Nezaměstnanost v Británii nečekaně klesla na 4,2 procenta, mzdy rostou pomaleji
Londýn 13. srpna (ČTK) - Míra nezaměstnanosti v Británii v červnu nečekaně klesla o dvě desetiny procentního bodu na 4,2 procenta a je nejníže od února. Růst mezd bez příplatků pak v tříměsíčním průměru meziročně zvolnil na 5,4 procenta ze zpřesněného tempa 5,8 procenta v období do konce května, oznámil dnes britský statistický úřad. Růst mezd je nejslabší od srpna 2022.
Zveřejněná data zanechávají britskou centrální banku v situaci, kdy bude muset pečlivě zvažovat další kroky, až bude posuzovat nastavení měnové politiky. Centrální banka na začátku srpna snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 5,00 procenta, předtím ji rok držela na 5,25 procenta, což bylo maximum od globální finanční krize v roce 2008.
Ekonomové v anketě agentury Reuters očekávali, že nezaměstnanost se zvýší. V průměru čekali nárůst na 4,5 procenta. S poklesem tempa růstu mezd počítali, jejich názory na rozsah snížení se ale výrazně lišily.
Centrální banka je přesvědčena, že mzdy rostou příliš rychle na to, aby se inflace ve střednědobém výhledu ustálila kolem dvouprocentního cíle. Růst mezd by měl být podle banky zhruba poloviční, než je teď. Pokles tempa růstu mezd je sice signálem, že tlak na růst cen se zmírňuje, na druhou stranu ale centrální banka musí vyhodnotit, proč se v této situaci nezvyšuje nezaměstnanost.
"Přetrvávající silný růst mezd rovněž vyvolává obavy, že inflace tak snadno nezmizí, což může Bank of England přimět k tomu, aby k dalšímu snižování úrokových sazeb nadále přistupovala s opatrností," řekla ekonomka z Národního institutu pro ekonomický a sociální výzkum Monica George Michailová. Bank of England je v Británii oficiální název centrální banky.
Míra inflace v Británii byla v červnu na dvou procentech, ekonomové se ale domnívají, že data za červenec data ukážou zrychlení tempa růstu. Statistici čísla zveřejní ve středu.
Na údaje o trhu práce má nyní vliv i fakt, že statistický úřad loni přestal provádět průzkum pracovní síly a chystá se zavést jinou metodiku, která má ale zpoždění. K dispozici by měla být příští rok, uvedla agentura Bloomberg. Centrální banka dala v minulosti několikrát najevo obavy, že nedostatek pracovních sil povede k příliš silnému růstu mezd a tím i k vyšší inflaci.
Britská libra po zveřejní statistiky zpevnila. Vůči dolaru se krátce po 09:00 SELČ prodávala zhruba za 1,2799 USD, a proti předchozímu dni tak vykazovala nárůst o více než 0,2 procenta. Letošní minimum je těsně nad 1,23 USD a libra na něm byla v dubnu.
Centrální banka se bude měnovou politikou opět zabývat 19. září. Většina analytiků se domnívá, že banka sáhne k dalšímu snížení sazeb až v listopadu. Činitelé Bank of England nicméně upozornili, že budou postupovat velmi obezřetně. Klíčový bude právě vývoj domácích cenových tlaků v ekonomice.
spr
Banky poskytly v červenci hypotéky za 23,8 mld. Kč, meziročně o 109 pct více
Praha 13. srpna (ČTK) - Banky a stavební spořitelny v Česku poskytly v červenci hypoteční úvěry za 23,8 miliardy korun, což je proti červnu pokles o pět procent. Meziroční růst ale zrychlil na 109 procent. Úrokové sazby nových úvěrů poprvé od loňského května stouply, nepatrně na 5,07 procenta z červnových 5,05 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v červenci dosáhl 19,6 miliardy korun. Meziměsíčně se snížil o 6,5 procenta. Objem refinancovaných úvěrů, tedy interně či z jiné instituce, činil čtyři miliardy korun, stejně jako v červnu. Počet nově poskytnutých hypoték dosáhl 5204, což představuje osmiprocentní meziměsíční pokles, nicméně hodnotu nad celoročním průměrem 4774 hypoték měsíčně.
"Letní sezona a prázdniny jsou v posledních letech spojeny se zájmem o investice do rekreačních nemovitostí v zahraničí. Tento trend letos dále zesílil, někteří klienti pak využívají pro nákup nemovitostí ve vybraných sousedních zemích i možnost využít jako zástavu hypotéky pořizovanou zahraniční nemovitost," uvedl ředitel Oberbank ČR Filip Vavruška. Ředitel realitní společnosti Century 21 Tomáš Jelínek eviduje nadprůměrný zájem o zahraniční nemovitosti, zvláště o Chorvatsko, Černou Horu nebo Španělsko, tam je ale podle něj minimum nemovitostí financovaných hypotékou.
Hypoteční sazby reagují s několikaměsíčním zpožděním především na vývoj tržních úrokových sazeb delších splatností. Ty po rozkolísaném klesání začaly od letošního března opět růst. Tento vývoj se však v červnu otočil. Tuzemské sazby delších splatností se tak nyní pohybují na nejnižších úrovních v letošním roce a zároveň na nejnižších úrovních od přelomu let 2021 a 2022. Ve srovnání s minulým měsícem jsou zhruba o 0,25 procentního bodu nižší a pod průměrem letošního roku.
"Vývoj tržních sazeb delších splatností v posledních týdnech opět otevírá prostor pro snižování hypotečních sazeb, které se v posledních měsících zastavilo. Sázky trhu na rychlejší pokles sazeb americké centrální banky Fed vedl i k výraznějšímu snížení tuzemských tržních sazeb, které tak nyní patří mezi nejnižší v letošním roce a zároveň jsou na nejnižších úrovních od přelomu roku 2021 a 2022," uvedl hlavní ekonom asociace Jakub Seidler.
Průměrná hypotéka v červenci pokračovala v růstu, a to z 3,72 na 3,77 milionu korun. Od dubna tak průměrná hypotéka převyšuje dosavadní rekordní úroveň z listopadu 2021. Dosáhnout na vyšší hypotéku umožňuje postupný pokles hypotečních sazeb či uvolnění makroobezřetnostních příjmových limitů ze strany ČNB společně s postupným růstem reálných příjmů domácností. Souvisí také s vývojem cen nemovitostí.
I přes období dovolených je zájem o hypotéky velmi silný a v bankách je to vidět, řekl ČTK hypoteční specialista Bidli Daniel Horňák. V bankách mají ale podle něj problém s kapacitami, lhůty na zpracování se prodlužují a v tomto stavu není důvod pro masivní zlevňování úrokové sazby. Faktorem podporujícím letní růst je i blížící se novela zákona o hypotečních úvěrech, která od září zavádí nové sankce, a lidé se tak na poslední chvíli snaží podepsat smlouvy před její platností, doplnil regionální ředitel společnosti 4fin Vojtěch Duffek.
fd snm