Yellenová vyzvala německé banky k dodržování amerických sankcí vůči Rusku
Frankfurt 21. května (ČTK) - Americká ministryně financí Janet Yellenová vyzvala vedoucí představitele německých bank, aby zintenzivnili úsilí o dodržování sankcí vůči Rusku a zastavili snahy o jejich obcházení. Pokud by tak neučinili, hrozí jim případné sankce, které by jim mohly odepřít přistup k dolaru, varovala podle agentury Reuters.
Yellenová uvedla, že nová pravomoc ministerstva financí postihnout banky sekundárními sankcemi, pokud napomáhají ruským vojenským transakcím, pomohla zmařit snahy Ruska o získání zboží potřebného pro válku na Ukrajině. Je ale potřeba pracovat více, myslí si Yellenová.
"Vyzývám všechny zde přítomné instituce, aby přijaly zvýšená opatření k dodržování předpisů a aby se více zaměřily na pokusy Ruska obcházet předpisy," uvedla Yellenová v neobvykle přímém varování.
Manažery bank ministryně také vyzvala, aby dohlíželi na dodržování sankcí i v zahraničních pobočkách a dceřiných společnostech svých bank a aby oslovili zahraniční klienty korespondenčního bankovnictví, aby učinili totéž, zejména ve vysoce rizikových jurisdikcích. Korespondenční bankovnictví je praxe, při které jedna banka, tzv. korespondenční, poskytuje finanční služby jiné bance, respondenční. Tento vztah umožňuje respondenční bance přístup na finanční trhy a služby v zemi, kde nemá vlastní pobočku.
Varování Yellenové přišlo krátce poté, co americké ministerstvo financí úspěšně zatlačilo na rakouskou Raiffeisen Bank International (RBI), největší západní banku v Rusku, aby se vzdala obchodu, do kterého byl zapojen i ruský magnát. Informovaný zdroj agentuře Reuters řekl, že americké ministerstvo financí RBI písemně varovalo, že její přístup do amerického finančního systému by mohl být kvůli jejím obchodům s Ruskem omezen.
Yellenová uvedla, že největší obavy z obcházení ruských sankcí vzbuzují aktivity v Číně, Spojených arabských emirátech a Turecku. Dodala nicméně, že ministerstvo financí pracuje na tom, aby ztížilo obcházení sankcí všude, kde je vidí, od Střední Asie po Kavkaz a celou Evropu.
Yellenová se tento týden účastní zasedání ministrů financí skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 v Itálii. Předtím zavítala i do Frankfurtu na schůzku s vrcholnými představiteli bank.
irl spr
Praha vyplatila v letech 2014 až 2023 pět miliard korun z evropských peněz
Praha 21. května (ČTK) - Pražský magistrát získal v uplynulém programovém období všech zhruba pět miliard korun, které Evropská unie určila na operační program Praha – pól růstu. Spolu s padesátiprocentním spolufinancováním ze strany města tak Praha vyplatila stovkám žadatelů o dotace zhruba deset miliard korun. Na dnešní konferenci k dokončení pražského operačního programu to řekl šéf magistrátního odboru evropských fondů Karel Andrle. V nynějším programovém období česká metropole vlastní program nemá a musí využívat ty celonárodní.
Předchozí programové období začalo v roce 2014 a trvalo do roku 2020. Čerpání v každém období je však možné o tři roky nastavit, takže poslední dotace z programu Praha – pól růstu město vyplatilo na konci loňského roku. Program byl speciálně nastaven pro potřeby české metropole a využíval peníze z evropského fondu pro regionální rozvoj a sociálního fondu.
Dotace město schvalovalo ve čtyřech oblastech, kterými byla podpora výzkumu, technologií a inovací, udržitelná mobilita a energetika, sociální oblast a vzdělání. Mezi podpořenými projekty byla podle Andrleho stavba P+R parkoviště na Černém Mostě, nákup 29 elektrobusů a trolejbusů nebo vybudování či rekonstrukce 25 komunitních center.
Vzniklo také devět technologických inkubátorů a magistrát podle ředitele podpořil 830 podniků. Díky evropským penězům vzniklo 141 nových školních tříd nebo 1006 míst v dětských skupinách. Menší zájem byl o budování sociálních bytů, kterých s využitím evropské dotace vzniklo jen 47. "Bohužel jsme mohli podporovat jenom rekonstrukce, nikoliv stavbu nových," komentoval to Andrle. Město podpořilo také vzdělávání dětí ukrajinských uprchlíků a v době pandemie koronaviru využilo část evropských peněz k poskytnutí záruk na úvěry postiženým podnikatelům.
Andrle dodal, že program se v počátcích potýkal s problémy, takže se naplno rozjel až v roce 2015. "Je to něco, co se nám vleklo celým programem až do jeho konce," řekl. Ministerstvo pro místní rozvoj navíc pražský program po většinu doby jeho trvání považovalo za rizikový, dodal. I tak se podle něj podařilo peníze rozdělit v plné míře a na ty správné projekty.
To potvrdil zástupce Evropské komise Pascal Boijmans, který zvlášť ocenil podporu pro ukrajinské uprchlíky. Pracovníky magistrátního odboru evropských fondů pochválil i současný radní Prahy pro finance Zdeněk Kovářík (ODS). "V Praze se podařilo dát dohromady fungující mechanismus, který dokázal překonat spoustu překážek," řekl.
psc rot