Ruská centrální banka doporučuje firmám, aby se sankcím vyhnuly pomocí kryptoměn
Petrohrad (Rusko) 4. července (ČTK) - Ruská centrální banka doporučila podnikům, aby prováděly zahraniční platby prostřednictvím kryptoměn či jiných digitálních aktiv, a vyhnuly se tak sankcím, které Západ uvalil na Rusko kvůli jeho vpádu na Ukrajinu. Informovala o tom ve středu agentura Reuters.
Rozvíjející se obchod Ruska s Čínou, Indií, Spojenými arabskými emiráty, Tureckem a dalšími zeměmi, které sankce nezavedly, se v posledních několika týdnech potýká s velkými potížemi. Nejnovější západní sankce se zaměřily na významné ruské finanční instituce, včetně moskevské burzy cenných papírů a ruské domácí alternativy globálního platebního systému SWIFT.
Guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová připustila, že problémy s platbami jsou pro ruskou ekonomiku jedním z klíčových problémů.
'Nové finanční technologie vytvářejí příležitosti pro schémata, která dříve neexistovala. Proto jsme zmírnili náš postoj k používání kryptoměn v mezinárodních platbách a povolili jsme používání digitálních aktiv při těchto platbách,' uvedla Nabiullinová na finanční konferenci v Petrohradě.
'Zvažují se různé alternativy. Firmy se staly velmi flexibilními a podnikavými. Nacházejí způsoby řešení a často se s námi o ně ani nepodělí,' řekla.
Podle ní jsou obchodní partneři Ruska v různých zemích pod 'obrovským tlakem'. Věří ale, že postupně vznikne nový globální platební systém, v němž nebudou západní instituce, protože mnoho zemí se cítí zranitelně, když používají jen jeden mezinárodní platební systém bez alternativ.
Nabiullinová také řekla, že Rusko a další země z uskupení BRICS - do něhož patří mimo jiné Rusko, Čína a Indie - diskutují o platebním systému s názvem BRICS Bridge, který by měl propojit finanční systémy členských zemí. Dodala však, že tyto debaty jsou obtížné a že vytvoření takového systému si vyžádá určitý čas.
Andrej Kostin, šéf druhé největší ruské banky VTB, na jejíž pobočku v Šanghaji byly nedávno uvaleny sankce, uvedl, že veškeré informace o mechanismech usnadňujících mezinárodní platby by měly být vzhledem k jejich citlivosti ze zákona 'státním tajemstvím'.
'Velmi dobře vidím, že právě teď někde na americké ambasádě sedí druhý tajemník a zapisuje si každé naše veřejné prohlášení. Možná sedí i tady. Ať podnikneme jakékoliv kroky, vidíme, že reakce (západních zemí) je velmi rychlá,' dodal.
abl sch
Index: Průměrný český investor do fondů v 1. pololetí vydělal 5,7 procenta
Praha 3. července (ČTK) - Průměrný český investor do podílových fondů v prvním pololetí vydělal 5,7 procenta. Lepších výsledků dosáhly akciové fondy, které letos vykázaly výkonnost téměř devět procent. Vyplývá to z Indexu českého investora (CII750) společnosti Swiss Life Select. Index sleduje výkonnost 750 investičních fondů, které působí na českém kapitálovém trhu. Za celý rok 2023 činilo zhodnocení fondů 12 procent.
"Proti prvnímu kvartálu 2024 vstoupily finanční trhy v druhém čtvrtletí do značně turbulentního prostředí. Zatímco v prvním čtvrtletí vykázaly fondy růst zhruba o 5,4 procenta, ve druhém kvartále jsme byli svědky již jen velice drobného růstu o 0,3 procenta," uvedl hlavní investiční a ekonomický analytik Swiss Life Select Richard Bechník.
Lepších výsledků dosáhli investoři do akciových fondů. V dlouhodobém horizontu akciové fondy za pět let zhodnocují o 7,44 procenta ročně. "Defenzivnější fondy, do kterých řadíme například smíšené či dluhopisové fondy, letos zpomalily dynamiku růstu, což při přepočtu na roční výkonnost přináší opatrnějšímu investorovi 4,4 procenta," sdělil Bechník. Za rok 2023 přitom dané defenzivní fondy dosáhly na výkonnost 9,1 procenta.
Ve skupině nejúspěšnějších fondů první poloviny roku se podle Swiss Life Select na předních příčkách vyskytují především fondy orientující se na americké akcie, technologie, Indii nebo východní Evropu. V případě nejvýkonnějších fondů investujících do amerických akcií či se zaměřením na technologický sektor se podle společnosti o daný výsledek velkou měrou postarala koncentrace do velkých akciových titulů. Jde například o společnost Nvidia. Dále se podle Bechníka dařilo například akciím z Tchaj-wanu, Turecka, ale i Maďarska, i když jejich výkonnost snižovalo oslabování lokálních měn.
Méně úspěšné byly podle Swiss Life Select dluhopisové fondy. Ty byly vystaveny tlaku především kvůli lavírování americké centrální banky Fed, u které predikce analytiků stále oddalují zahájení snižování úrokových sazeb. Podle Bechníka se dařilo i konzervativním fondům, jejichž větší část portfolia investoři vložili do českého peněžního a dluhopisového trhu. Po prvním pololetí se výkonnostně pohybují v rozpětí dvou až tří procent. V akciových fondech výrazně za většinou trhu zaostaly strategie zaměřené na Latinskou Ameriku, dodal.
Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, na konci prvního čtvrtletí letošního roku poprvé podle údajů Asociace pro kapitálový trh překonal hranici jednoho bilionu korun. Od začátku roku majetek ve fondech kolektivního investování narostl o 81 miliard korun na 1,02 bilionu Kč. Loni stoupl o 187,1 miliardy na 938,6 miliardy Kč.
fd ptd