Průzkum: Šéfové největších britských podniků mají za loňský rok rekordní příjmy
Londýn 12. srpna (ČTK) - Ředitelé největších firem v Británii mají za loňský rok rekordní příjmy. V devíti podnicích si pak šéf přišel za celý rok na více než deset milionů liber (přes 293 milionů Kč), ukázal průzkum organizace High Pay Centre, na který se dnes odvolává agentura Reuters. Střední hodnota příjmu ředitele firmy z burzovního indexu FTSE 100 se loni zvýšila o 2,2 procenta na 4,19 milionu liber (zhruba 123 milionů Kč).
I když příjmy šéfů loni byly na rekordu, růst se proti předchozím dvěma letům zpomalil. Střední hodnota, nazývaná odborně medián, byla v případě šéfů firem z indexu FTSE 100 loni stodvacetinásobkem příjmu řadového zaměstnance, který měl práci na plný úvazek, ukázal průzkum.
Nejlépe placeným generálním ředitelem byl za loňský rok Pascal Soriot z farmaceutické společnosti AstraZeneca, jehož příjem dosáhl 16,85 milionu liber (495 milionů Kč). Na druhé příčce skončil Erik Engstrom z informační a analytické skupiny RELX. Vydělal si 13,64 milionu liber (přes 400 milionů Kč).
Letos už v Británii zaměstnanci některých oborů stávkovali za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky. Jsou mezi nimi například strojvedoucí nebo někteří lékaři, mnozí dali najevo nesouhlas s ohodnocením opakovaně.
"Nárůst průměrné mzdy generálních ředitelů je odrazem malého počtu firem, které poskytují skutečně vysoké odměny, než že by byl odrazem plošného zvýšení," upozornil ředitel High Pay Centre Luke Hildyard. Británie má podle něj podnikatelskou kulturu, která staví zájmy investorů před pracovníky, zákazníky, dodavatele a další zainteresované strany.
Odměňování vedoucích pracovníků v předních britských společnostech vyvolává v posledních letech hněv části akcionářů. Nejkritičtější hlasy upozorňují na značný rozdíl mezi průměrnými výdělky řadových pracovníků a příjmy generálních ředitelů. Někteří manažeři fondů v Británii na druhou stranu podporují výzvy, aby správní rady měly větší flexibilitu při stanovování odměn těm nejnadanějším, aby tak zastavili odliv mozků do zemí, kde není výše příjmů tak horkým tématem.
spr
Analytici: Mezi nejvýhodnější investice patří fondy s kvalitními dluhopisy
Praha 11. srpna (ČTK) - V nynější době klesajících úrokových sazeb a velké rozkolísanosti akciových trhů patří mezi nejlepší krátkodobější investici dluhopisové fondy. Vyplývá to z vyjádření finančních analytiků, které ČTK oslovila. Výhodné mohou být podle nich i investice do nemovitostních fondů. Navrhují také využít propadu některých akcií.
"V situaci, kdy úrokové sazby klesají, se v krátkodobém až střednědobém investičním horizontu po dlouhé době jeví jako zajímavá příležitost dluhopisové podílové fondy s kvalitními dluhopisy," řekl investiční specialista FinGO Jiří Fajt. V prostředí klesajících úrokových sazeb sice klesá dluhopisový výnos z kuponu, ale také roste cena dluhopisu. To se projevuje také na ceně podílového listu, jelikož portfolio dluhopisového fondu musí být pružně přeceňováno na tržní výnosy a ceny. Tuto investici lze podle něj kombinovat s výnosově zajímavější, ale také rizikovější investicí do akcií hodnotových firem.
Fondy zaměřené na státní dluhopisy s možností přikupovat firemní dluhopisy preferuje zemský ředitel společnosti 4fin Tomáš Trauške. Upozornil i na investice do firemních dluhopisů s dostatečnými zajišťovacími podmínkami, takzvané kovenanty, které slouží k ochraně investora. Nemovitostní fondy nabízejí podle něj stabilní výnosy díky příjmům z nájemného a potenciálnímu zhodnocení nemovitostí. Jsou vhodné pro investory hledající alternativu k tradičním dluhopisům, dodal.
"V prostředí klesajících úrokových sazeb bychom se měli nevyhnutelně posouvat od spořicích účtů směrem k dynamičtějším investicím, které dlouhodobě nabízejí atraktivní výnosový potenciál," uvedl analytik Portu Marek Pokorný. Co se týče horizontu šesti až sedmi let, pro většinu lidí v tomto případě dává smysl investovat na kapitálovém trhu. "Je třeba mít sestavené portfolio na míru rozložené mezi akcie, dluhopisy, může tam být i zlato nebo nemovitostní nástroje," podotkl.
Zajímavou investiční příležitostí v šestiletém horizontu jsou nemovitostní fondy, a to buď ve formě podílových fondů či fondů kvalifikovaných investorů, doplnil analytik Bidli Petr Špirit. Svou výkonností tyto fondy podle něj převyšují právě úročení na spořicích a termínovaných účtech. Obzvlášť v této době, kdy ceny nemovitostí opět citelněji rostou a růst nejspíš budou i nadále, ale kdy se současně úročení na spořicích a termínovaných účtech kvůli klesajícím úrokovým sazbám snižuje.
Pro aktivnější investory stojí podle Špirita za zmínku současný výprodej na akciových trzích, který se za poslední dny týká i známých velkých společností. Potenciální investor si tak může v této slevě nakoupit kvalitní akciové tituly, které mu v dohledných letech mohou vyplácet nejen dividendu převyšující aktuální výkonnost spořicích či termínovaných vkladů, ale zároveň budou v dlouhodobějším horizontu velmi pravděpodobně stoupat opět na hodnotě, poznamenal.
fd snm