdskoarabský král Salmán. Podle palestinských úřadů od začátku bojů 7. října v Pásmu Gazy zemřelo přes 31.000 Palestinců.
Ramadán je devátým měsícem islámského lunárního kalendáře a jeho začátek ve většině zemí není stanoven astronomickým propočtem, ale určuje se podle okamžiku, kdy je na večerní obloze spatřen srpek nového měsíce. Proto některé země zahajují ramadán až o den později. Lunární rok je také kratší než rok civilní a proto se ramadán každý rok slaví o deset dní dříve než v roce předchozím. Za několik let se bude ramadán slavit v zimě a v kalendářním roce 2030 začne dokonce dvakrát: 5. ledna a 26. prosince, píše Al-Džazíra.
lsa jd
Rusko na Ukrajině používá ničivou, 1,5 tunovou klouzavou pumu, píše CNN
Moskva 10. března (ČTK) - Rusko na Ukrajině začalo používat drtivé letecké bomby, proti kterým se ukrajinská obrana jen těžko chrání. Klouzavá puma FAB-1500 zdecimovala ukrajinské síly a vychýlila rovnováhu na stovky kilometrů dlouhé frontové linii, která se táhne od jihu na severovýchod Ukrajiny, píše server CNN.
Klouzavé pumy FAB-1500 mají naváděcí systém a výsuvná křídla, která jim umožňují plachtit k cíli. Dokáží způsobit až 15metrový kráter. Bomba vychází z klasických pum z dob Sovětského svazu a podle CNN je nyní Rusko v továrně nedaleko Moskvy přeměňuje na levnou, ale účinnou verzi střely.
"Nejde o levnou a rychlou přeměnu, ale je to zásadně levnější než miliony dolarů, které stojí střely. V porovnáním se střelami jde o drobné," řekl CNN mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat.
Jedenapůltunovou pumu shazují stíhací letouny ze vzdálenosti 60 až 70 kilometrů, tedy mimo dosah ukrajinských systémů protivzdušné obrany. Sílu těchto bomb podle CNN ilustrují nedávná videa z bojové linie ve východoukrajinské Doněcké oblasti, kde je Rusko použilo na tepelné elektrárny, továrny nebo bytové domy, které Ukrajinci využívají k koordinaci své obrany.
Ruští vojenští blogeři začali o novém typu munice mluvit loni v září, kdy Moskva testovala její přesnost.
"Pro mnohé ruské taktické letouny nabízejí novou a mnohem ničivější možnost úderu ze zálohy, protože piloti se mimo jiné mohou držet dál od nepřátelské obrany," uvedl Joseph Trevithick ze specializovaného serveru TheWarZone.
"Dříve nás ostřelovali jen dělostřelecky. Nyní (Rusové) na město útočí agresivněji a začali používat letectvo, zejména FAB-1500," řekl CNN minulý týden jeden z vojáků ukrajinské 46. samostatné aeromobilní brigády, který je nasazený ve městě Krasnohorivka. "Proč používají FAB-1500? Protože způsobuje vážné škody. Pokud to přežijete, budete mít šrámy," uvedl voják, podle kterého to neblaze působí na morálku ukrajinských ozbrojených sil.
Použití FAB-1500 se stalo rozhodujícím prvkem ruské ofenzivy v Doněcké oblasti, zejména při ničení ukrajinské obrany v Avdijivce a jejím okolí. Město, které je naprosto zdevastované, padlo do rukou ruských vojsk v únoru.
"V předvečer bitvy o Avdijivku a během ní byly během několika dní odpáleny stovky leteckých bomb. Jen ve směru na Avdijivku jich bylo během 48 hodin použito 250," uvedl Ihnat.
nim jd