V Ujčově na Žďársku lidé sebrali pět tun jablek, výtěžek z prodeje jde na kroje
Ujčov (Žďársko) 27. října (ČTK) - V Ujčově na Žďársku sesbírali dobrovolníci 5,1 tuny jablek. Výtěžek z jejich prodeje dají na obnovu krojů, které se v obci používají při hodech. Stejná jablečná brigáda před čtvrt stoletím vynesla peníze na pořízení krojů, aby si je tamní mládež nemusela složitě půjčovat odjinud. K letošnímu dobrému výdělku pomohlo to, že výkupní cena jablek byla vyšší než minulé roky. ČTK to řekl František Bureš (nestraník), starosta obce s 500 obyvateli.
Tři desítky lidí koncem letošního září sbíraly jablka v sadě, který jim nezištně poskytla jeho majitelka. Výdělek z prodeje jablek byl skoro 18.000 korun, výkupní cena byla 3,50 koruny za kilogram.
Kvůli dubnovým mrazům byla na řadě míst v Česku špatná úroda ovoce. V kopcovité krajině kolem Ujčova se dopad mrazu na zahrádkách lišil podle nadmořské výšky. "Tady to bylo půl na půl, jsou lokality u řeky, kde není nic. V těch vyšších polohách jablka zůstala," uvedl starosta. Nadmořská výška se na území obce s pěti místními částmi pohybuje od 330 metrů v údolní nivě Svratky po 626 metrů na vrchu Babylon.
V Ujčově se hody se stavěním máje tradičně konají třetí neděli v říjnu. Dřív chodila mládež do hodového průvodu ve vlastních šatech. Později si kroje půjčovala z Brna, Bystřice nad Pernštejnem, Rožné nebo sousedního Lískovce. "Půjčování však přinášelo mnoho starostí, od dopravy krojů, přes jejich úpravu na míru až po jejich praní a škrobení," zavzpomínala Jitka Loukotová, dcera Ludmily Pavelkové, která se o kroje léta stará. Kroje jsou jednodušší než v úrodnějších oblastech Moravy. Děvčata nosí kratší sukně s bílou zástěrkou a halenou a červenou vestu, chlapci tmavé kalhoty s bílou halenou, vestu mají modrou.
Aby mohl mít Ujčov vlastní kroje, zorganizovali v roce 1997 dobrovolní hasiči první brigádu na sběr jablek, díky svolení vlastníka mohli do stejného sadu jako letos. Tehdy se vydělalo přes 9000 korun na látky, krajky, stuhy, nitě, bavlnky a další materiál, z něhož Ludmila Pavelková ušila osm párů krojů pro mládež a oblečení pro další hodové postavy - kata a sluhu. Doma střihala, šila a vyšívala celý rok. Po letech je potřeba sváteční oblečení obnovovat. Kroje by potřebovaly také děti, které mají v posledních dvou letech na hodech taneční vystoupení.
vst gcm
Sázava na Pelhřimovsku má zrenovovanou kapli, náklady byly asi 1,7 mil. Kč
Nový Rychnov (Pelhřimovsko) 26. října (ČTK) - Nový Rychnov na Pelhřimovsku nechal ve své místní části Sázava opravit kapli svatého Václava. Dnes se u ní konala bohoslužba, při které obnovenému svatostánku požehnal českobudějovický biskup Vlastimil Kročil. Oprava kaple stála téměř 1,7 milionu korun, z části ji obec hradila z darů, řekl ČTK starosta Nového Rychnova Jan Malát.
Nový Rychnov nejprve usiloval o dotaci z ministerstva kultury. Když se žádostí neuspěl, rozhodl se opravu financovat z vlastního rozpočtu. Zároveň požádal místní občany, zda by darem obci na opravu nepřispěli. "Sešlo se celkem 170.000 korun, což nás velice potěšilo. A i díky tomu jsme mohli kapličku dotvořit až do takového, řeknu to, fajnového stavu. Povedl se udělat nový plot a upravit terén okolo," řekl Malát. Obec ročně hospodaří asi s 26 miliony korun, opravu kaple financovala z úspor.
Kaple z roku 1857 není památkově chráněná. Podle starosty je ale důležitým pojítkem obce s její historií, proto se zastupitelé rozhodli pro její kompletní opravu i úpravu jejího okolí. Výraznou změnou byla výměna plechové střechy za šindelovou krytinu nebo umístění báně na její vrchol. Báň je navíc zvenku osvětlená. Opravovat se musela i podlaha, strop nebo stěny kaple. "Myslíme si, že do ní kdysi dávno uhodil blesk. Začaly se bortit vstupní klenby nad vchodem. Nezatékalo do ní, ale měla plechovou střechu, která samozřejmě k takové kapličce historicky nepatří," řekl Malát.
Rukou restaurátora Jaroslava Bendy, sázavského rodáka, prošel i interiér kaple s dochovaným obrazem svatého Václava. "Všechno udělal pro Sázavu zadarmo, bez nároku na honorář. Toho si hodně vážím," zdůraznil Malát.
Benda je spoluautorem nového oltářního stolu uvnitř kaple i autorem obrazů umístěných na venkovních stěnách takzvané lucerny pod bání. "Z čelní strany jsem namaloval obraz svatého Václava a na východní straně je obraz Svaté Trojice," řekl Benda. Obrazem se snažil propojit sázavskou kapli s kostelem Nejsvětější Trojice na Křemešníku, protože Křemešník katastrálně spadá pod Sázavu.
Nový Rychnov podle Mátla připravuje obnovy dalších menších historických prvků. Měla by to být i socha svatého Jana Nepomuckého nebo kaplička v Čejkově. Těsně po renovaci je v Nové Rychnově také památník padlým z první a druhé světové války tvořený několika kamennými bloky a bustou Tomáše Garrigua Masaryka. Náklady na renovaci byly 250.000 korun.
vkr mha