Galerie Kvalitář vystaví sbírku lékaře a diplomata Uttendorfského
Praha 25. dubna (ČTK) - Obsáhlou sbírku, kterou za desítky let nashromáždil lékař a diplomat Oldřich Uttendorfský, představí na výstavě galerie Kvalitář na Senovážném náměstí. Kolekce obsahuje vedle děl výtvarného umění také starožitnosti, naturálie i předměty starodávných civilizací a přírodních kultur. Datace předmětů, které jsou součástí sbírky, začíná v době několika milionů let před naším letopočtem a končí v současnosti. Zájemci si mohou výstavu nazvanou Analogon přijít prohlédnout do 17. června.
Původ děl sahá od Indonésie přes Afriku, Severní a Jižní Ameriku, Asii a Evropu až po vesmír. Kurátoři v expozici navazují na analogický způsob přiřazování různorodých artefaktů do tematických klastrů, který sběratel uplatňuje.
Charakter sbírky vytvářejí vztahy, témata či vizuální podobnosti, které mezi díly vznikají. V expozici se tak může návštěvník setkat s předměty jako císařská nádoba na cvrčky se šamanskou lékařskou pomůckou nebo objekt francouzského umělce 20. století s mumií psa či meteorit s pazourkem. Do sbírky ale patří také díla českých umělců – například Jiřího Matějů, Jiřího Černického nebo Benedikta Tolara. Při instalaci sbírky se autoři výstavy snažili vytvořit surreálná spojení, která nejsou jinde k vidění a diváky mají potěšit i překvapit.
"Na sbírce oceňuji její analogické a metaforické uspořádání, které jsme se snažili na výstavě napodobit. Právě citlivost pozorovatele hraje velkou roli v tom, co se v kolekci objeví a s čím bude konfrontováno. Tak vznikají nové příběhy, které například nejsou z běžného katalogu zřejmé," uvedla ke způsobu výběru artefaktů kurátorka Lenka Lindaurová.
"Ke všem předmětům, které jsou součástí mé sbírky, chovám velkou úctu. Když je pozoruji, prožívám silnou kontemplaci (rozjímání) a zastavení," uvedl ke své sbírce její majitel. "Nemohu však říci, že bych nějak rozlišoval například mezi egyptským sarkofágem, lidskou lebkou nebo kteroukoli přírodninou. Vše se nachází v krásné pluralitě světa kolem nás a to je potřeba respektovat," doplnil Oldřich Uttendorfský.
hrm ptd
Letošní sezonní výstava bude patřit uměleckému kováři a sochaři Radomíru Bártovi
Týn nad Bečvou (Přerovsko) 24. dubna (ČTK) - Letošní sezonní výstava na hradě Helfštýn na Přerovsku bude mapovat tvorbu uměleckého kováře, sochaře a designéra Radomíra Bárty. Výstava, která představí mistrné kombinace nerezových, kamenných a skleněných prvků v jeho sochařských dílech, ponese název Prolínání, otevře se tuto sobotu. Ke zhlédnutí bude v galerii na druhém hradním nádvoří až do konce srpna, řekli ČTK zástupci hradu.
Bárta využívá jako základní materiál nerezovou ocel a její kombinace se sklem, kamenem a dřevem a dalšími přírodními materiály. "Loni vedl kovářský tým, který během 34. ročníku Kovářského fóra na Helfštýně vytvořil unikátní dílo s názvem Tři životy, které se stalo součástí rozsáhlé sbírky uměleckého kovářství hradu. Ta dnes čítá přes 1300 exponátů," řekla ČTK mluvčí hradu Eva Lehnertová .
Na hradě umělecký kovář a sochař představí především novinky ze své tvorby. "Mistr se nerad opakuje, takže skoro vše, co zapůjčí do hradní galerie, vznikalo na přelomu let 2022 a 2023. Některé sochy jsou stále rozpracované, takže na Helfštýn dorazí i úplné novinky. Celkem společně převezeme ze sebranické dílny kolem 20 artefaktů," řekl ČTK kastelán hradu Jan Lauro.
Čtyřiašedesátiletý Radomír Bárta, který tvoří svá díla v Sebranicích nedaleko Blanska, kombinuje kov, zpravidla nerezovou ocel, s jinými materiály. "V jeho díle tak spatřujeme vzájemné prolínání kovu a skla, kovu a různých druhů nerostů. Kombinuje houževnaté s křehkým, skládá prvky různých struktur, lesklé s matnými, barevné s monochromními, hrubé s hladkými, vždy však s finálním vyzněním jakési vyváženosti," doplnil Lauro.
Výstavu kovaných soch Prolínání doplní malby a texty autorova přítele Davida Merty, který je známý především jako zakladatel brněnské veřejně prospěšné společnosti Archaia. "Merta patří k dlouhodobým propagátorům interdisciplinárního přístupu k historickým objektům, a to propojením archeologie s dalšími humanitními, technickými i přírodovědnými obory," dodal kastelán.
Letošní sezonní výstava potrvá do 27. srpna. Na její sobotní vernisáž plynule naváže program nočních prohlídek, které jsou součástí cyklu Palác žije.
Alena Horáková hj