Bohatství českých domácností loni sice stouplo, nárůst ale nepřevýšil inflaci
Praha 26. září (ČTK) - Bohatství českých domácností, to znamená hodnota majetku, se loni zvýšilo o 5,7 procenta, což jen mírně zaostává za růstem o 6,3 procenta v předchozím roce. Nárůst ale zdaleka nepřevýšil průměrnou inflaci, která loni v ČR činila 15,1 procenta. Vyplývá to z aktuální studie Allianz Global Wealth Report, která analyzuje úspory a dluhy v 60 zemích světa.
Hrubé bohatství, tedy hrubá finanční aktiva, zahrnují hodnotu veškerého movitého i nemovitého majetku průměrného občana. Čistá hodnota finančního bohatství představuje veškerý movitý i nemovitý majetek minus dluhy.
Čistý finanční majetek na obyvatele v ČR dosáhl 26.960 eur (asi 621.160 Kč) a země tak postoupila o jednu příčku na 26. místo v žebříčku nejbohatších zemí, když předstihla Slovinsko. První je USA (251.860 eur), následované Švýcarskem (238.780 eur) a Dánskem (193.830 eur).
Hlavní hnací silou růstu byly podle studie v ČR cenné papíry, které vzrostly o 9,5 procenta. Třída aktiv pojištění a penze naopak klesla o 0,5 procenta a růst bankovních vkladů výrazně zpomalil na 3,8 procenta ze 6,7 procenta v roce 2021. Roli podle Allianz hraje změna chování ve spoření. Zatímco čeští střadatelé omezili umísťování peněz do vkladů u bank o 39,2 procenta, celkové úspory klesly pouze o 9,9 procenta. Nákupy cenných papírů se více než zdvojnásobily.
Ve srovnání s předpandemickým rokem 2019 jsou podle studie Češi bohatší o 24,1 procenta, nicméně pouze v nominálních hodnotách. Po očištění o inflaci se nárůst jejich bohatství smrskl na 0,6 procenta za tři roky, ukázala data.
Finanční majetek domácností ve světě loni klesl o 2,7 procenta, což je největší snížení od doby celosvětové finanční krize v roce 2008. Tempa poklesu a růstu tří hlavních tříd aktiv se však výrazně lišila. Zatímco cenné papíry klesly o 7,3 procenta a pojištění a penze o 4,6 procenta, bankovní vklady vykázaly silný šestiprocentní růst, vyplývá ze studie.
"Pokles byl nejvýraznější v Severní Americe (o 6,2 procenta), následované západní Evropou (o 4,8 procenta). Naproti tomu Asie, s výjimkou Japonska, zaznamenávala relativně silná tempa růstu. Robustně rostla i čínská finanční aktiva, která stoupla o 6,9 procenta," uvedla Allianz.
Navzdory ztrátám se globální finanční aktiva domácností na konci loňského roku stále nacházela nominálně 19 procent nad úrovní před pandemií covid 19. Po očištění o inflaci padly za oběť rostoucích cen téměř dvě třetiny nominálního růstu, což snížilo reálný růst na 6,6 procenta za tři roky. Zatímco většina regionů si dokázala zachovat alespoň nějaký reálný růst bohatství, v západní Evropě se reálné bohatství proti roku 2019 snížilo o 2,6 procenta.
"Střadatelé si léta stěžovali na nulové úrokové sazby. Ale skutečným nepřítelem střadatelů je inflace, a to nejen od jejího prudkého nárůstu po pandemii covid-19. Například v Česku se aktiva na obyvatele před inflací za posledních 20 let zečtyřnásobila. Po započtení inflace je však nárůst jen o 77 procent," řekl hlavní ekonom Allianz Ludovic Subran.
fd rdo
Analytici: Pokles důvěry v ekonomiku ukazuje na problém s oživením
Praha 25. září (ČTK) - Pokles důvěry v českou ekonomiku ukazuje na problém s hospodářským oživením ve třetím čtvrtletí. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Upozorňují také na zvýšené obavy z budoucího růstu cen u většiny podnikatelských segmentů i u spotřebitelů. Český statistický úřad (ČSÚ) dnes uvedl, že důvěra v ekonomiku se v září po předchozích dvou měsících růstu snížila meziměsíčně o 4,2 bodu na 89,2 bodu. Dostala se tak na nejnižší úroveň od března 2021.
"Zářijový konjunkturální průzkum je bohužel potvrzením toho, že ani v průběhu třetího čtvrtletí se česká ekonomika nevymanila ze stagnace, kde se držela po celou první polovinu roku. Námi očekávané oživení se vstupem do druhé poloviny roku nenastalo a je otázkou, zda k němu nedojde až s novým rokem, kdy budou domácnosti i firmy vědět, jak na ně dopadne konsolidace veřejných financí či zda v lednu opravdu meziroční inflace výrazně klesne až do blízkosti inflačního cíle," uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek.
Také podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka údaje ČSÚ naznačují, že výkon české ekonomiky ve třetím čtvrtletí nebude příliš přesvědčivý. "Hospodářské oživení se opět odkládá a s ním i návrat na předcovidovou startovací úroveň," uvedl. Podle Dufka přitom pokles důvěry v ekonomiku není velké překvapení s ohledem na to, že problém s nedostatečnou poptávkou má celá eurozóna, na kterou je Česko silně navázané.
Vývoj v Německu je podle řídící partnerky poradenské společnosti RSM Moniky Marečkové jednoznačným důvodem pro pokles důvěry v automobilovém sektoru. "V době, kdy německá ekonomika a průmysl oslabují, je jasné, že se nálada projeví i u nás. Očekávání jsou ale naštěstí poměrně pozitivní a už v příštím roce by Německo mělo dosáhnout mírného růstu, a pozitivní zprávy snad probudí i české firmy," uvedla.
Expert PwC Česká republika na restrukturalizace Petr Smutný ale vidí problém i v tuzemských podmínkách. "Ve firmách se projevuje dlouhodobý proces ztráty konkurenceschopnosti s okolními trhy, který je v poslední době akcelerován přetrvávající inflací a vysokými úrokovými sazbami. Některé velké průmyslové podniky snižují objem výroby i o desítky procent, hodně se to týká stavebnictví a oborů na něj navázaných. O přibližně deset procent nižší tržby očekávají i obchodníci zaměření na spotřebitele, například dodavatelé elektroniky," míní.
Analytici si všímají i vývoje cenových očekávání, která vzrostla ve všech segmentech s výjimkou průmyslu. "Ve většině případů se očekávání ohledně vývoje cen do příštích měsíců posunula nahoru," upozornil hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. "Z pohledu vývoje od počátku letošního roku jsou sice cenová očekávání v tuzemské ekonomice i nadále nízká, zářijový průzkum nicméně připomíná, že vývoj na tomto poli bude i nadále poutat pozornost jak ČNB, tak finančních trhů," dodal.
Dufek upozornil, že s vyššími cenami začínají počítat stavebnictví, obchody i služby. "Inflace nám proto může dál migrovat z výroby do služeb, a proto se jí nebude až tak jednoduché zbavit," uvedl.
str ptd