+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Ekonomika

MMF: Německo se letos patrně stane třetí největší ekonomikou, sesadí Japonsko

 Německo Japonsko Svět hospodářství
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Berlín/Tokio 24. října (ČTK) - Německo se letos patrně stane třetí největší ekonomikou světa, sesadí tak z této pozice Japonsko. Přispěje k tomu zejména oslabování japonského jenu vůči dolaru a euru, uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Ten ve své nejnovější prognóze odhaduje, že nominální hrubý domácí produkt (HDP) Německa letos bude činit 4,43 bilionu dolarů (102,5 bilionu Kč), zatímco v případě Japonska dosáhne 4,23 bilionu dolarů. Kurz jenu vůči euru se pohybuje v blízkosti hranice 160 jenů za euro. Japonská měna také zůstává v blízkosti 33letého minima vůči dolaru, což japonskou centrální banku loni v říjnu přimělo k měnovým intervencím, uvedla agentura Bloomberg. Oslabování japonské měny pramení zejména z přístupu k měnové politice, který se v Japonsku zásadně liší jak od postupu americké centrální banky (Fed), tak od postupu Evropské centrální banky (ECB). Zatímco Fed i ECB se snaží prostřednictvím vyšších úrokových sazeb dostat pod kontrolu inflaci, japonská centrální banka už několik let uplatňuje mimořádně uvolněnou měnovou politiku s nulovými nebo zápornými úrokovými sazbami. Po letech deflace se tak snažila podpořit růst cen. Očekává se, že Fed i ECB na svých dalších zasedáních základní úroky nezmění, ty pak zůstanou delší dobu na vyšší úrovni. Tím se tlak na japonský jen ještě zvýší. Japonská centrální banka má sice zasedání příští týden, ale trh konec záporných úroků nečeká dříve než příští rok. Data podle agentury Bloomberg naznačují stabilnější dlouhodobý růst německé ekonomiky. "Je pravda, že růstový potenciál Japonska zaostává a zůstává pomalý," řekl dnes japonský ministr hospodářství Jasutoši Nišimura po dotazu na prognózu MMF. "Rádi bychom znovu získali pozice, které jsme ztratili v posledních dvaceti nebo třiceti letech. Toho chceme dosáhnout prostřednictvím opatření, jako je náš připravovaný balíček," dodal. Japonský premiér Fumio Kišida v pondělí uvedl, že balíček hospodářských stimulů zahrnuje mimo jiné prodloužení dotací na energie. Toto opatření má pomoci zmírnit krizi životních nákladů způsobenou nejvyšší inflací v Japonsku za poslední desetiletí. Kišida zmínil i kroky, které mají zajistit zachování růstu mezd, a snížení daní.
Klíčová slova - Německo - Japonsko - Svět - hospodářství -
Údaje MMF rovněž signalizují, že Němci se pravděpodobně cítí ekonomicky mnohem lépe než Japonci. Průměrný HDP na osobu v Německu měnový fond odhaduje na 52.824 dolarů, zatímco v Japonsku podle prognózy činí 33.950 dolarů. V případě České republiky prognóza uvádí nominální HDP 335 miliard dolarů a průměrný HDP na osobu 30.470 dolarů. lsk spr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak). ID zprávy: T2023102402662|507620. Vydána 24.10.2023 13:01:29. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Mezinárodní měnový fond (MMF)
(anglicky: International Monetary Fund, zkratka IMF) je mezinárodní organizace přidružená k OSN. Klade za cíl usnadňovat mezinárodní měnovou spolupráci, podporovat stabilitu směnných kurzů a prostřednictvím půjček podporovat státy, jež zažívají hospodářské potíže. Byl založen v červenci 1944 a má v současnosti 190 členských států.

Evropská centrální banka (ECB)
Evropská centrální banka je orgán Evropské unie a centrální banka zemí eurozóny. Byla založena společně s Evropským systémem centrálních bank 1. června 1998 a jejím úkolem je udržovat stabilitu cen v zemích, které používají euro, a také řídit měnovou politiku Evropské unie.

Federální rezervní systém
(neformálně Fed, z anglického The Federal Reserve System ) je centrální bankovní systém Spojených států amerických. Fed je neziskovou společností, která není nikým formálně vlastněna (spíše se jedná o nezávislou státní instituci). Stát má k Fed přímý přístup skrze volbu vedení společnosti jednou za 14 let, tím je zachována politická nezávislost.
Následující zprávy
WP: USA se připravují na evakuaci občanů z Blízkého východu při rozšíření bojů
Přesčasy vypovědělo 6000 lékařů, přidat se podle odborů zvažují i sestry
Analytici: Plánované daňové změny nebudou mít vliv na stavební a realitní trh
Španělská policie zadržela historické zlaté šperky ukradené na Ukrajině
Americký senátor Menendez u soudu odmítl, že prosazoval zájmy Egypta

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.