Průzkum: Deset procent Čechů si nemůže dovolit hypotéku
Praha 12. října (ČTK) - Deset procent Čechů si i přes mírné snížení sazeb hypotečních úvěrů nemůže dovolit hypotéku. Největší problém s dostupností hypoték mají lidé mezi 25 a 34 lety. Lidé, kteří již hypotéku mají, musí kvůli úrokům šetřit na ostatních výdajích. Ukázal to průzkum společnosti KRUK ČR a SR mezi tisícovkou respondentů, který se uskutečnil na konci září a jehož výsledky má ČTK k dispozici. KRUK se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků.
Dostupnost hypoték se pro mladé Čechy proti loňsku mírně zlepšila, stále si ji ale nemůže dovolit 20 procent lidí mezi 25 a 34 lety, zatímco loni to bylo 23 procent. Stejná věková skupina má potíže i se změnou úročení hypotéky po skončení fixace. Aby mohli úvěr dál splácet, musí se 12 procent z nich výrazně uskromnit.
"S nedostupností úvěru na vlastní bydlení i výší splátek mají častěji problém ženy než muži, ale rozdíl není nijak zásadní. Na hypotéku nedosáhnou nejčastěji obyvatelé velkých měst, kde jsou ceny za nemovitosti nejvyšší, svobodní lidé anebo žijící v partnerském soužití. Dostupnost hypoték roste s výší dosaženého vzdělání, ale současně jsou to právě vysokoškoláci, kdo se musí nejčastěji uskromnit kvůli výši splátek po skončení fixace," uvedla generální ředitelka společnosti KRUK Jaroslava Palendalová.
Celkově má s výší splátek hypotéky problém 13 procent domácností. Zároveň ale jen výjimečně jsou splátky tak vysoké, že by majitelé museli svou nemovitost prodat nebo si na splátky půjčit v rodině nebo u jiné instituce. K takovému řešení přistoupilo 0,5 procenta respondentů.
Vysoké splátky hypoték trápí především obyvatele Zlínského kraje a Vysočiny. Nejmenší problémy se splácením mají naopak obyvatelé Jihomoravského a Královéhradeckého kraje, plyne z průzkumu.
Průzkum rovněž ukázal, že 72 procent Čechů žádný úvěr na bydlení nemá. Loni to bylo o jeden procentní bod méně. Nejvíc lidí má hypotéku ve věkové skupině mezi 25 a 44 lety, kde to je zhruba polovina.
str ptd
Průzkum: Většina Čechů se zadlužuje kvůli mimořádným výdajům a větším investicím
Praha 12. října (ČTK) - Hlavním důvodem zadlužování jsou pro 52 procent Čechů mimořádné výdaje a větší investice. Jen sedm procent lidí si půjčuje často anebo pravidelně. Ochota zadlužovat se je spojena primárně s nákupem nemovitosti, automobilu, elektroniky nebo s rekonstrukcemi. Vyplývá to z průzkumu poskytovatele půjček Provident Financial mezi 1050 respondentů.
Jak ukazují aktuální statistiky Českého statistického úřadu, spotřebitelská důvěra mírně roste, i když z dlouhodobého hlediska zůstává pod průměrem. "Pokles důvěry spotřebitelů v ekonomiku se sice zastavil, podle našeho očekávání se ovšem důvěra nebude výrazněji zvyšovat do konce roku, dokud se neprojeví v příjmech domácností růst reálných mezd a stabilizace inflačních očekávání,“ uvedl finanční analytik Provident Financial Petr Javůrek.
Lidé si podle průzkumu už dokážou poradit s běžnými základními výdaji, a to i se splátkou hypotéky, nájmem, rekonstrukcemi, platbami za energie a potravinami. Dvě třetiny dotázaných uvedlo, že si tyto výdaje hradí výlučně sami. Pokud potřebují pomoc, zajistí si ji v rodině.
Zbytnější výdaje, například nákup oblečení, investice do osobního rozvoje, útraty za zdraví, wellness a sebevzdělávání, ale i splátky spotřebitelských úvěrů a leasingu, si dokážou zajistit z 80 procent sami. Podobně to mají i s výdaji na děti, jako je školné a jejich volnočasové aktivity. Na jejich pokrytí se ve větší míře podílí i další členové rodiny.
Zhruba 70 procent respondentů uvedlo, že je ochotno se zadlužit kvůli pořízení vlastního bydlení, téměř polovina si dovede představit financovat půjčkou pořízení automobilu. Skoro pětina je ochotna půjčit si na rekonstrukce, běžnou údržbu bydlení, včetně úhrady energií a vody.
Podle dat České národní banky rostlo v srpnu celkové zadlužení domácností mírně rychlejším tempem než v roce 2023. "Tento trend byl stejný i v předchozích měsících a jeho pokračování očekáváme do konce roku. Rychlejší zadlužování je taženo hypotékami a úvěry na bydlení, jelikož mírně klesají jejich úrokové sazby. U spotřebitelských úvěrů byl srpnový nárůst velmi podobný jako loni poté, co v červenci nastal výraznější nárůst zadlužení," dodal Javůrek.
fd snm
DALŠÍ ZPRÁVY