Keramika nalezená na jižním Slovensku je stará téměř 8000 let,vyrobili ji lovci
Brno 30. srpna (ČTK) - Keramika nalezená na jižním Slovensku u Santovky v roce 2011, vznikla podle geologů a archeologů z Masarykovy univerzity zhruba okolo roku 5800 před naším letopočtem. Nález z okresu Levice je unikátní tím, že ve střední Evropě nebyly z toho období zatím nalezeny žádné keramické nádoby a zcela netypicky ji vyrobili lovci-sběrači, nikoli první zemědělci. V dnešní tiskové zprávě to uvedl hlavní autor studie Jan Petřík z Ústavu geologických věd Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
Podle radiokarbonového datování byla nádoba vyrobena o několik století dříve, než se v oblasti objevili první zemědělci. Toto zjištění obohacuje představy odborníků o životě na konci střední doby kamenné. Keramická nádoba, dochovaná v podobě střepů, byla vypálena při nízkých teplotách kolem 600 stupňů Celsia, což vědci ověřili i experimentálně. Díky tomuto primitivnímu způsobu výpalu zůstaly zachovány zvláštní přísady v keramickém těstě, a to listy a stonky trav. "Přidávání tzv. organického ostřiva ve formě travin rodu Festuca zajišťovalo tvarovou stabilitu při formování, odolnost při výpalu a nízkou hmotnost důležitou pro mobilní způsob života lovecko-sběračských komunit," uvedl Petřík.
Právě nízká teplota výpalu a přítomnost trávy jako ostřiva podporují podle vědců hypotézu, že tuto keramiku vyráběli místní lovci-sběrači, nikoli usazení zemědělci. Tento předpoklad byl podpořen i lipidovou analýzou, s jejíž pomocí lze zkoumat zbytky tuku v keramice. V nádobách tehdejší lidé připravovali pokrmy z masa divokých přežvýkavců. Díky analýze materiálu z širšího okolí nálezu vědci také zjistili, že nádoba musela být vyrobena v oblasti vzdálenější než deset kilometrů od místa nálezu. "To svědčí o rozsáhlém teritoriu, které tyto komunity využívaly," dodal Petřík.
Objev má podle vědců zásadní význam pro pochopení šíření keramické technologie a interakce mezi různými komunitami na přelomu střední a mladší doby kamenné. Odborníci předpokládají, že znalost keramických nádob dorazila do střední Evropy z jihovýchodu přes Balkán spolu s dalšími atributy zemědělského způsobu života. Z dosavadních poznatků vyplývá, že se do Evropy dostala též z dálného východu prostřednictvím lovců a sběračů.
Detailní výzkum nalezené keramiky začal v roce 2020 a kromě vědců z Masarykovy univerzity se na něm podíleli i kolegové z Vysokého učení technického v Brně, Archeologického ústavu Slovenské akademie věd a Univerzita v Yorku.
mei dr
Rekonstrukce hradecké hvězdárny bude podle návrhu ateliéru Neuvirt Novotná
Hradec Králové 30. srpna (ČTK) - Rekonstrukci hvězdárny a planetária v Hradci Králové udělá Královéhradecký kraj podle návrhu pražského ateliéru Neuvirt Novotná architekti. Ateliér zvítězil v architektonické soutěži na modernizaci hvězdárny vypsané krajem. Pro kraj by architekti měli zpracovat za 12,7 milionu korun projektovou dokumentaci rekonstrukce. Celkovou hodnotu rekonstrukce kraj odhaduje na 160 milionů korun. ČTK to dnes řekl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann.
Objekt hvězdárny a planetária v městské čtvrti Nový Hradec Králové pochází z let 1947 až 1961. Historické planetárium v něm je od roku 1957. V roce 2015 kraj v sousedství hvězdárny otevřel nákladem 111 milionů korun moderní digitální planetárium ve tvaru rotačního elipsoidu. Nového planetária se rekonstrukce hvězdárny nedotkne.
Architektonickou soutěž kraj vyhlásil loni v listopadu, přihlásilo se do ní 11 subjektů. Do druhého kola pro dopracování návrhů porota vybrala pět z nich. Předložené návrhy měly respektovat to, že hvězdárna je jednou z dominant jižního okraje Hradce Králové. Hodnotilo se i zachování funkčnosti pracoviště, zejména z hlediska vědeckého a vzdělávacího.
Ateliér Neuvirt Novotná architekti podle hejtmanství navrhl citlivé řešení rekonstrukce historické budovy s ohledem na okolí hvězdárny. "Hlavním motivem návrhu je propojení budovy s okolím i s využitím polozapuštěného suterénu budovy. Tím vznikne nová vstupní hala, která s využitím prosklených stěn propojí halu se zahradami v okolí," uvedl mluvčí.
Součástí návrhu je také nová pozorovatelna s kupolí až pro 30 návštěvníků a terasa s bezbariérovým přístupem, která nabídne alternativní možnosti pro pozorování oblohy a další vzdělávání. Návrh počítá i s přednáškovým sálem s kapacitou 106 sedadel, kde budou díky úplnému zatemnění možné projekce obrazu Slunce.
Hvězdárna by díky modernizaci měla ještě více podpořit zájem veřejnosti o přírodní vědy. "Královéhradecká hvězdárna a planetárium dlouhodobě přitahuje a edukuje velké množství návštěvníků z řad laické veřejnosti. Naším cílem je nabídnout jim ještě atraktivnější prostředí," uvedla náměstkyně hejtmana pro kulturu Martina Berdychová (Východočeši).
Hvězdárna a planetárium Hradec Králové dlouhodobě patří mezi krajské kulturně vzdělávací instituce, o které je největší zájem. Loni všechny akce instituce navštívilo 49.368 lidí, z toho na programy v digitálním planetáriu připadlo 36.362 návštěvníků.
ry kš
DALŠÍ ZPRÁVY