Vlastivědné muzeum otevřelo na sezonu svou stálou expozici Příběh kamene
Olomouc 1. května (ČTK) - Vlastivědné muzeum v Olomouci dnes otevřelo svou stálou expozici Příběh kamene, návštěvníkům je znovu přístupná po sedmi měsících zimní přestávky. Na deseti zastaveních mohou zájemci obdivovat keltský monoxyl, což je ručně dlabaná loď, kovové nástroje a především kámen, který je zde představen v různých formách - jako hornina, poté opracovaný do podoby nástroje a nakonec přetvořený v umělecké dílo. ČTK o tom informovala mluvčí muzea Vladimíra Hacsiková.
"Expozice geologie, archeologie a lapidária Vlastivědného muzea v Olomouci, kterou najdeme v barokních sklepních prostorách paláce bývalé jezuitské univerzity na Denisově ulici, otevřela poprvé své brány návštěvníkům v roce 2013. Od té doby prošla poměrně výrazným vývojem," uvedla mluvčí muzea.
V části věnující se geologii města Olomouce a okolí se mohou návštěvníci seznámit s množstvím rozmanitých hornin, zkamenělin, rud a minerálů, které se v této oblasti vyskytují. V archeologické části výstavy najdou návštěvníci kamennou sekeru nalezenou v poli u Bystročic, která patří k největším exponátům svého druhu, které se dochovaly do současnosti. "Své místo ve stálé expozici nalezl i keltský monoxyl, který byl objeven v roce 1999 u břehu mohelnického jezera. Tato ručně dlabaná loď z mladší doby železné je zhotovena z asi 200 let starého dubu a mezi dalšími exempláři nalezenými na našem území patří k nejstarším," uvedla mluvčí.
Mezi nejhodnotnější artefakty lapidária patří jedny z nejstarších dochovaných božích muk na Moravě, které původně stály na spojovací cestě z Nového Světa do Hodolan a připomínaly vraždu Adama Štolbašského z Doloplaz. "Dalším vzácným architektonickým dílem je Kamenná deska s vytesaným znakem Švédského království jako památka na okupaci Olomouce švédskou armádou v letech 1642-1650," doplnila Hacsiková.
Expozice Příběh kamene je zpřístupněná veřejnosti deset let, samotná sbírka kamenných soch a architektonických článků se však začala utvářet mnohem dříve. Již koncem 19. století byly v městském historickém muzeu postupně shromažďovány různorodé doklady architektonického a sochařského vývoje na území města Olomouce, dodala mluvčí. Expozice bude otevřená denně kromě pondělí až do konce září. Mimořádně ji otevřou i o květnových státních svátcích.
ftv hj
Besední dům v Brně slaví 150 let, filharmonie k výročí připravila festival
Brno 1. května (ČTK) - Besední dům, ve kterém sídlí brněnská filharmonie, letos slaví 150 let od slavnostního otevření. V roce 1873 se stal kulturní a společenskou baštou českých vlastenců v tehdy převážně německém středu Brna. Filharmonie připravila k výročí festival, začíná dnes v podvečer, potrvá 14 dní. Uskuteční se koncerty inspirované 150 let starými programy, ale také výstava, konference a prohlídky budovy, uvedla mluvčí filharmonie Kateřina Konečná.
Dnešní zahájení oslav předznamená v 16:30 sborový zpěv z balkonu Besedního domu. O půl hodiny později nádvoří a foyer zaplní sbory Beseda brněnská a Láska opravdivá. "Nebudou chybět dobové kostýmy, chleba se solí nebo sokolové, kteří k historii budovy neodmyslitelně patří,“ uvedla ředitelka filharmonie Marie Kučerová.
Festivalové koncerty nekopírují do detailu historické předobrazy, ale významně z nich vycházejí. Zazní například hudba Bedřicha Smetany a Wolfganga Amadea Mozarta, ale také kombinace klasické a lidové hudby, což je odkaz na pokus Leoše Janáčka přenést na pódium Besedního domu horňácký folklor.
Při oslavách si zájemci mohou prohlédnout originály architektonických plánů Theophila von Hansena, podle kterých byl Besední dům postaven. Výstava se koná v sousedním Pražákově paláci Moravské galerie, který navrhl také Hansen. Obě budovy představují vrchol jeho architektonického díla v Brně.
"Vznikly na místě městských hradeb, které se po napoleonských válkách bouraly. Z popudu císaře Františka Josefa I. místo nich ve Vídni vznikla okružní třída s reprezentativními budovami propojující město s jeho předměstím. Brno tento příklad vzápětí následovalo a vedle stejného urbanistického principu si z Vídně půjčilo i stejné architekty," uvedl kurátor výstavy Rostislav Koryčánek. Vernisáž se uskuteční 4. května v 17:00 na spojených nádvořích. Rozsvítí se při ní také světelná plastika Point, kterou k oslavám navrhl vizuální umělec Pavel Korbička.
"Tvoří ji dva světelné objekty. První z nich je tyrkysový kruh vložený do vstupní brány vedoucí z Besední ulice. Tvar kruhu promlouvá k bohaté kulturní minulosti Besedního domu. Pandánem kruhu je červeně zářící vertikála, jež prochází korunou stromu na nádvoří. Do nebe se deroucí přímka míří do budoucnosti," popsal Korbička. Kromě originálů Hansenových návrhů si lidé mohou prohlédnout originály soch ze střechy Besedního domu, které jsou jinak uloženy v jeho suterénu, ale na několik dní ozdobí nádvoří.
tmd gcm