+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Ekonomika

Průzkum pro investora: V kraji 52 pct. lidí míní, že těžba lithia může prospět

 ČR průmysl těžba lithium Geomet
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Ústí nad Labem 25. října (ČTK) - V Ústeckém kraji si 52 procent obyvatel myslí, že by těžba lithia mohla být pro region prospěšná. Vyplývá to z průzkumu agentury IBRS, který dnes představila novinářům v Ústí nad Labem. Těžit v okolí Cínovce v Krušných horách na Teplicku chce firma Geomet, která byla také zadavatelem průzkumu. Agentura ho provedla letos v září na vzorku 700 lidí starších 18 let v Ústeckém kraji, kde žije zhruba 800.000 obyvatel. Firma chce postavit zpracovatelský závod. Přímo v teplickém okrese podporuje podle průzkumu těžbu 61 procent tamních obyvatel. Hlavním argumentem pro těžbu je vytvoření pracovních míst, uvedl Miloš Rybáček z IBRS. V důlním závodě by podle odhadu firmy Geomet mělo najít práci zhruba 1300 lidí a dalších 500 v zpracovatelském závodě. Ředitel Geometu Martin Pohlodek dnes řekl, že jde o vysoce kvalifikovaná místa. Obsadit by je mohli mimo jiné zaměstnanci Severočeských dolů. S koncem těžby uhlí se počítá kolem roku 2033. Těžit lithium, které se používá k výrobě baterií, chce Geomet začít v roce 2027. Hlavním argumentem proti těžbě jsou obavy z jejích dopadů na životní prostředí. Vyjádřili je lidé na setkáních například v Dubí a opakovaně je sdělují starostové dotčených obcí. Bojí se hluku, prachu, zvýšené dopravní zátěže a toho, že zničeno bude území, které se podařilo revitalizovat po minulých těžbách. O problematiku těžby lithia se zajímá podle průzkumu 37 procent obyvatel kraje. Informace o tématu čerpají lidé především ze svého okolí a dále z médií. Podpora plánovaného projektu roste podle průzkumu s informovaností a vzděláním. V prospěšnost těžby zároveň více věří muži. "Dvě třetiny respondentů zaznamenalo informace o potenciálu těžby lithia v okolí Cínovce. V okrese Teplice, kde se projekt připravuje a je tak budoucí těžbě a zpracování lithia nejblíže, je povědomí o těžbě vyšší, informace zaznamenalo 70 procent respondentů," uvedl Rybáček. Nejdůležitější je pro obyvatele ústeckého regionu při těžbě lithia zajištění bezpečnosti, což uvedlo 82 procent respondentů. Pro 81 procent respondentů je podstatná kontrola předpisů a technologie těžby, ale i odbornost vedení a zaměstnanců společnosti a podpora rozvoje regionu. Průzkum se zabýval také názory na kvalitu života v Ústeckém kraji. Je hodnocena spíše průměrně, a to známkou 2,8 na školní škále jedna až pět. Nejméně spokojení jsou lidé s bezpečností, pracovními příležitostmi a rozvojem regionu.
Klíčová slova - ČR - průmysl - těžba - lithium - Geomet -
Výzkum provedla agentura on-line formou s registrovanými respondenty a starší lidi oslovovali pracovníci přímo. Těžbu připravuje právě společnost Geomet. Nadpoloviční většinu této firmy vlastní Severočeské doly, člen skupiny ČEZ, kde má zase většinu stát. Začátek těžby se předpokládá v letech 2026 až 2028. Ložisko u Cínovce je největší v Evropě, jsou tam tři procenta světových zásob. Připravovaná těžba vyvolává obavy místních ze zhoršení kvality života, dopadů na krajinu či vlivu na podzemní vody. Premiér Petr Fiala (ODS) v září uvedl, že vláda dělá pro spuštění těžby lithia vše, zásadní je podle něj spolupráce s obcemi. Lithium vnímá jako strategickou surovinu a jeho těžbu jako zásadní pro restart Česka. fir hj
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak). ID zprávy: T2023102503594|507646. Vydána 25.10.2023 12:46:04. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Následující zprávy
Tusk chce učinit vše pro odblokování polských miliard z fondů EU
Mírového řešení v Gaze lze dosáhnout jen komunikací, uvedl katarský premiér
Izraelská armáda zasáhla proti ozbrojencům na jihu, útočila v Gaze či Sýrii
Rusko podle Kyjeva zaútočilo v blízkosti Chmelnycké jaderné elektrárny
Soud zrušil osvobození učitelky, která zpochybňovala ruské válečné zločiny

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.