Českolipské muzeum se po dvou měsících otevře se třemi novými výstavami
Česká Lípa 25. února (ČTK) - Se třemi novými tematickými výstavami se po dvouměsíční přestávce otevře ve středu 1. března Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě. Návštěvníci budou mít také možnost prohlédnout si opravené stálé expozice s tisíci exponáty z přírodovědných, historických a etnografických sbírek, řekla ČTK mluvčí muzea Lenka Mrázová. Muzeum se na začátku roku zavírá pravidelně, naposledy se tam mohli návštěvníci podívat loni před silvestrem.
"Na základě statistických dat se nám měsíce leden a únor dlouhodobě ukazují jako návštěvnicky nejslabší, a proto je toto období k uzavření expozic a výstav tím nejvhodnějším. Získáváme tak nejen prostor a čas k realizaci řady nových nápadů a zajímavých změn v expozicích, ale zároveň během tohoto času ušetříme i nemalé finanční prostředky na provozu, které pak můžeme investovat do zlepšení podmínek a služeb," doplnil ředitel muzea Zdeněk Vitáček.
Novinkou letošní sezony je samostatné vstupné do galerie, které umožní návštěvníkům vybrat si mezi prohlídkou celého muzea nebo zamířit pouze na krátkodobé výstavy do galerie. "Tímto krokem se snažíme usnadnit návštěvu galerijních prostor. Naším cílem je, aby se muzeum i galerie staly součástí kulturního života místních obyvatel, aby si lidé zvykli chodit na výstavy častěji, aniž by museli procházet celé muzeum, jehož expozice třeba znají," vysvětlil důvody novinky Vitáček. Vstupné do galerie je 40 Kč, zlevněné přijde na polovic.
Od března budou mít návštěvníci možnost navštívit v galerii tři krátkodobé výstavy. Bývalý refektář - Galerie Jídelna bude dva měsíce hostit výstavu věnovanou Krvavému románu Josefa Váchala. Galerie Chodba nabídne práce českolipského fotografa Štěpána Kňákala, který se věnuje především fotografii analogové, a to jak jejímu klasickému zpracování, tak digitální postprodukci. Maštálkova síň představí Druhohory Českolipska a Podještědska, muzeum tam vystaví zkameněliny nalezené za posledních deset let při paleontologických průzkumech.
Českolipské muzeum sídlí v augustiniánském klášteře, který založil roku 1627 Albrecht z Valdštejna. Areál se postupně rozrostl o další objekty a svou definitivní podobu získal ve druhé polovině 18. století. Muzeum dnes patří k významným architektonickým památkám Českolipska, kromě hlavní budovy mu patří také Památník K. H. Máchy v Doksech, Vísecká rychta v Kravařích, Bredovský zámeček v Jablonném v Podještědí a také archeologické muzeum v bývalé českolipské šatlavě.
ivc kš
Ceny Czech Grand Design už mají tři finalisty v každé z osmi kategorií
Brno 23. února (ČTK) - Soutěž s názvem Ceny Czech Grand Design 2022 už zná finalisty. Do každé z osmi kategorií vybrali zástupci Akademie designu ČR tři adepty na celkové vítězství. Jejich díla je možné vidět od 3. března do 2. dubna v Galerii České spořitelny v Praze a slavnostní vyhlášení vítězů včetně absolutního vítěze napříč obory Grand designér roku se uskuteční v Praze v Centru architektury a městského plánování: CAMP 21. března, uvedl dnes za pořadatele soutěže v tiskové zprávě Patrik Florián.
Designéři soutěží v kategoriích produktového designu, módy, šperku, fotografie, grafického designu, ilustrace, výrobce roku a objev roku. "V kategorii Designér roku porotu nejvíce zaujala elegantní kolekce sedacího nábytku Hide and Seek navržená duem Lexová Smetana pro českou firmu Polstrin, tvarově i technologicky inovativní vázy Barzoj z dílny designéra Daniela Piršče a kontinentální postel Libra, kterou designér Jan Plecháč navrhl pro českého výrobce Johann Malle," uvedl Florián.
Cenu pro Módního designéra roku má šanci obdržet Zuzana Kubíčková za kolekci Couture 2022/23, s níž oslavila deset let od založení vlastního ateliéru. Další adeptkou je Liběna Rochová, která loni vstoupila do Síně slávy českého designu a navrhla kolekci Inside 23, v níž reflektuje hledání vnitřní síly, naděje i díla brněnského malíře Petra Kvíčaly. Třetím nominovaným je Zoltán Tóth s oděvy Labora23, na nichž mladý designér spolupracoval s krejčovským ateliérem SALONč4 a designérkou doplňků AlexMonhart.
O ocenění se v počátku ucházelo 80 tvůrců. V Brně dnes odborníci vybrali finalisty u příležitosti otevření výstavy loňských Grand designérů, dua Vrtiška Žák, v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Cílem ocenění je upozornit na mimořádné činy v designu, ocenit a medializovat práci konkrétních tvůrců a pomoci veřejnosti v lepší orientaci v českém designu.
mei dr